بلاگ

اسپینینگ، هم رکاب کالری سوز

دوچرخه اسپینینگ

اسپینینگ، هم رکاب کالری سوز

ورزش اسپینینگ (Spinning) همان دوچرخه ثابت باشگاهی در محیط های بسته مانند سالن ورزشی یا خانه می باشد. اسپینینگ یک ورزش موثر برای سوزاندن کالری های اضافی، لاغر شدن واز بین بردن استرس شایع ذهنی است.

دوچرخه سواری در یک مکان ثابت (Indoor Cycling ) از جمله فعالیت های ورزشی است که بر روی قدرت، مقاومت، فواصل زمانی و شدت تلاش ورزشکار تمرکز می کند. دوچرخه ثابت دستگاهی است که بیشتر با به کار گیری یک چرخ طیار – به اصطلاح انگلیسی Flywheel « فلای ویل» – شتاب و حالت پدال زدن بر روی یک دوچرخه ثابت واقعی را شبیه سازی می کند. در حالت های مختلف می توان مقاومت چرخ طیار و در نتیجه سطح دشواری پدال زدن را تغییر داد. امروزه در بازار دستگاه های ورزشی سه نوع دوچرخه ثابت وجود دارد: دوچرخه ثابت خوابیده، دوچرخه ثابت قائم و دوچرخه ثابت اسپینینگ. طراحی، راحتی کاربر و مکان قرار گیری چرخ طیار باعث ایجاد این دسته بندی شده است. یک جلسه تمرین اسپینینگ با استفاده از یک دوچرخه ثابت باشگاهی که دارای سطوح چالش برانگیز متنوعی است، انجام می شود. این دوچرخه ثابت باشگاهی به راحتی می تواند میزان پیشرفت شما را در یک بازه زمانی معین تعیین کند، بنابراین انگیزه شما برای ادامه دادن ورزش و رسیدن به اهداف تناسب اندام افزایش پیدا می کند. مزیت های زیادی در انجام تمرینات اسپینینگ وجود دارد، که عبارتند از:

یک تمرین پربازده برای عضلات

جلسات تمرین با دوچرخه اسپینینگ راه حل مناسبی برای تغییر شکل عضلات پا هستند، البته نه فقط عضلات پا! این ورزش بر روی عضلات مرکزی پا متمرکز است، اما در عین حال ماهیچه های مختلف ران و باسن را درگیر می کند. با نشستن بر روی دوچرخه ثابت نشسته  براحتی می توانید سطح دشواری پدال زدن را تغییر دهید؛ درست همانند بالا یا پایین رفتن از سربالایی و یا سرازیری در حین پدال زدن بر روی دوچرخه های معمولی. هنگام پدال زدن، عضلات ران و عضله نرمه ساق پا خود را به کار می گیرید. اگر حالت صحیح بدن را بر روی دوچرخه اسپینینگ رعایت کنید، عضلات میانی بدن به خصوص عضلات شکم درگیر می شوند. زمانی که سریعتر پدال می زنید، بدن به سمت سوزاندن چربی تمایل پیدا می کند. بنابراین، اگر از ران های بزرگ خود خسته شده اید و به دنبال ساخت عضلات خالص و بدون چربی هستید، ورزش اسپینینگ گزینه بسیار خوبی است.

یک ورزش هوازی بی نظیر

قانون تمرینات بدنسازی هوازی این است که باید بر روی روال تمرینات و نوع حرکت تمرکز داشته باشد. با وجود این ویژگی، تعداد ضربان قلب شما بالا رفته و قلب تقویت می شود – واضح است، چراکه قلب نیز یک ماهیچه است. از طرف دیگر، اگر بتوانید در حین پدال زدن طرز تنفس خود را تنظیم کنید، اسپینینگ بر بهبود وضعیت شش ها تاثیرات مثبت زیادی می گذارد.

اسپینینگ یک تمرین تطبیق پذیر

این ورزش برای هر سطحی از آمادگی جسمانی مفید است. در جلسه اول بهتر است متناسب با قدرت پاها، سطح سختی پدال زدن را تغییر دهید. بنابراین تمرینات را به صورت پله ای پیش می گیرید، و پس از افزایش آمادگی جسمانی پدال زدن را دشوارتر دنبال خواهید کرد.

دنبال کردن میزان پیشرفت جسمی

بیشتر دوچرخه های ثابت اسپینینگ دارای چندین دستگاه متنوع برای اندازه گیری ضربان قلب، مسافت و تعداد کالری سوزانده شده هستند. پس با تکیه بر تجربه و علم می توانید میزان پیشرفت خود را اندازه بگیرید، که این ویژگی انگیزه زیادی به ورزشکار می دهد.

ورزشی برای تمام فصل ها

بر خلاف سایر فعالیت های بدنی مانند دویدن، که در ماه های بسیار گرم یا سرد سال می تواند آزار دهنده باشد، ورزش بر روی دوچرخه ثابت اسپینینگ می تواند در شرایط هوایی مناسب در منزل یا باشگاه بدنسازی و فیتنس انجام شود.

نوشته های مشابه