بلاگ

معرفی رده بندی قطعات شیمانو

قطعات شیمانو

شیمانو شرکت چندملیتی ژاپنی سازندهٔ تجهیزات دوچرخه، روئینگ و قرقرهٔ ماهی‌گیری است. همچنین تا سال ۲۰۰۵ سازندهٔ ابزار گلف و تا سال ۲۰۰۸ سازندهٔ دندهٔ اسنوبرد بود. مقر شیمانو در ساکای ژاپن است و ۴۳ شرکت تابعه دارد. کارخانه‌های اصلی شیمانو در چین، مالزی و سنگاپور قرار دارند.

فروش محصولات شیمانو ۵۰٪ بازار جهانی تجهیزات دوچرخه سواری را شامل می‌شود. محصولات آن شامل تجهیزات پیشران، ترمز، چرخ ،پدال، طبق عوض کن،شانژمان و… برای دوچرخه‌های جاده، کوهستان و هایبرید است.

شرکت ایتالیایی کامپانیولو و شرکت آمریکایی اس رم رقیبان اصلی شیمانو در بازار دوچرخه هستند. با افزایش ناگهانی فروش دوچرخه در ایالات متحده در دههٔ ۱۹۷۰ که نیاز آن بیش از ظرفیت تولید کنندگان اروپایی بود، شیمانو و یک تولید کنندهٔ ژاپنی دیگر به نام سان‌تور به‌سرعت وارد شدند تا ظرفیت خالی را پر کنند. سان‌تور روی بازیافت دستگاه‌های موجود تمرکز کرد؛ در حالی که شیمانو توجه خود را معطوف به بازاندیشی سیستم‌های اولیه کرد و نوآوری‌هایی مانند تعویض دندهٔ پوزیترون و هرزگرد جلو را برای محصولات کم‌قیمت ارائه کرد.

در دههٔ ۱۹۸۰ نوآوری‌های فناورانه و هزینهٔ کمتر محصولات شیمانو باعث شد که سازندگان سنتی اروپایی تجهیزات بخش بزرگی از بازار خود را از دست دهند. در این دوره، برخلاف روش بازاریابی ارائهٔ نوآوری‌ها در زمینهٔ محصولات گران‌قیمت و اعتماد به تقاضای مشتری برای تقلید از پیشگامان، همراه با صرفه‌جویی برای آوردن آن‌ها به بازار انبوه، شیمانو و سان‌تور فناوری‌های تازه‌ای را در پایین‌ترین سطح قیمتی بازار دوچرخه معرفی کردند. این فناوری‌ها از تکنیک‌ها و مواد ارزان‌تر و غالباً سنگین‌تر و کم‌دوام‌تر بهره می‌بردند و هنگامی به سوی بازار سطح بالا حرکت می‌کردند که خود را در سطح پایین تثبیت کرده‌باشند.

در دورهٔ ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۳، شیمانو سه بسته با فناوری ای‌ایکس ارائه کرد. ویژگی‌های این قطعات، سبک آیرودینامیکی، ترمزهای کشش مرکزی، دستهٔ ترمز با سیم پنهان و پدال‌های ارگونومیک بود. با سلطهٔ شیمانو بر بازار در دههٔ ۱۹۹۰ به‌سرعت منتقدان احساس کردند شیمانو با نیت انحصاری در حال تبدیل به حاکم بازار است. این نگاه بر پایهٔ این واقعیت بود که شیمانو متمایل به سرهم‌کردن همهٔ قطعات خود با یکدیگر بود. در نتیجه، هرگاه یکی از قطعات شیمانو مورد استفاده قرار می‌گرفت، باید همهٔ قطعات دوچرخه نیز محصولات شیمانو می‌بودند تا با آن قطعه سازگار باشند. رقیبان اصلی شیمانو یعنی کامپانیولو و اس‌رم نیز طراحی‌های اختصاصی داشتند تا فرصت اختلاط و تطبیق قطعات را محدود کنند.

کمپانی شیمانو تولید کننده لوازم کورسی و کوهستان یک شرکت مادر تخصصی ژاپنی است که محصولاتش را به ترتیب کیفیت در ژاپن ، مالزی ، سنگاپور و چین تولید می کند .
لوازم کورسی به ترتیب رده بندی شامل :
DURA ACE
ULTEGRA
105
TIAGRA
SORA
لوازم کوهستان هم به ترتیب رده بندی شامل :
XTR
DEORE XT
DEORE LX
SLX
DEORE
ALIVIO
ACERA
ALTUS
TOURNY
SIS

رده بندی شیمانو

 

شیمانو متعهد به استفاده از فلزات در اجزای آن باقی مانده است. با توجه به بدن کامپوزیت کربن در سخت شامه آس پدال PD-9000 جدید، ما باید بگوییم که شیمانو یافت کربن یک جایگزین مناسب برای طرح آلیاژ طولانی شاغل آن است.

قطعات شیمانو (Shimano) دارای کد تاریخ با دو حرف به شکل XX هستند. که X حرف بزرگ است. این کدها عمومی نیستند اما می توانند به برخی پرسش ها پاسخ دهند. یک حرف نشان دهندۀ ماه و حرف دیگر نشان دهندۀ سال است. همه محصولات شیمانو از یک کد مشترک استفاده می کنند. بر روی برخی لوله های زین Dura-Ace کدها به صورت  X-X مهر شده است در اینجا X یک حرف است. نماینده شیمانو (Shimano) معتقد است که این نوع کد گذاری معادل فرم معمول XX است. در بعضی موارد یک عدد به دنبال کدهای دو حرفی شیمانو وجود دارد.برای مثال: KD1 این عدد ممکن است نشان دهندۀ مکانی که تجهیزات ساخته شده اند باشد.

کدهای تاریخ مهر زده شده و یا حک شده به طوریکه از دیگر علامت های موجود به خوبی باز شناخته می شود. بسیار ساده است که کد تاریخ با شماره مدل الفبایی عددی اشتباه گرفته شود. کد بر روی لبه خارجی و یا مرکز میله ها و هاب در عقب قامه زیر نشانه گذاری در لوله زین و بر روی زنجیر چرخ قرار دارد. در قامه ممکن است حروف در فضای 3 میلیمتری و به صورت دایره ظاهر شوند. در حداقل برخی از شانژمان های عقب کد تاریخ در وجه داخلی بخش بیرونی مهر می شود. در حداقل برخی از کاسه دو شاخ کد در قسمت زیرین دوشاخ مهر شده است و در زمان نصب کاملاً قابل مشاهده است.

اولین حرف نشان دهندۀ سال و حرف دوم نشان دهندۀ ماه است. در اینجا A نشان دهندۀ ژانویه و L نشان دهندۀ دسامبر است. برای حرف اول A سال 1976 و ادامه حروف را به طور متوالی از این حرف ادامه دهید. K سال 1986 و Z سال 2001 است. سال 2002 دوباره با A شروع می شود.

کدهای شیمانو

نوشته های مشابه