بلاگ

آشنایی با لوازم تردمیل – بخش دوم

قطعات تردمیل

تردمیل یک دستگاه ورزشی است که این روزها می توان آن را در همه باشگاه ها و کنار سایر لوازم ورزشی یا حتی در منازل، مشاهده کرد.

تردمیل دارای تسمه یا نوار گردانی است که چرخش تسمه تردمیل موجب به حرکت در آمدن و فعالیت فرد می شود.

 

موتور تردمیل، تکنولوژی پیشرفته ای دارد و به کمک عضلات شما آمده تا شرایط مثبتی برای راه رفتن و دویدن به وجود آورد.

 

قابلیت شیب دار کردن تردمیل، می تواند علاوه بر ایجاد تنوع در ورزش، بر میزان شدت فعالیت فرد متناسب با توانایی های خود بیفزاید. تردمیل ها، معمولا دارای صفحه ی نمایش دیجیتال یا همان مانیتور تردمیل هستند که اطلاعات مختلفی از جمله: زمان و شدت فعالیت، میزان کالری مصرفی، میزان شیب دستگاه، سرعت و نوع برنامه در حال اجرا را در اختیار شما قرار می دهد. مدل های پیشرفته تر تردمیل، ضربان قلب را به دو شیوه نمایش میدهد:

اول، روی دستگیره های تردمیل حسگرهای حساسی نصب شده است که با قرار دادن انگشتان روی دسته، ضربان قلبتان بر اساس نبض در انگشتان نمایش داده می شود. همچنین گیره ای وجود دارد که به لاله ی گوش وصل میشود و از این طریق دستگاه ضربان قلب را روی صفحه نمایش می دهد. سنسور تردمیل از جمله قطعات حساس تردمیل است.

روش دیگری که در دستگاه های تردمیل پیشرفته برای نمایش میزان ضربان قلب وجود دارد، نواری است که دور قفسه سینه بسته می شود و به صورت دقیق و در لحظه، ضربان قلب را نمایش می دهد. داشتن نمایشگر ضربان قلب، مزیت بزرگی برای تردمیل محسوب می شود؛ زیرا علاوه بر مشاهده ی ضربان قلب و آگاهی از شدت فعالیت، می توان برنامه دقیقی برای تمرینات و فعالیت های ورزشی را (برای کاهش وزن، بالا بردن آمادگی جسمانی، فعالیت هایهوازی و غیر هوازی و…) تنظیم کرد.

 

در برخی از تردمیل های پیشرفته، برنامه های ورزشی از پیش تعیین شده وجود دارد. شخص می تواند هدف خود را از تمرین کردن مشخص کند و بر اساس نوع نیازش، تردمیل برنامه ای برای ورزش کردن به او می دهد. این برنامه ها بستگی به میزان پیشرفته بودن تردمیل دارد، ولی برخی برنامه ها برای کاهش وزن و چربی سوزی، میزان سرعت و شیب دستگاه، ورزش های هوازی و تمرینات اینتروال روی اگثر تردمیل ها قابل مشاهده است.

 

کنسول تردمیل

این قسمت در واقع مغز تردمیل میباشد .یعنی تمامی فرامین حرکت و دور موتور از این قسمت انجام میشود . دکمه هایی مانند دستور حرکت، ایستادن و یا برنامه ورزشی از اینجا میباشد اگر این قسمت خراب شود تردمیل قادر به حرکت نمیباشد در ضمن تمامی ارور های تردمیل در این قسمت نوشته میشود و انجام میشود.

در داخل این کنسول ها آی سی پردازشگر نصب شده که دارای برنامه هایی در خود میباشد که به فریمور دستگاه معروف است اگر این آی سی بسوزد و یاحافظه اش پاک شود سخت قابل تعمیر است.

 

کنسول که همان میز فرمان می باشد، برای کنترل دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. با فشار دادن دکمه های کنسول می توان سرعت و شیب تردمیل را کنترل کرد. همچنین روی دکمه های تردمیل قسمتی برای نگهداری قمقمه یا تبلت وجود دارد.

روی تردمیل مانیتوری قرار می دهند که با راه رفتن و یا دویدن می توانید نرخ ضربان قلب را مشاهده کنید. صفحه نمایشگر تردمیل اطلاعاتی مانند مقدار کالری، سرعت، شیب، ضربان قلب، فاصله و زمان را نشان می دهد.