بلاگ

انواع لوازم دوچرخه ثابت

لوازم دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت یکی از دستگاه های بدنسازی هوازی میباشد که استفاده از آن برای قلب وعروق بسیار مناسب میباشد، مزیت این دستگاه نسبت به پیاده روی این است که در محیطی بسیار کوچک میتوان ورزش هوازی مفیدی را با استفاده از آن انجام داد. در این بخش به توضیح لوازم دوچرخه ثابت  که می توان تغییر داد و یا تعمیر کرد، می پردازیم.

دوچرخه های ثابت به دو دسته دوچرخه نشسته یا دوچرخه ایستاده تقسیم میشوند، البته در دو مدل خانگی (با ابعاد کوچکتر) و باشگاهی (با ابعاد بزرگتر) که غالبا دارای قطات و لوازم مشترکی هستند.

فلایویل و ژنراتور: فلایویل همان دیسک یا محور مغناطیسی گرداننده دوچرخه میباشد که به دو نوع مگنتی و ژنراتوری تقسیم میشود.

تنشن: قطعه ای که وظیفه سفت کردن یا شل کردن محور مغناطیسی را به عهده دارد که در دو نوع دستی و موتور تنشن موجود میباشد.

تسمه دوچرخه ثابت: تسمه قطعه ایست که فلایویل را به شفت یا محور پدال متصل میکند و باعث به حرکت درآمدن فلایویل میشود که سایزها و اندازه های مختلفی دارد.

قامه دوچرخه: قطعه ای فلزی که رابط بین رکاب ها و محور دستگاه میباشد.

پنجه رکاب: قطعه ای که پاها را حین تمرین بر روی آن قرار میگیرد.

مانیتور دوچرخه ثابت یا کنسول: این قطعه در مدل های دستی آن فقط مواردی از قبیل مسافت طی شده، سرعت، زمان، میزان کالری مصرفی و… را نشان میدهد اما مانیتور در مدل های دیجیتال علاوه بر این موارد، برنامه های تمرینی پیش فرض دارد که ورزشکار میتواند به صورت حرفه ای از آنها استفاده کند.

آداپتور دوچرخه ثابت: در دوچرخه ثابت مدل دیجیتال به کار میرود که در ولتاژ ها و آمپرهای مختلفی موجود میباشد.

سنسور دوچرخه ثابت: این قطعه وظیفه شمردن تعداد دورهای چرخش فلایویل را به عهده دارد که در نتیجه باعث نمایش میزان سرعت روی مانیتور می شود.

بلبرینگ: قطعه ای پر مصرف در مفصل ها و قطعات حرکت دهنده ی دستگاه بدنسازی میباشد که در ابعاد و سایز های مختلفی موجود میباشد.

زین دوچرخه ثابت : قطعه ای است برای نشستن که با توجه به مدل های ایستاده و نشسته دوچرخه دارای انواع گوناگونی میباشد.

قابهای جانبی دوچرخه ثابت : قطعاتی که غالبا از جنس پلاستیک خشک تشکیل شده اند و در قسمتهای مختلف دوچرخه از آنها استفاده میشود و به دلیل تزئینی بودن دارای انواع گوناگونی میباشند.