بلاگ

تاثیر موسیقی بر کیفیت حرکات ورزشی

تاثیر موسیقی بر ورزش

در سرتاسر جهان موسیقی به عنوان بخش جدایی ناپذیری از تمرینات ورزشی است، اغلب افرادی که در ورزشگاه ها، پارک ها در حال ورزش هستند یک هدفون بر روی گوش های خود دارند، و در حین انجام حرکات ورزشی، به موسیقی مورد علاقه شان گوش می دهند. اگر از آن دسته از افرادی هستید که در هنگام ورزش موسیقی گوش می کنید و اعتقاد دارید آهنگ ها میزان تمرکز شما را افزایش می دهند، درست فکر کرده اید. محققان دانشگاه فنی تگزاس طبق مطالعه ای به این نتیجه رسیدند که موسیقی باعث می شود افراد به صورت کارآمدتری ورزش کنند و سختی های ناشی از آن را بیشتر تحمل کنند. در این مطالعه افرادی که در حین ورزش موسیقی گوش می کردند استرس کمتری داشته و ساعت بیشتری توانستند به این فعالیت های بدنی بپردازند.

گوش کردن به موسیقی، هورمون های احساس خوب را در بدن و مغز ترشح می کند، و بدن تمایل بیشتری به ادامه ورزش و تحمل شرایط سخت دارد. برخی از محققان به این نتیجه رسیدند که موسیقی ممکن است باعث حواس پرتی فرد شود، و شخص نتواند حرکات ورزشی را به درستی انجام دهد و در بلند مدت آسیب ببینید. اما به نظر می رسد گوش کردن به یک موزیک مثبت و پرانرژی بیشتر بر روی افزایش کارایی و کاهش استرس تاثیر می گذارد تا میزان حواس پرتی! ریتم موسیقی باعث تحریک مغز می شود، در نتیجه با تمریناتی مانند راه رفتن، یا بلندکردن وزنه هماهنگ شده و باعث می شود با انرژی بیشتری این اعمال را انجام دهید. هر چقدر این آهنگ ها ضرب و شتم بیشتری داشته باشند مغز هیجان زده تر می شود و حرکت های هماهنگی را در بدن ایجاد می کند.

به گفته کارشناسان بزرگسالان حداقل ۳۰ دقیقه در روز باید به فعالیت های هوازی متوسط بپردازند، مانند پیاده روی سریع، شنا، تنیس، دوچرخه سواری، رقص و … . گوش کردن موسیقی در هنگام انجام این امور میتواند اثر هم افزایی داشته باشد، و باعث شود با قدرت بیشتری ورزش کرده در نتیجه قلب سالم و طول عمر بیشتری داشته باشید. شاید روزی فرا برسد که پزشکان علاوه بر ورزش، روزی چند دقیقه موسیقی تجویز کنند.

چگونه موسیقی به اعمال ورزشی کمک می‌کند؟

با بررسی این حوزه و بر اساس مطالعات تحلیلی‌ِ آشکار می‌گردد که موسیقی ممکن است به چهار طریق به انجام ورزش و تمرینات ورزشی کمک نماید.

▪اول، در طول تمرینات منظم مانند دویدن، موسیقی می‌تواند توجه ورزشکار را محدود و درنتیجه توجه شخص را نسبت به احساس خستگی منحرف کند. این تکنیکی است که بسیاری از دوندگان ماراتن و ورزشکاران ورزشهای سه‌گانه به آن به‌عنوان مسئله‌ای مهم و مجزا می‌نگرند.

▪دوم، موسیقی میزان برانگیختگی شخص را تغییر می‌دهد و بنابراین به‌عنوان شکلی از تحریک که اهمیت زیادی در مسابقات دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد یا به‌عنوان مسک‍ّنی برای فرو نشاندن اضطراب ورزشکاران تلقی می‌گردد.

▪سوم، موسیقی می‌تواند به دلیل وجود تشابهاتی بین ریتم و حرکات بدن انسان مفید واقع گردد. بنابراین تطابق موسیقی با ورزش، همواره افزایش راندمان شرکت‌کنندگان در تمرینات ورزشی را نمایان ساخته است.

▪چهارم، در ارتباط با نکتة قبلی، خصوصیات ریتمی موسیقی از الگوهای مهارتهای فیزیکی تقلید می‌نماید، بنابراین موسیقی قادر است اکتساب مهارتهای حرکتی را افزایش داده و محیط آموزشی بهتری را ایجاد نماید. برای اثبات مدعی شواهدی در ورزشهای ژیمناستیک و شنا ارائه شده است.

  • نتیجه:

موسیقی اغلب منبعی بکر برای انگیزش و الهام گرفتن در ورزش و تمرینات ورزشکاران محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات که باید به یاد داشته باشیم این است که سلیقة موسیقایی در واقع امری بسیار شخصی است و به همین دلیل از توصیه برای انتخاب نوع موسیقی پرهیز شده است زیرا این مسئله کاملاً بستگی به تصمیم شخص دارد.

نوشته های مشابه