بلاگ

اصول ورزش با دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت

انجام تمرینات ورزشی با دوچرخه ثابت ایستاده یا نشسته برای شروع ورزش بدنسازی یا انجام تمرینات هوازی چربی‌سوز، بی‌نهایت مؤثر است.

تمرینات ورزشی با دوچرخه‌ ثابت زمانی موثر و مفید است که اصولی و منظم انجام شود. نحوه استفاده از دوچرخه ثابت اگر به شکل اصولی و درست انجام نگیرد، اثر مثبتی روی بدن نخواهد گذاشت. بنابراین اگر قصد خرید این وسیله ورزشی را دارید، پیش از هر کاری باید اقدام به یادگیری روش صحیح استفاده از آن نمایید. برای مثال فرم اشتباه بدن در هنگام دوچرخه سواری منجر به درد پایین کمر و شانه‌ها می‌شود.

همانطور که می‌دانید پیش از ورزش جدی، بدن باید برای مدتی گرم شود تا عضلات دچار شوک و گرفتگی نشوند. پس از همان اول درجه دستگاه را روی حال سخت آن نگذارید. گرم شدن بدن باید حدود یک ربع از شما زمان بگیرد و شامل ورزش‌های کششی هم باشد. برای مثال می‌توانید برای پنج دقیقه اول چند تمرین برای کشش عضلات انجام دهید و باقی زمان را به پدال زدن آرام و با سرعتی کم تا متوسط اختصاص دهید.

ابتدایی‌ترین نکته این است که روی دوچرخه ثابت نشسته یا ایستاده احساس راحتی کنید. حتی الامکان سعی کنید دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که ارتفاع صندلی آن قابل تنظیم باشد و طوری آن را تنظیم کنید که به راحتی بتوانید دسته‌های دوچرخه را در دست بگیرید. دوچرخه‌ ثابتی مناسب است که پشت صندلی آن کاملا پشت کاربر را بگیرد. همچنین باید مقاومت رکاب‌های دوچرخه قابل تنظیم باشد. می‌توانید با استفاده از مانیتور دوچرخه ثابت، شدت ورزش و الگوی ورزشی خود را تنظیم کنید.

حتی الامکان سعی کنید دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که صدای کمی داشته باشد؛ زیرا در صورت وجود صدا در دوچرخه بازده ورزش شما کم خواهد شد. بنابراین دوچرخه‌ی ثابت مناسب دوچرخه‌ای است که حین ورزش کردن با آن بتوانید به موسیقی یا تلویزیون گوش کنید.

دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که دارای صفحه تنظیم برنامه ورزشی باشد. زیرا اینگونه دوچرخه‌ها مقدار مصرف انرژی یا ضربان قلب را نمایش می‌دهند و شما بازتاب ورزشتان را خواهید دید. با استفاده از این صفحه نمایشگر قادر خواهید بود زمان، مسافت و سرعت رکاب زدن خود را تنظیم کنید.

جهت استفاده صحیح از دوچرخه ثابت ایستاده یا نشسته، کمرتان صاف باشد و نباید احساس ناراحتی و فشار در پایین کمر، گردن یا شانه‌ها داشته باشید.

در صورتی که زین دوچرخه بالاتر از نقطه‌‌ی خاصی باشد و پای شما به درستی به پدال دوچرخه نرسد و یا برعکس پایین‌ باشد و برای استفاده از آن مجبور شوید زانوهای خود را بیش از حد نیاز خم کنید یعنی یک جای کار می‌لنگد. از طرفی اگر دسته‌ها هم خیلی پایین باشد شما برای گرفتن آن‌ها باید بیش از حد نیاز خم شوید و در این حالت دست درد و شانه درد از عوارض این کار خواهند بود. هم چنین بالا بودن آن هم دستان شما را درگیر می‌کند. پس اولین نکته در استفاده از دوچرخه ثابت باید تمرکز بر روی تنظیم زین و دسته‌ها باشد.

در صورتی که فشار زیادی به دست‌های خود بیاورید پس از مدتی دچار دست درد خواهید شد. باید بدانید هدف این دستگاه تقویت عضلات پا و شکم است. پس در هنگام ورزش نباید فشاری روی دست‌ها باشد.