بلاگ

مقایسه دوچرخه ثابت ایستاده و دوچرخه ثابت نشسته

برای رسیدن به تناسب اندام و سلامتی و حتی چربی سوزی، دوچرخه ثابت یکی از پر طرفدار ترین دستگاه های هوازی برای کاهش وزن و لاغری است.

دوچرخه های ثابت دو مدل دوچرخه ثابت ایستاده و نشسته دارد.

دوچرخه ثابت نشسته مناسب افرادی است که مشکلی در اندام حرکتی دارند مانند بیماران مبتلا به ام اس یا مشکلاتی مانند کمردرد و زانودرد. همچنین کسانی که در عضلات پا ضعیف هستند می توانند با کمک این دستگاه بر این مشکل غلبه کنند. این دوچرخه ثابت بیشتر جنبه درمانی و پزشکی دارد. شما به راحتی می توانید روی صندلی آن بنشینید و رکاب بزنید.

به طور کلی دوچرخه های ثابت نشسته برای افرادی که وزن بالا دارند یا دارای مشکلات کمر و ستون فقرات هستند مناسب است زیرا تحمل وزن بالایی دارند؛ افرادی که دارای مشکل در تعادل برقرار کردن هستند و افراد با سنین بالا که نمی توانند مدت زمان زیادی روی پای خود بایستند استفاده از دوچرخه ثابت نشسته بهترین انتخاب است.

عضلاتی که در تمرینات با دوچرخه ی ثابت نشسته درگیر میشوند عضلات پا هستند به همین علت اصلاح فرم پاها و کاهش چربی شکم به راحتی با تمرینات با این وسیله حاصل میشود.

در مقایسه با دوچرخه ثابت ایستاده، دوچرخه ثابت نشسته گزینه مناسب تری برای افراد مسن است زیرا تمرین با این دستگاه بسیار آسان بوده و افراد میتواند به راحتی روی صندلی نشسته و رکاب بزنند در حالی که هیچگونه فشاری به کمر وارد نمی شود.

استفاده از دوچرخه ثابت نشسته برای افراد سالمند که با وجود کاهش دید، ضعیف شدن عملکرد اندام ها و کاهش توانایی حرکت کردن میخواهند ورزش کنند بسیار ایده آل است.

افراد مسن ممکن است به دلیل ضعف حرکتی، تجربه سقوط را داشته باشند اما با استفاده از دوچرخه ثابت بدون اینکه تعادل افراد مسن بر هم بخورد می توانند ساعت ها ورزش انجام دهند، بدون اینکه دچار مشکلی شوند. همچنین در حین تمرین با دوچرخه ثابت نشسته نیازی نیست که برای رکاب زدن فشار اضافی به پا و مفاصل وارد شود و می توان زمان بیشتری به تمرین پرداخت . صندلی دوچرخه ثابت نشسته از وارد آوردن فشار به کمر و گردن جلوگیری می کند و از ناحیه کمر کاملا حفاظت می کند و فشار وارده را به حداقل می رساند.

دوچرخه ثابت ایستاده یکی از دستگاه های بدنسازی هوازی است که علاوه بر مزایایی که برای سلامتی به همراه دارد به تناسب اندام نیز کمک میکند . این دستگاه بدنسازی بسیار شبیه به استفاده از دوچرخه است، با این تفاوت که هنگام رکاب زدن ثابت میماند و تکان نمیخورد؛ همچنین صندلی این دستگاه به گونه ای طراحی شده تا کمترین میزان خستگی را برای ورزشکار داشته باشد.

استفاده از دوچرخه ثابت ایستاده علاوه بر چربی سوزی و کاهش وزن با درگیر کردن عضلات شکم باعث آب شدن چربی های شکم میشود و همزمان با تمرین هوازی، به نوعی تمرین قدرتی نیز محسوب میشود. دوچرخه ثابت ایستاده مناسب افرادی است که دوست دارند بدون نشستن و در حالت ایستاده دوچرخه سواری کنند.

دوچرخه ثابت ایستاده با تقویت عضلات ران، پا و باسن است که در بین بانوان نیز بسیار محبوب است. همچنین با داشتن دستگیره ها، علاوه بر تقویت عضلات پایین تنه عضلات بالا تنه را نیز درگیر میکند، زیرا عضلات دست و شانه، برای گرفتن دستگیره ها شروع به فعالیت می کنند و باعث تقویت این عضلات خواهد شد. پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت ایستاده، کمترین فشار را بر روی مفاصل زانو وارد می کند و فشار اضافه ای به مفاصل وارد نمیکنند.

دوچرخه ثابت ایستاده با داشتن زین، امکان نشستن یا خم شدن آسان تر روی آن وجود دارد؛ در نتیجه برای همه سن ها از مبتدی تا حرفه ای مناسب هستند.

دوچرخه ثابت نشسته برای افراد با سن بالا و یا کسانیکه مشکلات پا، کمر و یا مفاصل دارند ولی دوچرخه ثابت ایستاده برای افرادی که به دنبال ورزش هوازی، سلامتی، تحرک، تناسب اندام و چربی سوزی هستند مناسب است.