بلاگ

دوچرخه سواری، ورزشی مفید برای کودکان

دوچرخه سواری کودکان

عدم فعالیت کودکان در دنیای امروز به یکی از نگرانی‌های بزرگ تبدیل شده است. اغلب مردم فرصت نمی کنند که حداقل زمان ورزش خود (نیم ساعت در روز؛ 5 روز در هفته )را انجام دهند. والدین بر روی فرزندانشان تاثیرات زیادی می گذارند، به خصوص وقتی با آن‌ها در خانه هستند و با گوشی‌های همراه خود سرگرم اند که این بزرگترین اپیدمی چاقی در جهان است. دوچرخه سواری علاوه بر سرگرمی برای قدرتمند کردن قلب مفید است و هنوز هم ورزشی است که اکثر کودکان را درگیر می کند.
اغلب مردم فکر می کنند که دوچرخه سواری ورزشی برای پاها است، اما در حقیقت این ورزش کل بدن را تقویت می کند. و علی رغم سایر ورزش‌ها به تدریج روی کل عضلات بدن تاثیر می گذارد. دوچرخه سواری می تواند به صورت مستقیم روی رشد کودکان تاثیر بگذارد، به این دلیل که دوچرخه یک وسیله ی فعالیتی سخت به شمار می رود که این نوع فعالیت می تواند موجب تقویت اندام ها و عضلات کودک گردد. 
با زدن پدال در کودک رویه هماهنگی دو جانبه تقویت شده و کودک می تواند جنبش متقابل و متناوب را فرا بگیرد. همچنین دوچرخه می تواند با چاقی کودکان مبارزه نماید و با تمرکز بر روی ورزش های نظیر دوچرخه سواری می توانید تناسب اندام کودکان را حفظ نمایید.
سعی کنید نکات ایمنی را در هنگام دوچرخه سواری رعایت کنید تا خطری کودک شما را تهدید نکند. می توانید از کلاه های ایمنی و زانو بندهای ایمنی در هنگام دوچرخه سواری استفاده نمایید. نکته‌ی مهم دیگر اندازه مناسب دوچرخه است. زمانی که با هر دو پا بر روی زمین روی دوچرخه می‌ایستید فاصله مجاز شما از میله‌ی بالای آن بین ۲.۵ تا ۷.۶ سانتی‌متر است. پیش از دوچرخه‌سواری از سلامت ترمزهای دوچرخه اطمینان حاصل کنید و روغن‌کاری زنجیر چرخ‌ها را کنترل کنید. بهتر است برای بهتر دیده شدن کودکان توسط خودروها، از لباس‌هایی با رنگ روشن استفاده شود.
کفش مناسب دوچرخه‌سواری در جلوگیری از آسیب‌دیدگی بسیار مهم است. استفاده از دمپایی یا کفش نامناسب، حفظ تعادل را مشکل می‌کند و احتمال آسیب دیدن پا را افزایش می‌دهد. بهتر است از کفش‌های ورزشی استفاده شود و اگر کفش بنددار باشد، مطمئن شوید بند آن‌ها محکم بسته شده، زیرا در صورت باز شدن ممکن است خطرآفرین باشد. می توانید اول از سه چرخه ها و دوچرخه همراه چرخ کمکی برای کودکان خود شروع کنید و به مرور زمان پایه های کمکی را دراورده و کودک را نسبت به دوچرخه سواری تشویق نمایید.

منطقه‌ مجاز برای دوچرخه‌سواری را با در نظر گرفتن مناطق خطرناک و پررفت‌وآمد برای کودکان تعیین کنید. به آن‌ها یادآوری کنید که اگر نیاز باشد از خط‌کشی عابرپیاده عبور کنند، از دوچرخه پایین آمده و آن را پیاده از خیابان عبور دهند.
برای حفظ تعادل دوچرخه در صورت وجود مانع، هر دو دست باید همواره روی فرمان باشد. حتماً به کودکان هشدار دهید به در ماشین‌های پارک شده نزدیک نشوند، زیرا در صورت باز شدن در خودرو و برخورد با آن جراحات شدیدی به دوچرخه‌سوار وارد می‌شود.
اگر کودک به محلی که احتمال وجود خودرو هست برای دوچرخه‌سواری می‌رود، از آن‌ها بخواهید در یک صف تک‌نفره دوچرخه برانند و کنار هم حرکت نکنند. همانند رانندگی، نگاه کردن به دو طرف خیابان در تقاطع‌ها نکته‌ای بسیار مهم و اساسی در دوچرخه‌سواری است و باید از دوچرخه‌سواری در خلاف مسیر خودروها اجتناب کرد.

فواید استفاده از دوچرخه در کودکان عبارت اند از :
– بهبود تناسب اندام و حفظ وزن نرمال 
 بهبود تعادل در کودکان نوپا و خردسال 
 افزایش نگرش مثبت ذهنی در کودکان 
 بهترین وسیله برای از بین بردن استرس در کودکان 
 تخلیه انرژی اضافی کودکان 
– تقویت عضلات پا و تقویت مقاومت اندام های کودک 
 رفتن به هر مکانی که دوست دارید بدون آلودگی و صرف هزینه 
 افزایش مهارت های اجتماعی 

نوشته های مشابه