بلاگ

بدنسازی و اهمیت رژیم غذایی

رژیم غذایی مناسب ورزشکاران

داشتن رژیم غذایی مناسب برای همه افراد ضروری است اما برای ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی از جمله رشته بدنسازی بسیار مهم می باشد؛ زیرا رعایت نکردن تغذیه مناسب، تاثیر مستقیمی بر عملکرد آنها دارد. در این مطلب ویژگی های رژیم غذایی ورزشکار را معرفی می کنیم.

در رشته بدنسازی اهمیت تغذیه مناسب بسیار زیاد است و در صورت رعایت‌ نکردن آن عضلات بدنساز از بین‌ رفته و تحلیل میرود. یک بدنساز با انتخاب مواد غذایی مناسب، علاوه بر تامین نیازهای بدن خود، به هدف اصلی اش که افزایش و تقویت عضلات با تفکیکی مناسب می باشد را تسهیل می نماید.

یک رژیم غذایی مناسب برای بدنسازان شامل کربوهیدرات‌ها، پروتئین و چربی‌های سالم است که سوخت مورد نیاز برای حفظ انرژی را فراهم می‌کنند. کربوهیدرات‌ها به تنظیم قند خون و سطح گلیکوژن در عضلات که برای جلوگیری از خستگی عضلانی ضروری است، کمک میکنند.

بدن شما با استفاده از چربی های سالم از آن بعنوان یک منبع انرژی استفاده می‌کند، بخصوص اگر فعالیت ورزشی بیشتر از یک ساعت به طول بیانجامد. پروتئین ها درکنار کمک به ساخت بافت جدید در بدن، بعنوان یک منبع انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته مهمی که باید بدنسازان به آن توجه داشته باشند هیدراته نگه داشتن بدن میباشد. آب، به روان سازی عضلانی اسکلتی و حمل مواد مغذی در سراسر بدن کمک شایانی می‌کند.

در انتها، توجه داشته باشید که رژیم‌غذایی هر رشته ورزشی با رشته دیگر متفاوت میباشد و رژیم غذایی بدنسازان نیز بر اساس ساختار بدنی آنان متفاوت بوده که به عواملی مانند سن، جنسیت، وضعیت بلوغ، ساعات انجام تمرینات ورزشی، وزن و تناسب اندام وی و در نهایت هدفی که بدنساز از رعایت رژیم غذایی دارد (مانند کاهش یا افزایش وزن، افزایش توان ورزشی و یا کاهش توده چربی بدن) بستگی دارد.