بلاگ

سرویس و نگهداری دوچرخه ثابت خانگی و باشگاهی

تعمیر دوچرخه ثابت

تعمیر دوچرخه ثابت

دوچرخه های ثابت خانگی به دلیل ابعاد کوچک تر و ظریف تر نسبت به مدل های باشگاهی بیشتر در معرض خراب شدن میباشند. لوازم دوچرخه ثابت نیز به همین دلیل زودتر نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا می کنند.

غالبا بلبرینگ دوچرخه ثابت یکی از لوازم مصرفی آن است. بلبرینگهای مفاصل دوچرخه ها به دلیل اصطلاک بیش از حد، خراب میشوند و شروع به صدا دادن میکنند، بلبرینگها در قسمتهای مختلف دوچرخه قرار دارند از جمله:

بلبرینگ ژنراتور دوچرخه ثابت یا فلایویل، بلبرینگ شفت، بلبرینگ پدال ها، بلبرینگ تنظیم تسمه و… که پس از ایجاد بیش از اندازه سر و صدا میبایست تعویض شوند.

قامه دوچرخه ثابت: قامه رابط بین پدالها و شفت میباشد که احتمال دارد به علت استفاده نادرست خراب شود و در جای خود لق بزنند که میبایست تعویض شود.

پدال دوچرخه ثابت: پدال دوچرخه ثابت نیز در موقع خرابی قفل میشود و چرخش لازم را ندارد که میبایست در صورت مشاهده این مشکل پدال مورد نظرتعویض شود.

شفت دوچرخه ثابت: این قطعه محور بین قامه و فلایویل است که در صورت استفاده نادرست ساییده میشود و باعث لقی پدال زیر پا میشود.

فلایویل دوچرخه ثابت: همان محور حرکت دهنده دوچرخه میباشد که خرابی هایی نظیر خرابی کنس هرزگرد، بلبرینگ، شکستگی جای تسمه را دارد که در بعضی مواقع تعمیر میشود و درصورت زیاد بودن خرابی ها باید تعویض شود.

زین دوچرخه ثابت: اغلب روکش آنها پاره میشود یا فوم داخل زین پاره میشود و بعضی مواقع نگهدارنده زین هرز میشود که در صورت مشاهده این موارد میبایست تعویض شود.

مانیتور دوچرخه ثابت: مانیتورهای دوچرخه در صورت خرابی قابلیت تعمیر یا تعویض با مدلهای مشابه را دارند، اغلب ال سی دی مانیتور به مشکل بر میخورد که صفحه نمایش موارد را کامل نشان نمی دهد.

در مدلهای دستی برخی مواقع قسمتی که باطری قرار میگیرد سولفاته میشود که با تمیز کردن مورد برطرف میشود اما در مدلهای دیجیتال میبایست برای حل مشکل آداپتور، کابل رابط دوچرخه ثابت و مانیتور با هم بررسی شوند.

موتور تنشن: اگر پدال زیر پا شل و سفت نمیشود به احتمال زیاد تنشن خراب است که در دو مدل دستی و دیجیتال موجود میباشند.

مدل های باشگاهی آپشنهایی از قبیل باطری خشک، کلیدهای تنظیم روی دسته ها را نیز دارند که ممکن است ایراد پیدا کنند و نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشند.