بلاگ

انواع کفش دوچرخه سواری

انواع کفش دوچرخه سواری

دوچرخه سواری نیز مانند همه ورزش ها دارای قواعد و اصولی میباشد که اگر از ان پیروی کنیم جزو لذت بخش ترین ورزشهای زندگیمان میشود.

یکی از این اصول که بسیار زیاد شما را در رکاب زدن و کمتر تلف شدن انرژی شما، کمک میکند کفش مخصوص دوچرخه سواری میباشد.کفش های مخصوص در زیر کفیشان جای مخصوص برای بستن پل پنجه دارند که بعد از نصب کردن آن (سری بعد توضیح داده میشود) پای شما در پنجه فیکس شده و به راحتی و قدرت بیشتر میتوانید رکاب بزنید.

وقی دوچرخه سوار با کفش و پنجه ساده رکاب میزند فقط میتواند به سمت پایین بر روی پنجه و قامه فشار بیاورد که بخشی از انرژیش به هنگام بالا آوردن قامه هدر میرود ولی وقتی با کفش و پنجه مخصوص این عمل را تکرار کند هم میتواند به سمت بالا و هم به سمت پایین بر روی پنجه و قامه فشار بیاورد و قدرت رکاب زدن خودش را تقریبا دو برار کند.

کفشهای مخصوص کوهستان:
همانطور که میدانید رشته کوهستان خود به چند قسمت مختلف تقسیم میشود که در این رشته ها میتوان از کفشهای مختلف استفاده کرد:
رایج ترین کفشی که در این رشته استفاده میشود کفش های کراس کانتری میباشد که کفی آن از عاج های بلند استفاده شده است تا اگر در مسیر احتیاج به پیاده روی داشت دوچرخه سوار بتواند با این کفش پیاده در مسیر برود ولی به دلیل آن که در کراسکانتری کمتر پیش میاید تا دوچرخه سوار پیاده روی کند این کفش مناسب پیاده روی طولانی نمیباشد.

یکی دیگر از کفشهای کاربردی در رشته کوهستان کفشهای به اصطلاح ترکینگ میباشند که کفشهای رشته تریل و اندورو نیز جزو همین دسته از کفشهای کوهستان میباشند و به دلیل طراحی متفاوت کفیشان میتواند به راحتی میتوانید در تورهای دوچرخه سواری و مسیرهای طولانی با ان پیاده روی کنید.

مدلی دیگر کفشهای مناسب برای رشته دانهیل میباشد که کف آن به دلیل گیرایی و چسبندگی بیشتر با پنجه صاف میباشد تا پای دوچرخه سوار بر روی آن نلغزد و از پنجه جدا نشود.
این مدل از کفشها نیز در دو مدل لوک خور که مناسب پنجه های مخصوص میباشند و هم به صورت ساده تولید میشوند.

کفشهای دوچرخه سواری در رشته جاده
در رشته جاده به دلیل چرخ های مخصوص که وزن دوچرخه بسیار مهم میباشد ملزومات مربوط به این رشته نیز سعی میشود از وزن پایینی ساخته شوند.
به دلیل این که در این رشته دوچرخه سوار به هیچ عنوان در طول مسابقه و یا تمرین از روی چرخ پیاده نمیشود و در واقع پیاده روی ندارد از کفی کاملا صاف و سخت ساخته میشود تا انرژی را کاملا منتقل کند.

یکی دیگر از کفشهای مخصوص جاده مربوط به رشته سه گانه میباشد که در طراحی ان بسیار شبیه کفشهای جاده میباشد با این تفاوت که قسمت پشت آن به گونه ای طراحی شده است که به راحتی پوشیده و به راحتی از پا خارج شود.

تهیه و تنظیم: میلاد درگاهی