بلاگ

چگونه کاهش وزن و تناسب اندام را باهم داشته باشیم؟

لاغری و تناسب اندام

با فراگیری زندگی مدرن و شهری در جوامع، داشتن تناسب اندام، فعالیت بدنی کافی و ورزش لازمه ی زندگی سالم است. داشتن قدرت و استقامت عضلانی، وزن مناسب، تناسب عملکرد قلب تنفس و انعطاف پذیری بدن، تناسب اندام است.

 

فعالیت بدنی و رژیم غذایی مناسب، دو عامل حائز اهمیت برای حفظ تناسب اندام میباشد و انجام تمرینات ورزشی باعث افزایش کالری‌ سوزی و تقویت عضلات میشود.

برای داشتن تناسب اندام و سلامتی باید ورزش کردن و تغذیه سالم را در زندگی خود همیشه در نظر داشته باشید. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، باید تمرینات با شدت بالا انجام دهید. وعده‌های غذایی را در زمان مناسب و به مقدار مناسب بخورید. سعی کنید از شیرینی‌جاتی که شکر ماده اصلی آن است، دوری کنید.

خواب کافی نیز در تناسب اندام تاثیر دارد. سعی کنید ۶ تا ۸ ساعت خواب کامل داشته باشید. اگر احساس خستگی دارید، پیش از ورزش حدود نیم ساعت بخوابید تا بازدهی شما بالا برود.

درست است که ورزش کلید اصلی رسیدن به اندامی ایده‌آل است اما هر نوع ورزشی به سوخت نیاز دارد. سوخت موردنیاز برای این فعالیت‌ها از غذاها و نوشیدنی‌ها به دست می‌آید. شاید برخی تصور کنند منظور از تغذیه سالم برای تامین انرژی تمرینات ورزشی و رسیدن به اندام متناسب خوردن سبزیجات در وعده‌های مختلف است. اما این تصور کاملا اشتباه است. شما باید برای داشتن بدنی سالم از تمامی گروه‌های غذایی به اندازه مناسب و در زمان درست استفاده کنید. برای رسیدن به اندامی متناسب باید یک رژیم غذایی استاندارد را رعایت کنید تا در آینده با مشکلات سلامتی روبرو نشوید.

اولین قدم انتخاب صبحانه‌ای مناسب است. صبحانه غنی از فیبر و پروتئین حس گرسنگی برای زمان طولانی برطرف می‌کند. به جای خوردن غلات مملو از شکر از بلغور جو دو سر، سبوس جو دو سر یا سایر غلات سبوس‌دار استفاده کنید. این نوع غلات فیبر بالایی دارند. پروتئین را نیز می‌توانید از شیر، آجیل یا ماست تامین کنید.

انجام تمرینات قدرتی به حفظ و ایجاد توده عضلانی کمک می کنند که می تواند به مرور زمان میزان متابولیسم شما را افزایش دهد بنابراین بدن شما کالری بیشتری می سوزاند و حتی در زمان استراحت نیز این کالری سوزی ادامه دارد. علاوه بر این یک جلسه تمرین قدرتی می تواند میزان متابولیسم بدن شما را تا 72 ساعت افزایش دهد.

ورزش هایی مانند پیاده روی، آهسته دویدن یا دوچرخه سواری، شنا، یوگا، پیلاتس، قایقرانی و طناب زدن می تواند در یک جلسه تعداد قابل توجهی کالری بسوزاند و به کاهش کالری دریافتی کمک کند.

ورزش با سوزاندن کالری اضافی و افزایش میزان متابولیسم بدن به شما امکان می دهد انعطاف پذیری بیشتری در رژیم خود داشته باشید و در نتیجه کاهش وزن باعث لذت و محدودیت کمتر شما شود.

نکته مهم در کاهش وزن و کنترل سالم و طولانی مدت استفاده از رژیم غذایی و ورزش در کنار هم است.

در حقیقت یک بررسی نشان داد که ترکیب کاهش کالری دریافتی و ورزش بهترین راه برای دستیابی به کاهش وزن قابل توجه است. در برنامه های کاهش وزن به صورت ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش نتایج کاهش وزن به طور قابل توجهی بیشتر از تغییر در رژیم یا ورزش به تنهایی است.