بلاگ

نکاتی در مورد خرید تسمه تردمیل

تسمه تردمیل

یکی از اجزای مهم در تردمیل، تسمه است. تسمه تردمیل ابعاد مختلفی دارد که در تردمیل خانگی و تردمیل باشگاهی متفاوت است. تسمه در واقع محل دویدن کاربر بر روی تردمیل است پس جنس تسمه تردمیل باید دارای کیفیت مناسبی باشد تا دوام بیشتری داشته باشد.

تسمه تردمیل دو رو دارد که قسمت رویی لاستیک دارای آج (معمولا لانه زنبوری) و قسمت زیرین از دو نوع کتان ( پلی استر) و نیمه کتان (نیمه پلی استر) می باشد. تسمه تردمیل ضخامت، جنس و ابعاد آن متفاوتی دارد. در این مقاله در مورد ضخامت تسمه تردمیل، نحوه تنظیم تسمه، چگونگی تشخیص زمان تعویض تسمه در تردمیل توضیح داده شده است.

ضخامت تسمه: ضخامت تسمه تردمیل خانگی بین 1.4 تا 1.8 میلی متر می باشد.

نحوه تنظیم تسمه تردمیل:

در صورتی که تسمه تردمیل شما از مسیر خارج شود یا شل شود، باید آن را تنظیم کنید زیرا روی تمرین شما تأثیر منفی میگذارد. برای مثال ممکن است زمانی که میدوید باعث آسیب به شما شود و یا اگر تسمه کاملاً کشش نداشته باشد ممکن است تعادل خود را از دست بدهید. برای تنظیم تسمه تردمیل شما به آچار آلن نیاز دارید. برای اینکه تسمه عملکرد مناسب داشته باشد باید حتما به درستی سفت شود. اگر تسمه خیلی محکم باشد، تردمیل کند می شود و در صورتی که تسمه خیلی شل باشد، تسمه تردمیل می لغزد و باعث ایجاد مشکل ایمنی می شود.

اگر تسمه تردمیل شما به تنظیم نیاز داشت، احتیاجی نیست با نمایندگی تعمیر تردمیل تماس بگیرید. میتوانید به راحتی در خانه این کار را انجام دهید. در زیر درباره نحوه تنظیم تسمه تردمیل به شما کمک خواهیم کرد :

1. به منظور جلوگیری از روشن شدن ناگهانی تردمیل حین تنظیمات تسمه، سیم برق تردمیل را از پریز جدا کنید..

2. جهت حرکت تسمه را تعیین کنید..

3. اگر حرکت تسمه به چپ باشد، باید آچار آلن را در پیچ غلتک عقب سمت چپ و اگر حرکت تسمه به سمت راست باشد، باید در پیچ غلتکی عقب سمت راست قرار دهید. پیچ و مهره های غلتکی در پشت تردمیل در سمت چپ و راست تسمه مشخص میباشند. .

4. در ادامه اگر تسمه به سمت چپ تغییر کرده باید پیچ غلتک سمت چپ را یک نیمه بچرخانید و اگر تسمه به سمت راست تغییر کرده باید پیچ غلتک سمت راست را یک نیمه به سمت چپ بچرخانید.
سیم برق تردمیل را به پریز وصل کنید و کلید ایمنی تردمیل را نیز به آن متصل نمایید.

5. تردمیل را برای مدتی روشن کنید تا از سالم بودن و حرکت صحیح تسمه اطمینان حاصل نمایید..

6. مراحل 1 تا 5 را تکرار کنید تا کمربند روی تردمیل متمرکز شود..

چه موقع باید تسمه تردمیل را عوض کنیم؟

تعویض تسمه در تردمیل باید تقریبا هر 4 تا 6 سال انجام شود. این مدت زمان، طول عمر مفید تسمه تردمیل است با این حال تعویض تسمه دستگاه بدنسازی زمان بندی خاصی ندارد و بسته به نوع و دفعات استفاده شما از تردمیل متفاوت میباشد. حتی در صورت عدم استفاده از تردمیل نیز باید بعد از گذشت این مدت زمان، اقدام به تعویض کنید زیرا تسمه فاسد می شود. این کار باعث افزایش طول عمر و کارایی تردمیل می شود.

بوی سوختگی در حین استفاده از تردمیل نشان دهنده مشکل در تسمه میباشد و باید تعویض شود.

در صورت بروز مشکل در هر کدام از قسمت های زیرین و رویی تسمه، باید برای تعویض آن اقدام کنید.

اگر تسمه در حالت حداکثر شیب قرار می دهید و سرعت پنج کیلو متر در ساعت عادی عمل کرد ولی با حداقل شیب تسمه به تخته کف گیر داشت و یا لق می زد.

اگر در حین استفاده از تردمیل احساس میکنین  تسمه دونده تردمیل کند عمل میکند، باید به تعویض آن اقدام نمایید.

انگشتان خود را زیر تسمه بگذارید و آن را بلند کنید. باید تقریباً دو اینچ بین انگشتان شما و سکو فاصله باشد. در صورتی که از این اندازه کمتر یا بیشتر باشد، باید تسمه تردمیل خود را شل یا سفت کنید.

گاهی اوقات نیز لغزش تسمه، تنها با سفت کردن پیچ های رگلاژ یا تسمه برطرف میشود اما توجه داشته باشید که لغزیدن تسمه، همیشه دلیلش این نیست و باید حتما آزمایش های بالا را انجام دهید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

باید بدانید که در برخی موارد مشکل اصلی از موتور تردمیل شماست و بهتر است خیلی زود موتور تردمیل را عوض کنید زیرا  وقتی موتور تردمیل قدرت مغناطیسی خود را از دست می دهد، عملکرد تسمه و دیگر اجزای آن دچار مشکل میشود..

شما باید با نگهداری مناسب از تردمیل و روغن کاری تسمه و سرویس به موقع دستگاه، طول عمر تسمه تردمیل خود را افزایش دهید.