بلاگ

چگونه بدنسازی ایمنی داشته باشیم

دستگاه بدنسازی

با انجام مداوم تمرینات بدنسازی، سلامت جسمانی خود را بالا برده و به اندام ایده آل خود میرسید. نکته حائز اهمیت این است که قبل از شروع تمرینات بدنسازی، لازم است اصول استفاده از دستگاه های بدنسازی و نکات ایمنی را رعایت کنید. رعایت نکات ایمنی از بروز آسیب دیدگی های جدی جلوگیری کرده،بدنسازی ایمنی داسته باشید و با حفظ سلامت شما، به حفظ بهترین نتیجه از تمرینات کمک می کنند.

اگر از اصول صحیح انجام دادن تمرینات بدنسازی آگاهی نداشته باشید، خود را در معرض خطر آسیب دیدگی جدی مفاصل و عضلات قرار میدهید. آسیب دیدگی، نه تنها پیشرفت فرد در بدنسازی را کند می‌کند، بلکه انگیزه و انرژی کسی را که می‌خواهد سلامتی‌اش را از طریق بدنسازی بهبود بخشد را نیز از بین می‌برد.

 

برخی آسیب‌ها می‌توانند باعث شوند تا شما هفته‌ها و یا ماه‌ها از انجام تمرینات خود باز بمانید و یا حتی به عمل جراحی ختم شوند! شایع‌ترین نواحی آسیب پذیر بدن در حین تمرینات بدنسازی، زانو و کمر است. افرادی که به تمرینات قدرتی یا کششی میپردازند، قبل از هر نکته ای باید سلامت و حفاظت از بدن و سلامتی خود را مد نظر داشته باشند و اصول تمرینات را رعایت کرده و از راههای میانبر استفاده نکنند.

 

برای جلوگیری از هرگونه آسیب دیدگی به خاطر داشته باشید که گرم کردن قبل از تمرین و سرد کردن بعد از تمرین را هرگز فراموش نکنید؛ تا زمانی که بدن شما گرم نشده، به هیچ عنوان بدن را تحت کشش و فشار قرار ندهید. در انجام تمرینات، از موقعیت مکانیکی به جا و مناسب استفاده کنید. وزنه را بسته به شرایط بدنی و در نظر گرفتن توان بدنی خود انتخاب نمایید.

قبل از کار با وزنه های باشگاه، حتما در این مورد از افراد حرفه ای، اطلاعات کسب کرده و آگاهانه عمل کنید.

در باشگاه ورزشی، بخصوص در مراحل پیشرفته کار و کار با وزنه و دستگاه، حتما از کمک استفاده کنید. کمک، زمانیکه در پایین حرکت قفل شده اید، شما را یاری خواهد کرد. در صورتیکه کمک در دسترس شما نیست، حتما از طاقچه های قلابی استفاده کنید. همواره از گیره ثابت کننده صفحه در هالتر استفاده نمایید.

قبل از استفاده از دستگاه های بدنسازی از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل کنید. به عنوان می توانید سیم و ضامن دستگاه های بدن سازی را چک کنید. پین میخ در سوراخ وزنه دستگاه را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که در محل صحیح خود قرار دارد. همچنین درصورتی که قصد استفاده از تردمیل را دارید، می بایست از داشتن دکمه ایمنی اطمینان حاصل کنید.