بلاگ

شروع تمرینات هوازی در دوران پساکرونا

ورزش بدنسازی

ورزش بدنسازی نیز در دوران شیوع بیماری کرونا به عنوان یکی از جنبه‌های سرگرمی و سرمایه‌گذاری از گزند این ویروس در امان نماند؛ باشگاه های بدنسازی را به تعطیلی کشاند و بسیاری از بدنسازان یا از ورزش کردن باز ماندند یا در خانه به انجام تمرینات بدنسازی ادامه دادند.

با این حال خبر خوشحال کننده این است که با شروع واکسیناسیون جهانی و کشف داروها و درمان بیماری کرونا، دیر یا زود دوران پساکرونا شروع میشود. باتوجه به این که این بیماری تاثیرات زیادی بر سلامت روانی همگی داشته، ورزش کردن در دوران پساکرونا میتواند نقش مهمی در سلامت جسمی و روانی افراد ایفا کند.

ورزش علاوه‌ بر اینکه ابزار ارزشمندی برای حفظ سلامت جسمانی است، رابطه نزدیکی با سلامت و بهداشت روانی و به ویژه پیشگیری از بروز ناهنجاری‌های روانی دارد، اضطراب و افسردگی را کاهش داده و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.

در دوران پساکرونا با بازگشایی تمامی باشگاه های بدنسازی ورزش کردن برای همگی بسیار آسان تر شده و میتواند شادی و نشاط را به جامعه هدیه بدهد. انجام تمرینات هوازی بدنسازی در کنار تمرینات قدرتی میتواند شروع مناسبی برای کسانی که در دوران کرونا تحرک زیادی نداشته اند باشد و همچنین برای بدنسازان تناسب اندام ایده آل را به دنبال داشته باشد.

از موثرترین و بهترین دستگاه های بدنسازی هوازی جهت انجام تمرینات هوازی، تناسب اندام، کالری سوزی و تقویت عضلات میتوان به این دستگاه ها اشاره کرد:

الپتیکال

دستگاه الپتیکال با شبیه سازی بالارفتن از پله در کنار بهبود گردش خون به عضله سازی کمک بسیاری میکند. علاوه بر این با درگیر کردن همه قسمت های بدن، تعداد ضربان قلب شما را افزایش‌ می‌دهد و باعث چربی سوزی میشود. این دستگاه بدنسازی هوازی برای کسانی که در مفاصل خود دچار آسیب یا مشکل شده اند مناسب است و هیچ فشار اضافه ای به مفاصل وارد نمیکند.

دوچرخه ثابت

با استفاده از این دستگاه فقط با رکاب زدن و درگیر شدن عضلات پاها چربی های خود را از بین میبرید. دوچرخه ثابت برای بیماران مبتلا به ام اس و کسانی که عضلات پای ضعیفی دارند بسیار مناسب میباشد و کمک میکند تا بتوانند با این مشکل مقابله کنند. دوچرخه ثابت با درگیر کردن عضلات پا و تقویت آن، کمترین میزان آسیب دیدگی را دارد.

تردمیل

تردمیل که محبوب ترین دستگاه های بدنسازی هوازی میباشد با چربی سوزی زیاد، پیاده روی را شبیه سازی میکند. همچنین میتوان هنگام تمرین با اعمال شیب روی دستگاه لذت کوهنوردی را هم تجربه کرد‌. تمرین با تردمیل علاوه بر چربی سوزی روی تقویت عضلات پا و استخوان ها تاثیرات به سزایی دارد.

پله باشگاهی یا اسکالیت

تمرین با دستگاه اسکالیت یا پله نوردی از تمرینات هوازی میباشد که باعث سوزاندن چربی ها می شود، ضربان قلب را افزایش میدهد که در نتیجه باعث بهبود استقامت قلبی – عروقی میشود. دستگاه پله ورزشی (اسکالیت) باعث تقویت عضلات پایین تنه مانند ران، زانو و باسن شده و عملکرد آنها را بهبود میبخشد.