بلاگ

خرید دوچرخه ثابت ایستاده یا الپتیکال؟!

دوچرخه ایستاده باشگاهی

دستگاه های بدنسازی هوازی با چربی سوزی باعث تناسب اندام و کاهش وزن میشوند. در این مطلب به شناخت دو دستگاه بدنسازی هوازی، الپتیکال و دوچرخه ایستاده باشگاهی میپردازیم و مزایای آنها را مورد بررسی قرار میدهیم.

دوچرخه ثابت ایستاده یکی از دستگاه های بدنسازی هوازی است که علاوه بر مزایایی که برای سلامتی به همراه دارد به تناسب اندام نیز کمک میکند . این دستگاه بدنسازی بسیار شبیه به استفاده از دوچرخه است، با این تفاوت که هنگام رکاب زدن ثابت میماند و تکان نمیخورد؛ همچنین صندلی این دستگاه به گونه ای طراحی شده تا کمترین میزان خستگی را برای ورزشکار داشته باشد.

استفاده از دوچرخه ثابت ایستاده علاوه بر چربی سوزی و کاهش وزن با درگیر کردن عضلات شکم باعث آب شدن چربی های شکم میشود و همزمان با تمرین هوازی، به نوعی تمرین قدرتی نیز محسوب میشود. دوچرخه ثابت ایستاده مناسب افرادی است که دوست دارند بدون نشستن و در حالت ایستاده دوچرخه سواری کنند.

دستگاه هوازی الپتیکال شبیه‌سازی بالا رفتن از پله ها، راه رفتن یا دویدن را انجام میدهد. در حین انجام تمرین با این دستگاه علاوه‌ بر بهبود گردش خون، به عضلانی‌تر شدن بدن نیز کمک بسیاری میکند.تمرین با الپتیکال باعث تقویت استخوان ها می گردد و به بهبود تراکم استخوانی کمک خواهد کرد و این مزیت الپتیکال به علت انجام تمرینات تحمل وزن در هنگام استفاده از دستگاه می باشد.

زیرا در تمام مدت وزن بدن روی پاها قرار گرفته و این وزن ثابت روی عضلات و استخوان ها، باعث افزایش چگالی استخوانی و رشد سلولی آن می گردد. انجام تمرینات ورزشی با الپتیکال یا اسکی فضایی بی صدا و راحت است و شما میتوانید با خرید آن، از مزایای بسیار الپتیکال لذت ببرید.

از شباهت های دوچرخه ایستاده باشگاهی با الپتیکال، تقویت عضلات ران، پا و باسن است که در بین بانوان نیز بسیار محبوب است؛ با این تفاوت که تاثیر الپتیکال بر روی تقویت عضلات همسترینگ یا عضلات چهار سر ران بیشتر میباشد. علاوه بر این، تمرین با دوچرخه ثابت و الپتیکال به سوزاندن چربی های شکمی کمک بسیاری میکند.

همچنین هردوی این دستگاه ها با داشتن دستگیره ها، علاوه بر تقویت عضلات پایین تنه عضلات بالا تنه را نیز درگیر میکنند، زیرا عضلات دست و شانه، برای گرفتن دستگیره ها شروع به فعالیت می کنند و باعث تقویت این عضلات خواهد شد.از شباهت های دیگر این دو دستگاه بدنسازی هوازی این است که پدال زدن بر روی هر دو، کمترین فشار را بر روی مفاصل زانو وارد می کند و فشار اضافه ای به مفاصل وارد نمیکنند.