بلاگ

احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید!

احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید!

تغییر و تنوع را همیشه در نظر داشته باشید! مثلا اگر خرید منزل را همیشه همسرتان انجام می داده است،اکنون تصمیم بگیرید برای مدتی خودتان این کار را انجام دهید!

 

با فکر و ذهنی باز و روشن و البته مثبت به اطراف نگاه كنید!

بررسی و پذیرفتن طرح‌های جدید، باعث تقویت فکر و ذهن می شوند. استعداد و توانایی‌های خود را بشناسید و سعی کنید آنها را پرورش دهید. همیشه فهرستی از كارهایی كه به آنها علاقه دارید را داشته باشید تا هر روز یکی از آنها را انجام دهید. در انجام کارهای مورد علاقه تان به دیگران وابسته نباشید و خودتان شخصاً کارهایتان را انجام دهید.
بسیاری از افراد دست روی دست گذاشته و ساكت نشسته‌اند و به جای اقدامی هیجان انگیز برای تغییر زندگی خود، منتظر شانس و و یا پیشنهاد دیگران هستند؛ در حالی‌كه اگر این طرز فکر را داشته باشید بدانید که هیچ‌گاه چنین روزی نمی‌رسد و این خود من و شما هستیم که باید اولین گام را برداریم.

این را بدانید كه اهداف و كارهایی را كه تصمیمی برای انجام آنها گرفته اید، را خودتان باید پیدا کرده و انجام دهید هرچند ممكن است گاهی حتی با تلاش فراوان نتوانید به جایگاهی که دوست داشتید دست پیدا كنید، ولی این اقدام، روحیه و اعتماد بنفس را در شما تقویت می کند و احتمال دسترسی تان به این اهداف را بیشتر از زمانی که منتظر بودید و کاری نمی کردید افزایش می دهد.

 

احساسات و افكار منفی را از خود دور کنید!

دلیل بروز رفتار و احساسات منفی را درخود یافته و سعی كنید آنها را از بین ببرید، این نکته را همیشه در ذهن داشته باشید که مثبت فكر کنید و مثبت عمل كنید؛ حتی اگر واقعا از درون همچین احساسی ندارید. بر احساسات منفی مانند خشم و عصبانت خود غلبه كنید چراکه هر دو هیجان و احساس منفی هستند و تاثیرات منفی روی روح و روان شما به جای خواهند گذاشت.

 

کارهای متفاوت را جایگزین کارهای معمولی بکنید!

تا جایی که امکان دارد از انجام كارها و عادت‌های یكنواخت بپرهیزید، مثلاً اگر همیشه نظافت منزل را به دیگری میسپردید، امروز تصمیم بگیرید خودتان آن را انجام دهید.

 

بر احساس ترس و وحشت خود غلبه كنید!

اغلب افراد همزمان با بالا رفتن سن، چیزهای دیگری جز جوانی را نیز از دست می‌دهند؛ چیزهایی كه صاحب اصلی آن بودند. به از دست دادن ها فکر نکنید و ترس و وحشت خود را فرو بنشانید، زیرا این احساسات باعث می شود هر آنچه که دارید را نیز دیگر نبینید! و قدر آنها را نیز ندانید! در بسیاری از مواقع از موضوعاتی می ترسیم كه ممكن است هیچ‌گاه در زندگی ما اتفاق نیفتند. بهتر است به جای آن اعتماد به نفس خود را افزایش دهید؛ زیرا ترس را در شما کمرنگ می کند. با دلایلی كه ذهنتان برای به وجود این ترس می‌آورد، مبارزه كنید و همچنین خوشبین باشید.

 

خودتان را دوست داشته باشید و حسادت و دیگر خصوصیات وابسته به آن را از خود دور کنید!

به جای فكر كردن درباره چیزهایی كه دیگران دارند و شاید خواسته شما نیز باشد، به چیزها و استعدادهایی كه خودتان مالك آن هستید، فكر كنید و حس حسادت را از خود دور كنید. از دید دیگران به خودتان و زندگیتان نگاه کنید! بسیاری از دوستان و اطرافیان شما ممکن است بخاطر همه چیزهایی که دارید و متوجه ارزش آن نیستید، حسرت بخورند. جوانب مثبت زندگی خود را در نظر گرفته و در جهت بهبود جوانب دیگر زندگی خود نیز بپردازید.

 

ورزش و فعالیت های فردی و گروهی را در زندگی روزمره خود قرار دهید!

تغییرات کوچکی در زندگی خود ایجاد کنید، مثلا به جای استفاده از ماشین برای رفتن به محل كار پیاده‌روی كنید و به جای آسانسور از پله ها استفاده كنید. با ورزش کردن، به سلامت قلب و عروق خونی خود کمک کنید. یك بدن سالم و تندرست از عهده انجام كارهای روزانه بهتر برمی آید. افزایش جذب و دریافت اكسیژن در طی فعالیت های هوازی و ورزش باعث سرزندگی و شادابی شما شده و ترشح آندروفین را در بدن افزایش می دهد.

برای شروع ورزش همیشه امروز، بهترین لحظه است، پس برای آن وقت بگذارید؛ چرا كه سلامتی جسمی و روحی از هر كاری در زندگی مهم‌تر است. اگر هوا برای پیاده‌روی مساعد نیست، در خانه ورزش كنید (مثلا با یك دستگاه ورزشی خانگی مانند دوچرخه ثابت و تردمیل خانگی و یا با استفاده از یك دی وی دی ورزش‌ ایروبیك و . . .) . در بدترین حالت اگر هیچ‌ یك از این امكانات را در اختیار خود نداشتید، از پله‌های خانه، پایین و بالا بروید.

 

فکر خود را با انجام بازیهای فکری تقویت کنید! و تا می‌توانید بخندید!

با انجام ورزش‌های فكری،قدرت فكری خود را افزایش دهید، همانطور كه برای بهبود فعالیت‌های جسمی ورزش می‌كنید، فکر خود را نیز با انجام تمرینات ساده تقویت كنید؛ مثلاً روزنامه و كتاب را در وضعیت معكوس قرار داده و سعی كنید آن را با تمرکز بخوانید و یا بازی‌های فكری خریداری کرده و آن را با دوستان و آشنایان انجام دهید، دورهمی و معاشرت با دوستانی که دوستشان دارید حال شما را بهبود می‌بخشد.

خندیدن، اکسیژن بیشتری به بدن شما می‌رساند، فشارخون را كاهش داده، گردش خون، متابولیسم و سوخت و ساز بدن را بهبود می‌بخشد، همچنین باعث آزاد سازی آندورفین، كه یك مسكن و آرام بخش طبیعی است در بدن شده و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌كند. با خندیدن نیروی تازه بگیرید. لذت و خوشی، باعث افزایش شور و اشتیاق شما برای انجام كارها می شود. همچنین خندیدن ناراحتی‌های گوارشی را نیز از بین می‌برد.پس بخندید و بخندانید!