بلاگ

اصول ورزش با تردمیل

تردمیل اینتنزا

اصولی که باید ضمن ورزش با تردمیل رعایت شوند تا بهره وری افزایش و آسیب بدنی کاهش یابد را در این مطلب بررسی میکنیم.

همان‌ گونه که همه افراد باید پیاده‌روی کنند، همه هم می‌توانند از تردمیل استفاده کرده و به کمک آن فعالیتشان را افزایش دهند. ولی نکته مهم این است که در شرایط خاص باید به فکر تمهیدات ویژه بود تا به کمک آنها بتوان از تردمیل درست استفاده کرد؛ به عنوان مثال فردی که تعادل خوبی ندارد باید از تردمیلی استفاده کند که در دو طرف آن دسته‌هایی وجود داشته باشد ( دسته تردمیل ) تا به کمک آنها بتواند روی تردمیل راه برود و تعادلش را حفظ کند. همچنین فردی که زانو درد دارد پیش از رفتن روی تردمیل باید با تقویت عضلات چهارسر ران، از بروز مشکل بیشتر پیشگیری کند

قبل از استفاده از تردمیل،مانند سایر ورزش‌ها حتما باید بدن را گرم کنید. افرادی که از تردمیل در خانه های خود به منظور دست یابی به سلامتی استفاده می کنند ابتدا برای شروع باید دستگاه را در شیب صفر درجه قرار دهند. پس از استفاده از تردمیل نیز باید پیاده روی آرام بروی دستگاه داشته و سپس دستگاه را به طور کامل قطع کنند

قبل از استفاده از تردمیل، طوری لباس بپوشید که انگار می خواهید برای دویدن از خانه خارج بشوید. برای دویدن روی تردمیل به یک جفت کفش مخصوص دویدن، لباس های ورزشی راحت، یک بطری آب نیاز دارید.

حتما تنظیمات اولیه تردمیل را بررسی کنید. صفحه کنترل تردمیل یا همان کامپیوتر تردمیل شامل دکمه شروع و توقف، دکمه های مخصوص انتخاب برنامه، دکمه های مخصوص سرعت و شیب و همچنین دکمه مخصوص تنظیم وزن می شود. دقت کنید که حتما از گیره ایمنی استفاده کنید تا مشکلی از بابت ایمنی برایتان پیش نیاید.

در ابتدای استفاده از تردمیل از سرعت های کم و تقریبا مثل پیاده روی استفاده کنید.

برای شروع کار با تردمیل سرعت تان را بین 5-3  تنظیم کنید. سرتان را بالا بگیرید و درست وسط نوار تردمیل راه بروید.

اگر می‌خواهید از شیب دستگاه تردمیل استفاده کنید، ابتدا باید مطمئن شوید راه رفتن روی سطح شیب‌دار مشکلی برای سلامت شما ایجاد نمی‌کند. سرعت تردمیل نیز باید طوری تنظیم شود که به کمک آن به شدت مناسب ضربان قلب رسید و نه بیش از آن. می توانید از کمربند سنجش ضربان قلب هم استفاده کنید.

در صورتی که فرد بیماری خاصی داشته باشد یا در روزهای اول پس از استفاده از دستگاه تردمیل با شرایط خاصی روبه‌رو شود، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. فردی که از سلامت جسمانی کامل برخوردار است بهتر است که در طول روز نیم ساعت و با شیب صفر درجه از تردمیل استفاده کند و ابتدا حتما یک پیاده روی آرام با سرعت پایین جهت گرم کردن بدن بروی دستگاه تردمیل داشته باشد.

تردمیل ظرفیت و گنجایش وزنی خاص خود را دارد، بنابراین وزن فرد استفاده کننده از تردمیل باید به اندازه ظرفیت دستگاه تردمیل باشد.

وقتی روی تردمیل می دوید، طوری این کار را انجام بدهید که انگار در حال دویدن در بیرون خانه تان هستید. قوز نکنید، شانه هایتان را تکان ندهید و محور بدن خودتان را درگیر دویدن کنید. بدنتان را در حالتی تقریبا شبیه اینکه یک رشته روی سرتان وصل شده که قامت شما را صاف می کند و به سمت بالا می کشد نگه دارید. دست هایتان را از میله های کنار تردمیل دور نگه دارید تا با ریتم طبیعی بدنتان حرکت کنند.

در طول مدت دویدن با بدن خود هماهنگ باشید و اگر فشاری متحمل می شوید که می تواند انرژیتان را تحلیل بدهد، به آن توجه کنید. اگر سرعتتان را افزایش می دهید، بستن کمربند ایمنی به پیراهنتان باعث می شود که اگر کمربند کشیده شود، تردمیل به سرعت از حرکت باز ایستد.