دسته‌بندی نشده

نیمکت فیله کمر مدرج پاناتا FitEvo 1FE200

دستگاه فیله کمر مدرج

دستگاه فیله کمر یکی از ورزش های مفید و خوبی است که می تواند به خوبی عضله های کمر و پهلو و حتی شکم شما را نیز تقویت کند ولی می تواند در هنگام اجرای خطا، سبب صدمه دیدگی شما شود. دستگاه فیله کمر از تمرینات محبوب ورزشکاران برای تقویت عضلات ناحیه پشت، راست کننده ستون فقرات، مربع کمری و گلوتئال می باشد. این تمرین عموما به عنوان یک تمرین مکمل برای تمرینات شکم بوده و مانع از صاف شدن قوس های پشتی می گردد.

نیمکت فیله کمر مدرج برند پاناتا مدل FitEvo 1FE200 یکی از دستگاه های بدنسازی باشگاهی باکیفیت و کاربردی این برند است. این نیمکت فوق العاده 95سانتی متر طول، 141سانتی متر عرض، 129سانتی متر ارتفاع و 73کیلوگرم وزن دارد.

شرکت پاناتا در سال 1982 به وسیله رودی پاناتا، تحصیل کرده رشته ادبیات در ایتالیا بنیانگذاری شد. او علاقه زیادی به رشته بدنسازی داشت و معتقد بود این ورزش بهترین وسیله برای پیشرفت در رشته های قهرمانی دیگر است. پس شغل آکادمیک خود را کنار گذاشت و به طور تمام وقت به تدریس بدنسازی و طراحی و تولید دستگاه های این ورزش پرداخت. اکنون شرکت پاناتا در کشورهای فرانسه، اسپانیا و آلمان شعبه دارد و بیش از 40 نمایندگی محصولات پاناتا را در 55 بازار جهانی برای گروه های سنی متفاوت از کودک تا سالمند عرضه می کند.

 اکنون توضیحی بر نحوه صحیح اجرای این حرکت می پردازیم:

1- به سینه دراز بکشید به نحوی که ناحیه لگن روی نیمکت قرار داشته باشد و مچ پا زیر تکیه گاه محکم شود.

2- بالاتنه را از ناحیه کمر حدود نود درجه خم کنید و به حالت آویزان درآیید.

3- بالاتنه را به بالا بلند کنید تا به موازات سطح زمین قرار گیرد.

 عضلات درگیر در حرکت فیله کمر

 عضلات اصلی:راست کننده های ستون مهره ها

عضلات کمکی: پشتی بزرگ سرینی( باسن ) و پشت ران

نکات آناتومیکی

وضعیت دست ها: دست ها می تواند پشت کمر قلاب شوند و یا روی سینه جمع شوند.

مقاومت: برای افزایش مقاومت می توان یک صفحه وزنه را روی سینه نگه داشت.

مسیر حرکت: می توانید حرکت را روی نیمکت شیب دار اجرا کنید.

دامنه حرکتی: بالاتنه باید در یک مسیر قوسی حدود نود درجه به بالا و پایین حرکت کند از بالا بردن بیش از حد بالاتنه اجتناب کنید. عضلات راست کننده ستون مهره ها برای ثبات و صاف نگه داشتن ستون مهره ها به کار گرفته می شوند در حالیکه عضلات سرینی و پشت ران موجب باز شدن مفصل ران در طی حرکت می شوند.

اشکال گوناگون تمرین

برای اجرای این تمرین باید از یک نیمکت صاف و یا شیب دار استفاده نمود. نکته مهم، محلی مناسب برای قرار دادن پاها و نیز سطح مناسب برای قرار دادن لگن می باشد. بخش بالایی لگن باید روی نیمکت قرار داده شود. آرام و با کنترل باید به سمت پایین حرکت کرد و سپس به آرامی تنه را تا راستای طبیعی بالا بیاوریم. بالا آوردن بیش از اندازه که به نام هایپر اکستنشن نیز نامیده میشود، برای مفاصل بین مهره ای و نیز مفصل ساکرو ایلیاک مضر می باشد. اجرای درست و بدون نقض این حرکات بسیار حائز اهمیت است.

فیله کمر روی نیمکت شیب دار:  فیله روی نیمکت شیب دار بدین گونه است که ناحیه لگن در بالا و مچ پا در پایین نزدیک به زمین تکیه داده می شود و تمرین آسان تر می شود اما اشکال این است که به دلیل شیب دار بودن نیمکت تمرکز حرکت از عضلات کمر به باسن و عضلات پشت ران منتقل می شود.

 فیله کمر با دستگاه: می توانید این تمرین را در حالی که روی دستگاه نشسته اید، انجام دهید. دستگاه، مقاومت متغیری را برای شما ایجاد می کند. برای اجتناب از آسیب دیدگی، بالاتنه را زیاد به جلو یا عقب خم نکنید.

توصیه میشود تنها افرادی به این تمرین بپردازند که دردی در ناحیه ستون فقرات نداشته و همچنین از بدن آماده ای برخوردارند. در غیر این صورت تمرینات کم شدت زیادی وجود دارند که میتوانید به عنوان جایگزین بدان بپردازید.