دسته‌بندی نشده

بادی پامپ

بادی پامپ

در روزگار کنونی، زندگی انسان ها به سرعت به سمت ماشینی شدن پیش می رود. مردم بیش تر وقت خود را در محیط کار می گذرانند و زمان کمتری را به ورزش کردن اختصاص می دهند. همه میدانند که نداشتن تحرک کافی و عادت به خوردن غذاهای آماده، از مهمترین عواملی هستند که علاوه بر بروز چاقی، سلامتی افراد را نیز به خطرمی اندازد. تشویق مردم به انجام ورز شهای گروهی می تواند کمک بزرگی به بهبود وضعیت سلامتی آ ن ها باشد، چون بر خلاف ورزش انفرادی، انگیزه و استقامت بیشتری ایجاد می کند.

کار با وزنه و دستگا ههای بدنسازی یکی از پرطرفدارترین تمرین ها در میان مردم و ورزشکاران است و کمتر ورزشکاری وجود دارد که در کنار رشته ورزشی خود از کار با وزنه به عنوان یک ورزش مکمل استفاده نکند. اما تجربه نشان داده است که بهترین بهره برداری از این تمرین ها در زمانی انجام می شود که شما یک همراه تمرینی داشته باشید تا در دراز مدت دچار خستگی و کسالت نشوید.

در سال ۱۹۹۱ میلادی برای اولین بار، شخصی بنام فیلیپ میلز در کشور نیوزیلند، ورزشی را به نام بادی پامپ Body Pump پایه گذاری کرد. این ورزش به سرعت در جهان رایج شد و در بیشتر کشورها طرفداران بسیاری به ویژه در بین زنان پیدا کرد. بادی پامپ، کلاس کار با وزنه را جالب می کند و تمرین گروهی و استفاده از موسیقی به ورزش در این کلاس هیجا ن می بخشد که نتیجه آن افزایش قدرت و استقامت و رسیدن به تناسب اندام در زمانی کوتا هتر است.

باد ی پامپ، ورزشی استقامتی قدرتی است که در آن از هالتر، صفحه های وزنه و تخته استپ برای تمرین ورزشی استفاده می شود. مربیان حرفه ای کلا س باد ی پامپ که در حدود 50 تا 60 دقیقه طول می کشد، را اداره می کنند.این تمرینها بسیار مفرح است ولی به شدت ضربا ن قلب را بالا می برند و بر همه قسمتهای بدن تاثیر می گذارند و کالری بسیار بالایی را می سوزاند. تمرینات استقامتی با وزنه، راهی عالی برای کالر ی سوزی و روشی فو ق العاده برای عضله سازی است . با افزایش حجم عضلات بدن، نیاز به انرژی هر روز بیشتر می شود.. بنابراین کالری سوزی هم در طول تمرین و هم پس از آن نیز ادامه خواهد داشت. همچنین با بالا رفتن حجم عضلانی و از بین رفتن تدریجی چربیها، شکل گرفتن و تفکیک عضلات به زودی دیده می شود.

امروزه تمرین با وزنه بخش مهمی از همه تمرین های آمادگی جسمی با اهداف مختلف به شمار می رود. این هد فها شامل کاهش وزن، تقویت عضلات، توا نبخشی به سالمندان یا آمادگی برای همه رشته های ورزشی به صورت تخصصی است. بادی پامپ مجموع های از تمرین با وزنه را ارایه می دهد که به عنوان راه حل بهبود فعالیتهای روزانه برای افراد مختلف جامعه با نیازهای مختلف و خاص است.

بادی پامپ همچنین یک برنامه تمرین ایده آل برای تشویق شرکت کنندگان گرو ههای سنی بالاتر است که تحت نظارت مربی حرفه ای و با تجربه، آموزش ببینند و از مزایای تمرین با وزنه برای بهبود قدرت و استقامت و نیز کم کردن احتمال کاهش تراکم استخوا نها بهره بگیرند. لازم است که این افراد پیش از حضور در کلا سهای بادی پامپ، با پزشک متخصص مشورت کنند، به خصوص اگر این افراد برای مدت زمان طولانی از ورزش دور بود ه اند یا دچار مشکلات جسمی هستند.

افراد بعد از شروع کلا سها طبق یک روال منطقی و اصولی به آرامی بر اساس نیاز و آمادگی جسمانی خود شدت تمرین را از طریق افزایش وزنه ها و انجام کامل حرکت ها، بالامی برند.

بادی پامپ مانند بسیاری فعالیتهای ورزشی دیگر از طریق افزایش توده استخوانی باعث قو یتر شدن استخوا نها و کاهش احتمال پوکی آ نها میشود.

برای رسیدن به این نتیجه در کلا سهای بادی پامپ، باید از وزنه هایی استفاده کرد که وزن بیشتری نسبت به وزن ههای معمول دارند. این وزن ههای پویا که فشردگی در تمرین ها را به وجود می آورند، باعث تحریک در تولید استخوا نهای جدید و در نهایت افزایش توده استخوانی می شوند.

بادی پامپ همچنین باعث افزایش قدرت عضلات بدون حجیم کردن بدن، تغییر شکل بدن و ایجاد تناسب اندام، افزایش سوخت و ساز، قو یتر کردن نسبی بدن، ایجاد استقامت عضلانی می شود .

انجام تمرین های بادی پامپ می تواند برای سیستم قلبی و عروقی مفید باشد. نگه داشتن بدن در سطح بالایی از شدت برای مدت زمان معینی از کلاس، نیازمند یک سیستم قلبی و عروقی خوب است. تکرارتمرین ها باعث بهبود و افزایش استقامت قلبی و عروقی میشود.