بلاگ

نکاتی در مورد تعمیر تردمیل

تعمیر تردمیل

در اینجا به برخی از موارد خرابی و تعمیر تردمیل میپردازیم. همانطور که میدانید تردمیل های موجود در بازار به دو بخش تردمیل باشگاهی و تردمیل خانگی تقسیم می شوند.

در تردمیل باشگاهی غالبا ازموتورهای AC استفاده میگردد که از طریق اینورتر (برد تغذیه) برق آنها تامین میشود و برق تکفاز را به برق سه فاز تبدیل کرده و موتور را راه اندازی میکند.

یکی از مزایای موتور تردمیل، مصرف بهینه برق و بیصدا کارکردن آنها است و استفاده از آنها محدودیت زمانی نداشته و میتواند ساعت ها مورد استفاده قرار بگیرند.

معمولا موتورهای AC به سختی دچار سوختگی شده و میتوان سالهای متوالی از آنها استفاده کرد، بیشترین ایراد و خرابی در اینورتر ( بردتغذیه ) اتفاق می افتد که یکی از مهمترین علل این خرابی، فرسودگی با خرابی تسمه دونده است.دراین مواقع حتما تسمه دونده تردمیل به دلیل ایجاد الکتریسیته ساکن باید توسط متخصص تعمیرات تعویض گردد.

درصورت سوختگی اینورتر، این قطعه توسط متخصص الکترونیک تعویض یا تعمیر خواهدشد.

 تسمه دونده تردمیل باشگاهی دارای ضخامت بیشتری بوده و عمر بیشتری نسبت به تسمه های تردمیل خانگی دارند، در صورتیکه روغنکاری تسمه دونده تردمیل بصورت منظم و کامل انجام شود، به موتور و اینورتر دستگاه، فشار کمتری وارد شده و طول عمر بیشتری خواهند داشت.

لازم به ذکراست در برخی تردمیل ها از تسمه های آنتی استاتیک استفاده میشود که نیازی به روغنکاری ندارند.
طول عمر مفید تسمه دونده 2 یا 3 سال میباشد و پس از آن باید توسط متخصص تعمیرات تعویض گردد تا موتور و اینورتر سالم بمانند.

در مدلهای خانگی از موتور DC استفاده شده که طول عمر کمتری نسبت به موتورهای AC دارند و بیشتر دچار سوختگی خواهند شد ومعمولا نیاز به تعویض خواهند داشت که توسط متخصص تعمیرات تعویض خواهد شد.

لازم به ذکراست در مدلهای خانگی، روغنکاری تسمه دونده باید بصورت منظم و دقیق انجام شود تا نیروی اصطکاک باعث سوختگی برد تغذیه تردمیل یا موتور نشود و در صورت سوختگی هر یک از قطعات باید تعویض شوند.

نکته مهم در استفاده از تردمیل این است که ابتدا دستگاه را استارت کنید و پس از حرکت موتور، بر روی تسمه دونده قرار بگیرید که با این عمل به موتور فشار کمتری وارد شده و به راحتی استارت میشود.

همانطور که میدانید تسمه دونده برروی غلطک های متحرک ( رولر) که در جلو و عقب تسمه دونده قرار دارند، حرکت میکند.

رولر جلو تردمیل دارای چرخ تسمه میباشد که نیروی محرکه موتور از طریق تسمه ی موتور به آن منتقل شده وباعث حرکت تسمه دونده میشود.

رولر عقب تردمیل توسط بلبرینگهای موجود درآن، باعث حرکت روان تسمه دونده برروی تخته دونده خواهد شد که درصورت خرابی در هریک از قسمتهای فوق، نیاز به تعویض آنها توسط متخصص تعمیرات میباشد.

این نکته را به خاطرداشته باشید که سلامت هریک از قطعات تردمیل، منوط به نحوه نگهداری و استفاده شما از دستگاه خواهد بود.

تردمیل شما نیاز به سرویسهای دوره ای ( 2 یا 3 ماه) خواهد داشت که باید توسط متخصص تعمیرات و نگهداری انجام شود تا دستگاه شما همواره سالم بوده واز تمرین با آن لذت ببرید.

مانیتور تردمیل یا همان صفحه کامپیوتر تردمیل یکی دیگر از قطعات تردمیل شما میباشد که شامل نمایشگرها و کلیدهای کنترل میباشد، با زدن هرکلید، سیگنال برق از طریق کابل رابط به بردتغذیه منتقل شده و برد تغذیه عملکرد موتور محرک یا موتور شیب را کنترل میکند و اعداد برروی نمایشگرها نشان داده میشوند.

در صورت هرگونه عملکرد نادرست در نمایشگرها، کلیدها و کابل رابط، نیاز به تعویض یا تعمیر تردمیل توسط متخصص تعمیرات خواهد بود.

برای استفاده بهینه بهتر است صفحه کامپیوتر همواره تمیز و پاکیزه باشد و از فشارآوردن بیش ازحد بر روی کلیدهای تنظیم خودداری کنید.

دربرخی مدلها، کلیدها بصورت لمسی عمل میکنند که باید از فشار بیش ازحد بر روی آنها خودداری کرد و در صورت خرابی و عملکرد نامناسب آنها، نیاز به تعویض برد کامپیوتر(PCB) توسط متخصص تعمیرات میباشد تا تعمیر تردمیل انجام شود.

ورزش کنید تا سالم بمانید.