بلاگ

ویژگی های دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت

یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های هوازی تمرین با دوچرخه ثابت است که علاوه بر کالری سوزی به تقویت عضلات و توان بدنی شما نیز کمک بسیاری میکند. دوچرخه‌های ثابت را می‌توان در باشگاه‌های ورزشی و منازل استفاده کرد و مزیت آن‌ها این است که همه‌ی افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

دوچرخه های ثابت باشگاهی با توجه به استفاده افراد مختلف با وزن های متفاوت باید نسبت به مدل های خانگی مقاوم تر باشند. دوچرخه های ثابت باشگاهی دو مدل نشسته و ایستاده دارند که دوچرخه ثابت نشسته مناسب افرادی است که مشکلاتی مانند کمردرد و زانو درد یا مشکلات حرکتی دارند. همچنین دوچرخه ثابت ایستاده به کالری سوزی بیشتر کمک میکند و مناسب افرادی است که دوست دارند بدون نشستن و در حالت ایستاده دوچرخه سواری کنند.

در این مطلب قصد داریم به بررسی ویژگی های یک دوچرخه ثابت باشگاهی مناسب بپردازیم.

دوچرخه ثابت دو نوع سیستم تنظیم مکانیکی و الکترونیکی دارد. مدل مکانیکی به وسیله یک پیچ و با قدرت دست میزان قدرت رکاب مشخص می شود. مدل های الکتریکی به وسیله صفحه نمایش و دکمه ها رکاب دوچرخه تنظیم می شود.

دوچرخه های ثابت برخلاف دوچرخه های معمولی فاقد دنده می باشند و دارای دو سیستم مقاومت تسمه نمدی و سیستم مقاومت مگنتی میباشند. سیستم های مقاومت تسمه نمدی مشابه دوچرخه های معمولی هستند و سیستم های مقاومت مگنتی دو آهن ربای قوی دارند که بین پدال و بدنه قرار دارند.

سیستم برنامه دهی دوچرخه ثابت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برخی از مدل ها فاقد سیستم برنامه دهی هستند. سیستم برنامه دهی این امکان فراهم میکند تا برای تناسب اندام طبق برنامه ورزشی پیش بروید. این دوچرخه ها دارای مانیتوری هستند که میزان کالری مصرفی و ضربان قلب را به شما نمایش می دهد. دوچرخه های ثابت دارای صفحه نمایش، دارای امکانات بسیاری هستند؛ از جمله میزان مسافت طی شده، تعداد و سرعت رکاب زدن را بر روی صفحه نمایش نشان می دهد و میتوانید هنگام ورزش کردن با لمس صفحه نمایش موزیک دلخواه خود را گوش کنید.

دوچرخه ثابت هایی را خریداری کنید که قابلیت تنظیم زین یا صندلی را دارند، زیرا در غیر اینصورت به دلیل عدم اندازه بودن فاصله پا با رکاب هنگام استفاده از آن دچار کمر درد و زانو درد می شوید. دوچرخه های ثابت هم مانند تردمیل برای اشخاص با وزن های مختلف طراحی می شوند. اگر قصد خرید دوچرخه ثابت را برای باشگاه ورزشی دارید، به دلیل اینکه وزن افراد متفاوت است به دنبال قوی ترین مدل دوچرخه ثابت بروید.

در خرید هر وسیله ورزشی، گارانتی و ضمانت اهمیت بسیاری دارد. وسایل ورزشی مانند دوچرخه ثابت که توسط افراد مختلف به مدت طولانی استفاده می‌شوند، همیشه در معرض خرابی و مشکلات دیگر هستند.