بلاگ

کاربردی ترین دستگاه های بدنسازی در باشگاه بدنسازی

کاربردی ترین دستگاه های باشگاه بدنسازی

دستگاه های بدنسازی که در باشگاه مورد استفاده افراد قرار میگیرند دستگاه های هوازی و قدرتی متفاوتی هستند که هرکدام از آن ها مزایای خاص خود را دارند و به ورزشکاران برای داشتن اندامی متناسب و ایده آل کمک میکنند.

از کاربردی ترین و مهم ترین دستگاه های بدنسازی که در باشگاه ها محبوب است و مورد استفاده همگان قرار میگیرد، دستگاه های هوازی الپتیکال، دوچرخه ثابت ایستاده و نشسته، تردمیل و اسکالیت ( پله باشگاهی ) میباشد.

کار با دستگاه الپتیکال در تقویت عضلات مختلف پا بسیار موثراست. افرادی که دچار آسیب مفصل ران گردیده اند، کسانی که قصد عمل جراحی مفصل ران دارند با استفاده از دستگاه الپتیکال می توانند حرکات طبیعی پیاده روی یا دو را شبیه سازی کنند و اینکار برای بهبود آنها مفید است.

استفاده از دستگاه الپتیکال، ظرفیت هوازی بدن را تا حد زیادی بالا می برد. دستگاه الپتیکال برای سوزاندن چربی های شکمی بسیار مناسب است و مخصوصا هنگامی که با برخی تمرینات وزن بدن ترکیب شود می تواند در کوچک و عضلانی شدن شکم اثرات مثبتی داشته باشد.

چربی های ناحیه شکم و چاقی منشا بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت، بیماری های قلبی و سرطان است و کار کردن با دستگاه الپتیکال به دلیل ادغام همزمان چند تمرین مختلف، تاثیر قابل توجهی در آب کردن این چربی ها و کاهش وزن دارد و خطر ابتلا به این بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

تردمیل بهترین و موثرترین گزینه برای چربی سوزی است. دستگاه تردمیل با کمک به سوزاندن کالری بیشتر و با تنظیم سرعت و شیب دلخواه بدن شما را مطابق با وضعیت بدنی تان به همان شکلی که باید فعالیت کند به حرکت وامیدارد. علاوه بر این دارای کلید ایمنی برای جلوگیری از آسیب در حین فعالیت بدنی است و تاثیر مفیدی بر روی عضلات پا و استخوان ها خواهد داشت. کار کردن با این تردمیل باعث پیشگیری اولیه و ثانویه از بیمارهای قلبی می شود.

دویدن روی تردمیل از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری می کند. همچنین باعث کاهش فشار و استرس می گردد. کار با تردمیل باشگاهی و خانگی در فیزیوتراپی جهت توان بخشی اعضای آسیب دیده یا بهبود سریع تر پس از عمل  جراحی موثر است.

دستگاه اسکالیت یا پله برقی باشگاهی از دستگاه های بدنسازی هوازی بسیار کارآمد است که به کالری سوزی بیشتر ورزشکاران کمک بسیاری میکند. با دستگاه پله باشگاهی می توان تمرینات هوازی را با سوزاندن هرچه بیشتر چربی ها انجام داد.

انجام تمرینات هوازی با دستگاه پله باشگاهی یکی از پرفشار ترین تمرینات بدنسازی است که اگر شما خودتان را با یکنواختی حرکات کوهنوردی با این دستگاه وفق دهید به علت نحوه تمرین پا منجر به سوزاندن کالری میشود. علاوه بر این کار با دستگاه اسکالیت، عضله هایی مانند همسترینگ، گلوتئال و چهارسر را به طور مستقیم درگیر کرده و به همین صورت در زمان استراحت انجام تمرینات هم متابولیسم بدن بالا رفته و سوزاندن چربی ها ادامه خواهد داشت.

دوچرخه ثابت ورزشی بی نظیر برای پاها است که باعث تقویت عضلات ران، ساق، باسن وعضلات سرینی می شود. اگر در هنگام استفاده از دستگاه مقاومت آنرا افزایش دهیم فشار بیشتری را بر روی ران، ساق ها، باسن و سایر عضلات پائینی بدن وارد می شود که این خود باعث تقویت و عضلانی تر شدن پاها می شود.

علاوه بر نکات بالا، این دوچرخه ایستاده یا نشسته با تقویت عضلات ران، پا و باسن در بین بانوان نیز بسیار محبوب است. این دستگاه کمترین میزان آسیب دیدگی به بدن را دارد، همچنین هیج فشاری به کمر و پاهای شما وارد نمیکند و برای کسانی که از مشکلات مربوط به کمر، مفاصل زانو یا ضعف های حرکتی رنج میبرند توصیه شده است.

با استفاده از این دستگاه به راحتی میتوانید با انجام کارهای روزانه مانند تماشای تلویزیون یا مطالعه به ورزش کردن بپردازید. دوچرخه ثابت نشسته تنها با به کارگیری عضلات پا به شما در فرآیند چربی سوزی کمک میکند.

در زمان دوچرخه سواری، بالا تنه نیز درگیر شده، چون عضلات دست و شانه، برای گرفتن دستگیره های دوچرخه ثابت شروع به فعالیت می کنند و باعث تقویت این عضلات خواهد شد؛ بنابراین همزمان با تمرین هوازی، به نوعی ورزش قدرتی نیز انجام میشود.

پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت، کمترین فشار را بر روی مفاصل زانو وارد می کند و حتی بسیاری از فیزیوتراپیست ها، برای ریکاوری دوره مسدومیت، این دوچرخه را پیشنهاد می دهند. سلامت مفاصل برای تمام افراد ضرورت دارد و باید حواس مان به آنها باشد. استفاده از دوچرخه ثابت به شما کمک می کند از تمام مفاصل پا مانند:  قوزک پا، زانو و مفاصل ران محافظت کرده و حتی آنها را تقویت کنید.