بلاگ

معرفی اسکی فضایی و انواع لوازم اسکی فضایی

تعمیر اسکی فضایی

اسکی فضایی یکی از دستگاه های هوازی میباشد که استفاده از آن برای قلب و عروق بسیار مناسب می باشد، مزیت این دستگاه نسبت به پیاده روی این است که در محیطی بسیار کوچک هم میتوان ورزش هوازی را با استفاده از آن انجام داد. تعمیر اسکی فضایی نیاز به آشنایی با لوازم این دستگاه دارد که در ذیل به آنها می پردازیم.

تفاوت های بارز این دستگاه نسبت به دوچرخه ثابت این است که به صورت ایستاده باید روی آن ورزش کرد و با توجه به داشتن دسته های متحرک در حین تمرین میتوان دستها را هم به حرکت درآورد، تفاوت دیگر در دامنه حرکتی این دو دستگاه هوازی میباشد، دوچرخه در دامنه حرکتی دایره ای میچرخد اما اسکی فضایی دامنه بیضی شکل دارد که همین تفاوت باعث سوزاندن میزان کالری بیشتری در حین تمرین میشود.

اسکی فضایی ها به دو دسته اسکی خانگی و اسکی باشگاهی تقسیم میشوند ( با ابعاد کوچکتر) و باشگاهی ( با ابعاد بزرگتر) که غالبا از قطات و لوازم مشترکی تشکیل شده اند. برای تعمیر اسکی فضایی، باید با لوازم مشترک آنها آشنایی داشته باشیم. در ادامه انواع لوازم اسکی فضایی معرفی می شود:

فلایویل و ژنراتور الپتیکال: فلایویل همان دیسک یا محور مغناطیسی گرداننده اسکی فضایی میباشد که به دو نوع مگنتی و ژنراتوری تقسیم میشود.

تنشن: قطعه ای که وظیفه سفت کردن یا شل کردن محور مغناطیسی را به عهده دارد که در نوع دستی و موتور تنشن موجود میباشد.

تسمه: تسمه قطعه ایست که فلایویل را به شفت یا محور پدال متصل میکند و باعث به حرکت درآمدن فلایویل میشود که سایزها و اندازه های مختلفی دارد.

قامه: قطعه ای فلزی که رابط بین پدالها و محور دستگاه میباشد.

پدال: قطعه ای غالبا از جنس پلاستیک خشک که در حین تمرین پاها بر روی آن قرار میگیرد .

مانیتور اسکی فضایی یا کنسول: این قطعه در مدل های دستی فقط مواردی از قبیل مسافت طی شده، سرعت، زمان، میزان کالری مصرفی و… را نشان میدهد اما در مدل های دیجیتال علاوه بر این موارد برنامه های تمرینی پیش فرض دارد که ورزشکار میتواند به صورت حرفه ای از آنها استفاده کند.

آداپتور: در مدلهای دیجیتال به کار میرود که در ولتاژ ها و آمپرهای مختلفی موجود میباشد.

سنسور: این قطعه وظیفه شمردن تعداد دورهای چرخش فلایویل را به عهده دارد که در نتیجه باعث نمایش میزان سرعت روی مانیتور میشود.

بلبرینگ: قطعه ای پر مصرف در مفصل ها و قطعات حرکت دهنده ی دستگاه بدنسازی میباشد که در ابعاد و سایز های مختلفی موجود میباشد.

قابهای جانبی: قطعاتی که غالبا از جنس پلاستیک خشک تشکیل شده اند و در قسمتهای مختلف اسکی فضایی از آنها استفاده میشود و به دلیل تزئینی بودن دارای انواع گوناگونی میباشند.