بلاگ

نیمکت بدنسازی

نیمکت بدنسازی

نیمکت بدنسازی ازمحبوب ترین دستگاه های این ورزش است که در باشگاه های بدنسازی کاربرد دارد اما این لزوماً به این معنی نیست که نیمکت بدنسازی را نتوان در خانه استفاده نمود.

یکی از مهمترین ابزارهای مورد نیاز هر باشگاه و هر بدنساز، نیمکت بدنسازی است، که بر روی آن می توان حرکات مختلف را انجام داده و بر عضلات گوناگون تاثیرات متفاوت به جا بگذاریم..
نیمکت بدنسازی نقش به سزائی در ورزش های قدرتی دارد، لذا در هنگام خرید آن باید ‌دقت زیادی به خرج دهید.

نیمکت بدنسازی؛ انجام حرکات تمرینی در تمام زوایا را میسر می سازد. قابل ذکر است که نیمکت بدنسازی یکی از دستگاه های مهم هر باشگاهی می باشد و در عین حال از ساده ترین تجهیزات این رشته ورزشی محسوب می گردد.

چهار گروه اصلی نیمکت بدنسازی قابل دسترس در بازار وجود دارد.

1. نیمکت های با قابلیت تنظیم چندگانه
2. نیمکت های بدنسازی تخت
3. نیمکت های بدنسازی المپیکی
4. نیمکت های بدنسازی تخصصی
5. نیمکت بدنسازی قابل تنظیم

یک نیمکت بدنسازی قابل تنظیم معمولاً دارای یک فریم ساده است که برای یک یا دو مکانیزم تنظیم مختلف طراحی شده است، مدرج و یا مرحله ای. محدودۀ تنظیم، انجام طیف گسترده ای از تمرینات را امکان پذیر می سازد. هرچند این نیمکت ها دارای تجهیزات لازم برای تمرینات وزنه برداری سنگین ترکیبی ساخته نشده اند، اما بیشتر مدل ها همراه با دسته ها و چرخ ها برای حرکات آسان به داخل و خارج رک وزنه ها طراحی شده اند.

 

نیمکت بدنسازی

 

 

 

نیمکت های مسطح

این نوع نیمکت ها بسیار ساده هستند اما گزینه های قابل اعتماد و پر طرفدار برای تمرینات خاص می باشند. هنگامیکه تمرینات پرس بر روی نیمکت را انجام می دهید که نیاز به حرکت و تغییر ارتفاع ندارند، یک نیمکت بدنسازی تخت برای سالن ورزشی شما ایده ال خواهد بود. با این نیمکت های ثابت، بدن دارای ثبات تنظیم شده بوده و هزینۀ تعمیرات در لولاها و اجزای متحرک کاهش می یابد.

 

 

 

 

 

نیمکت بدنسازی

 

 

یک نیمکت بدنسازی تخت دارای ارتفاع از پیش تعیین شده است که معمولاً کمتر از یک نیمکت قابل تنظیم و یا شیب معکوس می باشد. نیمکت تخت همچنین با یک سطح صاف و محکم ارائه می گردد به این معنی که هیچ شکاف و فاصله ای مانند محل قرار گرفتن لولا در نیمکت های قابل تنظیم، در سطح نیمکت وجود ندارد. نیمکت های تخت در ارتفاع و زاویۀ ثابت ارائه شده و به راحتی با استفاده از چرخ، دسته و یا هر دو قابل جابجایی هستند.

 

 

 

 

 

 

 

نیمکت های بدنسازی المپیکی

نیمکت های المپیک، به چند دلیل گزینه های محبوبی برای باشگاه های ورزشی و کاربردهای خانگی هستند. نیمکت های المپیک همراه با رک تمرین ساخت می شوند که نسبت به استفاده از نیمکت و رک به طور جداگانه دارای ایمنی بیشتری هستند. این نیمکت ها نیاز به افراد را برای تجهیز نیمکت به وزنه ها حذف کرده و امکان مدیریت فضا را برای استفاده از نیمکت های پرس متنوع امکان پذیر می نماید. یکی از معایب این نیمکت ها داشتن زاویۀ ثابت رک است چه نیمکت صاف، شیب و یا دارای شیب معکوس باشد.

نیمکت بدنسازی

 

 

مشابه نیمکت های بدنسازی تخت، نیمکت های المپیکی، تجهیزاتی با قطعات قابل اعتماد بوده و دارای قطعات متحرک کم می باشند که هزینۀ نگهداری را کاهش می دهد. دیگر مزایای این نیمکت ها اندازۀ آن است. این نیمکت ها متناسب با میله های 7 فوتی المپیکی و اغلب دارای قفسۀ ذخیره سازی وزنه صفحه در عقب دستگاه می باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

نیمکت های بدنسازی تخصصی

گزینه های متنوعی از نیمکت های بدنسازی تخصصی در بازار وجود دارد که تجهیزات کمتری داشته و بر روی تمرینات خاص، نوعی از حرکات و یا گروه عضلانی خاصی تمرکز دارند.
یک نمونه از این نیمکت ها، نیمکت بدنسازی لاری (پریچر) است. این نیمکت بدنسازی برای کار تخصصی بر روی عضلات دوسر بازو با استفاده از هالتر عالی است. استفاده از این نیمکت امکان بلند کردن هالتر را با کمک گرفتن از عضلات ران، کمر و شانه ها، خطاهای رایج در بلند کردن هالتر، حذف می کند.

 

 

نیمکت بدنسازی

 

 

یکی دیگر از نیمکت های تخصصی، نیمکت های مناسب برای تمرینات شکمی است. این نیمکت ها مناسب تمرینات شیب و یا شیب معکوس همراه با پدهای مناسب در محل قرار گیری پا برای نگه داشتن پا به صورت ایمن هستند.

 

 

 

 

 

 

 

تمرینات بدنسازی که می توانید با نیمکت های بدنسازی انجام بدید

•    حرکت پرس سینه چکشی
•    حرکت پارویی تک ‌دست
•    حرکت دیپ پشت بازو
•    حرکت شکم پرتابی خوابیده
•    حرکت پرش از روی نیمکت
•    حرکت استپ آپ
•    حرکت اسکوات تک‌پا
•    حرکت شنا پا روی نیمکت
•    و . . .

در واقع نیمکت بدنسازی یک وسیله بسیار کاربردی و پر استفاده است که میتوان به واسطه آن تمام عضلات بدن را درگیر کرد همچین به دلیل کم جا بودن و قیمت مناسب برای ورزش در منزل بسیار مناسب است