بلاگ

بدنسازی بدون مربی خصوصی

بدنسازی بدون مربی

ورزشکارانی که به انجام تمرینات بدنسازی در باشگاه می پردازند، چنانچه مجبور به انجام تمرینات بدنسازی خود بدون مربی خصوصی ( بدنسازی بدون مربی خصوصی) هستید این مطلب برای شما تهیه شده است تا با کمترین آسیب بهترین نتیجه را از تمرینات ورزشی خود داشته باشید.

اگر قصد شما از رفتن به باشگاه کاهش وزن است و اضافه وزن دارید و میخواهید چربی های اضافی بدن را بسوزانید، بهتر است بیشتر از دستگاه های قدرتی با دستگاه های هوازی مانند تردمیل، دوچرخه ثابت ( دوچرخه ایستاده و دوچرخه نشسته) و اسکی فضایی تمرین کنید؛ زیرا این دستگاه ها برای انجام ورزش هوازی طراحی شده اند و به کاهش وزن کمک می کنند.

اولین اقدام برای انجام تمرینات بدنسازی گرم کردن بدن است که معمولا در باشگاه ها با تمرین با دستگاه های هوازی انجام میشود.

دستگاه های هوازی جدید مجهز به صفحه نمایش هستند که سرعت انجام تمرین، زمان، کالری مصرف شده، مسافت طی شده و ضربان قلب ورزشکار را نمایش می دهد، با این اطلاعات می توان یک الگوی ورزشی مناسب طراحی کرد.

بعضی از دستگاه های هوازی برنامه های از پیش تعیین شده دارند که ورزشکار با استفاده از این برنامه ها دیگر نیاز به مربی ندارد. حتی بعضی از دستگاه ها قابل برنامه ریزی هستند و می توانید برنامه ای که برای خود طراحی کرده اید را در حافظه دستگاه ذخیره کنید تا در جلسات بعدی هم طبق همان برنامه پیش بروید. البته برنامه ورزش باید هر ماه عوض بشود و سطح آن بالاتر برود؛ چون بدن پس از مدتی به تمرینات تکراری عادت کرده و دیگر به آن ها پاسخ نمی دهد.

با استفاده از این تنظیمات دستگاه بدنسازی هرگاه که احساس کردید آماده افزایش سطح تمرین خود هستید میتوانید آن را انجام دهید. همواره به بدن خود گوش بدهید؛ بدن شما بهترین راهنما محسوب می شود. حین تمرین با دستگاه های هوازی، سرعت، زمان و مقاومت در اختیار فرد قرار دارد و با افزایش هر یک از این ها می توان تمرینات ورزشی را شدیدتر کرد.

نکته مهمی که در حین تمرین بدنسازی باید به آن توجه داشته باشید تنفس عمیق و منظم میباشد. سه ثانیه دم و دو ثانیه بازدم.

نوشیدن مداوم آب نکته مهم دیگری است که قبل از تمرین، در حین تمرین و بعد از آن باید به این نکته توجه کنید. چند دقیقه قبل از شروع تمرین آب بنوشید و در حین تمرین نیز حتما آب بنوشید و هرگاه احساس تشنگی کردید، آب بخورید.

حتما برای انجام تمرینات ورزشی خود کفش ورزشی مناسب داشته باشید و از لباس ورزشی نخی و راحت استفاده کنید.

به رژیم غذایی خود اهمیت زیادی بدهید و یک ساعت بعد از تمرین غذا های شیرین، چرب و پرکالری نخورید، چون بعد از فعالیت بدنی، بدن آماده جذب است و این کار موجب چاقی می شود.

برای انجام تمرینات قدرتی و اسفاده از وزنه، وقتی احساس کردید برای کار با وزنه آماده‌اید، می‌توانید اولین تمرین خود را داشته باشید. در این روز اول بدن خود را گرم کنید. بعد کمی روی تردمیل بدوید. سپس به سراغ وزنه ها رفته و وزنه ای سبک انتخاب کنید. به مرور زمان میتوانید وزنه ها را سنگین تر کرده و تا جایی که توان دارید از وزنه های سنگین استفاده کنید. در حین انجام تمرینات با دستگاه های قدرتی نیز به این نکته دقت کنید و اول از وزنه های سبک و سپس به مرور از وزنه های سنگین استفاده کنید.