بلاگ

اشتباهات رایج نوجوانان در بدنسازی ( قسمت دوم )

اشتباهات رایج نوجوانان در بدنسازی

وزنه های بیش از حد توان با فرم نامناسب
بدنسازان نوجوان با اهداف بلندپروازانه و به منظور دستیابی سریع به هدف ، وارد باشگاه های ورزشی می شوند و تلاش می کنند با جابه جا کردن مقادیر فراوانی از وزنه ها همچون قهرمانان به اندام دلخواه خود دست یابند بدون آنکه ذره ای به فرم صحیح انجام حرکت پایبند باشند.

هدف در بدنسازی استفاده از مقادیر مناسبی از وزنه در جهت القاء استرس کنترل شده بر روی عضلات می باشد. بهترین روش تمرکز بر روی انجام ست هایی با رعایت فرم صحیح انجام حرکت در جهت تحریک عضلات نسبت به رشد می باشد. انتخاب وزنه های مناسب باعث می شود شما در مدت زمانی کوتاه بدون هیچ گونه آسیب دیدگی به اهداف خود دست یابید.

عدم توجه به رژیم غذایی
شاید با تمرینات مناسب و پشتکار بتوان به موفقیت های ناچیزی دست یافت، اما دستیابی به موفقیت های بزرگ بدون رعایت یک رژیم غذایی مناسب غیر ممکن است. به خاطر داشته باشید که تمرینات حساب شده تنها جرقه ای برای رشد عضلات محسوب می شوند و وظیفه رشد بر عهده مواد غذایی مناسبی است که توسط رژیم غذایی سالم مهیا می شود. بدون مواد اولیه مناسب هیچ ساخت و سازی رخ نمی دهد و بدون غذا هم هیچ رشدی در میان نیست.

پرخوری بدون برنامه ریزی
اگر شما هم به طور طبیعی اندام لاغری دارید و به سختی بر وزن خود می افزایید می توانید هر غذلیی را که دوست دارید میل کنید. اما اگر به این دسته تعلق ندارید باید بدانید که با افزایش بیش از حد مواد غذایی و کربوهیدرات های ساده در طی روز تنها باعث افزایش کالری دریافتی در بدن می شوید که این کالری مازاد به راحتی باعث افزایش وزن و چاقی شما خواهد شد. پس با پیروی از یک رژیم غذایی سالم می توانید از افزایش ذخایر چربی در بدن جلوگیری کنید و کالری مورد نیاز جهت رشد عضلات، در اختیار بدن قرار دهید.

کمبود خواب
شاید به دلیل قرار گرفتن در سن رشد و انرژی بالا در طی روز و شب نمی توانید زود به خواب بروید، اما باید بدانید که رشد عضلات در گرو استراحت و خواب مفید است. زمانی که خواب کافی ندارید باعث کاهش شدید تولید هورمون های عضله ساز بدن می شوید و این کوتاهی شما تمام زحماتتان را از تمرین خوب گرفته تا تغذیه مناسب را هدر می دهد. اختصاص حداقل 7 ساعت به خواب مفید در طی ساعات شب می تواند موفقیت شما را تضمین کند.

انتظارات بزرگ از مکمل های ورزشی
تعداد زیادی از بدنسازان نوجوان وقتی با تبلیغات وسیع مکمل ها روبه رو می شوند به این باور می رسند که تنها را موفقیت استفاده از این مکمل ها می باشد . ما هم منکر فواید مکمل های ورزشی نیستیم . اما بر این باوریم که این مکمل ها زمانی مفید واقع می شوند که اصول بدنسازی ( تمرین، تغذیه، استراحت ) را با دقت کامل رعایت کنید.

ترجمه: نیلوفر مدائنی