بلاگ

انتخاب دوچرخه

انتخاب دوچرخه

دوچرخه سواری از ورزش ها و تفریح های پر طرفداری است که بیشتر مردم از کودکی به آن علاقه مندند.اگر میخواهید دوچرخه سواری را شروع کنید، با توجه به رشته و سبک مورد نظر و بازار گسترده این وسیله ورزشی مفرح، میتوانید دوچرخه مناسب خود را بخرید. در ادامه با انواع دوچرخه و رشته های مختلف آن، بیشتر آشنا میشوید:

کوهستان
پرطرفدارترین رشته دوچرخه سواری، کوهستان است.علاقه مندان به طبیعت و هیجان، بیشتر به رشته کوهستان و دوچرخه های مربوط به آن روی می آورند.
رشته کوهستان به سبک های مختلفی تقسیم میشود؛

کراس کانتری
بیشتر دوچرخه های این رشته فقط دارای کمک جلو هستند و مدل های خیلی کمی نیز با کمک وسط تولید میشود. دوچرخه های کراس کانتری برای استفاده روزمره در شهر گرفته تا تورهای کوهستانی و پرش های سبک و کوتاه در مسیرهای کوهستانی مناسب هستند. ویژگی این دوچرخه ها بازی 9تا 10 سانتی متری کمک فنر جلو و رام عقب است.

تریل
دوچرخه های این رشته بر خلاف کراس کانتری علاوه بر کمک جلو دارای کمک عقب نیز هستند.
این نوع دوچرخه برای مسیرهای سخت تر و سنگین تر مناسب است. برای جلوگیری از اتلاف انرژی، کمک های وسط میتوانند قفل شوند. در این صورت مانند دوچرخه کراس کانتری مورد استفاده قرار میگیرند.
تریل، بدون این ویژگی نیز برای استفاده روزمره مناسب است اما کمی نسبت به دوچرخه کراس کانتری سخت تر رکاب میخورد.
ویژگی دیگر این دوچرخه، بازی 11 تا 13 سانتیمتری کمک جلو و رام عقب آن است.

اندورو
دوچرخه این رشته پرطرفدار کوهستان، برای مسیرهای سنگین و پر پیچ و خم وپرهیجان ساخته شده است. دوچرخه سواران دراین مسیرها، با پرش های نسبتا بلند رکاب میزنند.
ویژگی بارز دوچرخه اندورو، بازی16 سانتیمتری و در بعضی مدل ها17 سانتیمتری کمک جلو و رام عقب است.

دانهیل

دوچرخه های دانهیل از پر طرفدارترین، این هیجان انگیزترین رشته دوچرخه سواری است. مسیرهای طولانی، سنگلاخ، پر پیچ و خم با شیب های شدید و پرشهای بلند، مسیرهای رشته دانهیل هستند.
دوچرخه های دانهیل برای رکاب زدن طراحی نشده اند و برای استفاده معمولی مناسب نیستند. باید یک تکه از کوه را انتخاب کنید وبا این دوچرخه پایین بیاید. ویژگی این دوچرخه،بازی 20 سانتیمتری کمک جلو و رام عقب است. در ایران همه رشته ها و دوچرخه های آ نها وجود دارد. همچنین مسابقات رشته کوهستان در رشته کراس کانتری و دانهیل در طول سال در سرتاسر ایران برگزار میشود.

جاده
از رشته های پرطرفدار و دوچرخه آن به کورسی معروف است. این دوچرخه از دوچرخه های سرعتی است و دوچرخه سواران بیشتر به خاطر سرعت زیاد، آن را انتخاب میکنند. ویژگی دوچرخه کورسی لاستیک بسیار باریک، تنه ظریف با وزن سبک آن است تا اتلاف انرژی به حداقل برسد و دوچرخه سوار بتواند مسافت های طولانی را بدون خستگی رکاب بزند. مسابقات و تورهای بین المللی در این رشته که در سطح جهان و ایران برگزار میشود،ازمسابقات محبوب و مورد توجه است و از معروف ترین آ نها میتوان تور دو فرانس و تور جیرو ایتالیا را نام برد.

شهری و بین شهری
این دوچرخه ها برای کارهای روزمره و استفاده در شهر و مسیرهای طولانی بین شهری و سفرهای توریستی طراحی و تولید میشوند و نسبت به دوچرخه های کوهستان، تن های ظریف تر و لوازم معمولی تر و ارزان قیمت تری دارند. به همین دلیل، دوچرخه سوار میتواند لوازم مورد نیاز خود را در شهرهای مختلف به راحتی پیدا کند و از نظر تعمیر و رفع مشکل احتمالی هم خودکفا باشد.

فری استایل
این دوچرخه کوچک مخصوص حرکت های نمایشی و مورد علاقه نوجوانان و جوانان است. به دلیل طول کم آن، به راحتی از روی زمین بلند میشود و دوچرخه سوار میتواند حرکات گوناگون از جمله حرکت های پرشی را انجام دهد.

تهیه و تنظیم: میلاد درگاهی