بلاگ

بدنسازی در روزهایی با آلودگی هوا

دستگاه بدنسازی هوازی

ورزش کردن به خصوص انجام تمرینات هوازی مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و … و یا ورزش با دستگاه بدنسازی هوازی یکی از اصلی ترین نکات جهت ارتقای سلامتی و داشتن زندگی سالم میباشد.

 

در روزهایی این چنینی با آلودگی زیاد هوا ، میتوان با ورزش در فضاهای بسته مانند باشگاه خانگی یا منزل خود از خطرات ناشی از آلودگی هوا در امان ماند و تاثیرات آلودگی هوا در حین فعالیت های ورزشی را تا حد امکان کاهش داد.

این روزها که آلودگی هوا در شهرهای بزرگ شدت گرفته است به یکی از نگرانی های اصلی مردم تبدیل شده است که با وجود بیماری کرونا میتواند برای سلامتی همه گروه های سنی بسیار خطرناک باشد. آلودگی هوا اغلب در فصل پاییز و زمستان بیشتر شده و دغدغه مهم ورزشکارانی که به فعالیت های بدنی میپردازند میباشد.

حتی اگر در هوای آلوده ورزش نمیکنید، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا مشکلات جدی در پی دارد. علاوه بر آن ورزش کردن نیز در هوای آلوده خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی شما دارد و اگر دارای بیماری هایی مانند بیماری های ریوی، قلبی – عروقی، آسم و دیابت باشید خطرات جدی تری سلامتی شما را تهدید خواهد کرد و امکان بروز حمله قلبی و سکته بالاتر میرود.

زیرا در طی انجام تمرینات هوازی بیشتر نفس میکشید و هوای بیشتری وارد ریه ها میشود؛ در نتیجه تنفس عمیق تر بوده و بیشتر از طریق دهان انجام میشود و از آنجایی که مانند بینی هوا را فیلتر نمیکند آلودگی ها مستقیما وارد سیستم تنفس میشوند.

از سوی دیگر عدم تحرک و فعالیت بدنی نیز باعث مشکلات بسیاری میشود بنابراین بهتر است آلودگی هوا را بهانه ای برای ورزش نکردن در نظر نگیرید!

از ورزش در فضاهای باز پرهیز کرده و در محیط امن منزل یا باشگاه خانگی خود که دارای تهویه هوای مناسب هستند به فعالیت های بدنی بپردازید. میتوانید با انجام تمرینات ورزشی در باشگاه خانگی یا منزل بدون کمترین استرس و نگرانی از آلودگی هوا و صوتی، بیماری کرونا، سرد بودن هوا و … از دستگاه های بدنسازی مانند دوچرخه ثابت، تردمیل، الپتیکال و … استفاده کرده و از سلامتی، تقویت سیتم ایمنی و قلبی- عروقی و تناسب اندام خود لذت ببرید.

 

تمامی ورزش ها زمانی که هوا آلوده است، باید در فضای بسته مانند سالن های ورزشی یا منزل انجام شود و در این فضاها حتما دستگاه تصفیه هوا وجود داشته باشد.  این دستگاهها با مکشی که انجام میدهند،هوای آلوده را تصفیه میکنند و در چنین شرایطی بسیار مناسب هستند.

انجام ورزش های هوازی و کششی برای تقویت قفسه سینه، در باشگاه ها، منازل و پارکینگ ساختمان ها به شرطی باید انجام شود که دستگاه تصفیه هوا نصب باشد نه اینکه فقط یک پنکه هوا را بچرخاند، چرا که آلودگی هوای تهران در خانه و ادارات نیز نفوذ می کند و ذرات از درز پنجره وارد محیط می شود