بلاگ

اشتباهات رايج در بدنسازي

اشتباهات رايج در بدنسازي

1 – ثابت نگه داشتن برنامه ورزشي
در حقيقت اگر شما يك برنامه ورزشي را بارها و بارها انجام بدهيد ماهيچه هاي شما به سادگي با آن خو مي گيرند (خود را با آن حركات تطبيق مي دهند). در اين صورت پيشرفت شما كند خواهد شد. زيرا در هربار تمرين فقط تعداد محدود و مشخصي از رشته هاي ماهيچه اي شما تحريك شده و فعاليت مي كند. در صورتي كه اگر شما عضلات خود را متناوبا تحت حركات و فعاليت هاي با زواياي مختلف قرار بدهيد شمار بسيار زيادتري از رشته هاي عضلاني شما به فعاليت واداشته شده و نتيجه بسيار بهتري از نظر تناسب و قدرت به دست خواهيد آورد.

2-انجام حركات به صورت پشت سر هم و خيلي سريع
حقيقت اين است كه اگر تمركز شما فقط بر روي انجام سريع تعداد حركت مشخص شده براي تقويت عضلات باشد ، شما به جاي قدرت ماهيچه ها در واقع از اندازه حركت (مومنتوم) ايجاد شده در حركت قبلي براي انجام حركت بعدي استفاده مي كنيد . در نتيجه شما براي پرورش عضله، تحرك يكساني را بكار نبرده و كالري زيادي را نخواهيد سوزاند.
همچنين انجام زياد از حد سريع حركات ورزشي سبب ميشود كه بيشتر در معرض آسيب هايي مانند پارگي عضله و رباط قرار بگيريد.

3-ورزش سخت و خيلي زياد
در واقع اگر بين تمرين هاي قدرتي و ورزش هاي بهبود كار قلب و عروق به اندازه كافي استراحت نكنيد، پيشرفت شما متوقف خواهد شد و حتي ممكن است قسمتي از تناسب اندام بدست آمده را از دست بدهيد. همچنين احتمال دارد شما كاملا از ورزش زده بشويد.

براي تازه و شاداب نگه داشتن عضلات و ماهيچه ها و همچنين ادامه سطح انگيزشي خود ، تمرينات جايگزين كوتاه تر و آسان تر را جايگزين تمرينات سخت تر و طولاني تر كنيد. اين نكته را بخاطر داشته باشيد كه هرچه شديدتر ورزش كنيد بدن شما زمان بيشتري براي ريكاوري نياز دارد.

مترجم: نیلوفر مدائنی