بلاگ

تحرک بدنی یا ورزش حرفه ای

تحرک یا ورزشی حرفه ای

هرگونه حرکتی که در محل کار، بازی و مسافرت، کارهای خانه و فعالیتهای تفریحی که توسط بدن انجام می شود و نیاز به صرف انرژی دارد، تحرک بدنی یا فعالیت بدنی نامیده میشود. چنانچه دچار کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی باشید آسیب های جدی بر سلامتی جسمی و روحی شما خواهد داشت.

هنگامی که افراد سبک زندگی کم تحرکی دارند، دچار افزایش وزن و چاقی می شوند که پیامدهای آن از دست دادن استقامت و قدرت عضلات، پوکی استخوان، کاهش متابولیسم و افزایش چربی در بدن، کاهش عملکرد مناسب سیستم ایمنی و گردش خون، عدم تعادل هورمون ها، ابتلا به بیماری های قلبی، فشارخون و کلسترول خون بالا، دیابت، سرطان و همچنین مشکلات روحی و روانی از جمله افسردگی و استرس و اضطراب شدید و افزایش خطر مرگ زودرس میباشد.

ورزش کردن و به خصوص ورزش حرفه ای شما را از تمام این خطرات در امان نگه داشته و فواید بسیاری بر سلامت روح و روان و جسم شما خواهد داشت. ورزش حرفه ای با افزایش سطح انرژی بدن، باعث بهبود عملکرد مغز خواهد شد که باعث کارایی بهتر فرد در تمامی زمینه های زندگی از جمله در شغل وی خواهد بود.

ورزش کردن بنیه و جسم شما را تقویت خواهد کرد و به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک بسیاری میکند. همچنین باعث میشود استرس فرد به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند، خلق و خوی وی بهتر شده و از افسردگی پیشگیری میکند که این مساله باعث بهبود روابط فرد با دیگران خواهد بود. ورزش کردن شما را از ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جنله پوکی استخوان، سکته، فشارخون بالا، کلسترول بالا، بیماری های قلبی، دیابت و التهاب مفاصل نجات خواهد داد و با تقویت عضلات و مفاصل از بسیاری از دردهای دوران کهنسالی میکاهد.

با انجام ورزش های حرفه ای سیستم قلبی عروقی و تنفسی شما به مقدار قابل توجهی بهبود پیدا خواهد کرد.

داشتن تمرینات ورزشی مستمر و مفید در هرسنی میتواند تاثیرات مثبتی بر جسم و روح شما داشته باشد. اگر از دهه ۲۰ و ۳۰ زندگی‎تان به طور مداوم ورزش کنید در سنین بالاتر از نتایج مثبت آن بهره خواهید برد.اگر هم سنتان بالا رفته، کافی است به تدریج فعالیت بدنی‎تان را آغاز کنید و همین تأثیر مثبت قابل توجهی بر زندگی‎تان خواهد گذاشت.

توجه داشته باشید که انجام ورزش حرفه ای در صورت رعایت نکردن نکات ورزشی میتواند برای ورزشکار مشکل ایجاد کند. در حین انجام تمرینات ورزشی مداوم و سنگین، توصیه می‌شود در هنگام ورزش حتماً از لباس‌ ورزشی و تجهیزات استاندارد ورزشی که برای تنفس کامل پوست و تعرق بدون مشکل طراحی‌شده‌اند، استفاده شود. علاوه بر این استحمام بعد از تمرین و شستشوی پوست با ملایمت و استفاده از کیسه یا وسایل مشابه نیز الزامی است تا از بروز جوش های پوستی، عفونت پوستی و قارچ در امان باشید.

آسم ناشی از ورزش یا همان آسم ورزشی یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای ورزشکاران حرفه ای پیش بیاید و بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای موفق، مبتلا به آسم یا آسم ورزشی بوده‌اند. درصد قابل توجهی از ورزشکاران بدون هیچگونه سابقه‌ای از بیماری آسم، در حین فعالیت ورزشی دچار علائم تنفسی شبیه به بیماران مبتلا به آسم می‌گردند.

عوامل مؤثر در بروز این بیماری کنترل مناسب آسم، عوامل محیطی مانند آب و هوای سرد، رطوبت کم و استنشاق هوای خشک، ذرات معلق و آلاینده‌های هوا می‌باشد. همچنین عوامل روحی مانند خستگی، بیش‌ از حد تمرین کردن و استرس‌های هیجانی نیز زمینه‌ساز بروز بیماری می‌شود.از فاکتورهای دخیل دیگر نوع ورزش، شدت و مدت ورزش می‌باشد.

از مشکلات دیگر ورزش حرفه ای، انجام تمرینات ورزشی حرفه ای برای بانوان میباشد که به صورت حرفه‌ای و سنگين ورزش میکنند. زیرا ممکن است در معرض ایجاد اختلالات قاعدگی از جمله تاخير در شروع آن، فقدان اوليه و ثانويه، افزايش فاصله بين دو سيكل قاعدگی و فقدان تخمك‌گذاری شوند.