بلاگ

بانوان و بدنسازی (قسمت اول)

بانوان و بدنسازی

امروزه انواع متفاوتی از تکنیک های بدنسازی و وسایل گوناگون بدنسازی در باشگاه ها ارائه می گردد که همگی جایگاه و اهمیت خود را دارند. اما همواره اصول اولیه ای وجود دارد که اگر مورد توجه قرار نگیرد موفقیتی هم حاصل نخواهد شد.
در این مقاله قصد داریم با یادآوری این اصول پایه ای و ساده شما را در رسیدن به اهدافتان همراهی کنیم.

لذت ببرید.
اگر از تمرین کردن لذت نبرید و آن را به صورتی لذت بخش برای خود دنبال نکنید خیلی زود علاقه و انگیزه خود از دست می دهید. اگر فکر کردن به تردمیل و انجام آن باعث ناراحتی شما می شود آن را انجام ندهید. به جای آن ورزش هایی را انتخاب کنبد از انجامشان لذت می برید و خوشحال می شوید . به عنوان مثال به اسکیت بپردازید، به کلاس یوگا بروید و یا هر گونه ورزش مورد علاقه خود را شروع نمایید. به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر از انجام ورزشی لذت ببرید بیشتر به انجام آن ادامه خواهید داد.

هدف گذاری کنید.
ممکن است قصد کاهش سایز بدن، کاهش چربی های بدن و یا قصد شروع برنامه تمرینی متفاوتی را برای بدنسازی خود داشته باشید. بنابراین هدفی را برای خود در نظر بگیرید و برای دستیابی به آن هدف برنامه ریزی کنید و آن را بدست آورید. همواره افرادی هستند که اهداف کوتاه مدت سی روزه و یا بلند مدت سه یا شش ماهه را دارند. پس از دانستن این بخش مهم که مشخص کردن و داشتن هدف است سپس به برنامه ریزی دقیق برای دستیابی به آن هدف می رسیم. داشتن اهداف به شما کمک می کند که بر آن تمرکز کنید و با داشتن برنامه ریزی مناسب برای آن هدف همواره در مسیر مناسب برای دستیابی به آن قدم بردارید.

آب بنوشید.
با اینکه یادآوری درمورد نوشیدن آب موضوعی کاملا بدیهی به نظر می رسد اما باید بدانید که بسیاری از افراد تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیرند . اگر شما همین حالا غذایی خوردید و همچنان احساس گرسنگی می کنید باید بدانید که احتمالا بدن شما دچار کم آبی شده و باید آب بنوشید. بنابراین احساس تشنگی و گرسنگی را با هم اشتباه نگیرید . چنانچه احساس گرسنگی می کنید ، ابتدا آب بنوشید و برای چند دقیقه صبر کنید. بعد از این زمان شما متوجه خواهید شد که آیا واقعا گرسنه هستید و یا فقط تشنه بوده اید.

پروتئین بخورید.
اگر چه میزان پروتئین در افراد مختلف و با توجه به هدفی که در ورزش دنبال می کنند متفاوت است اما همواره برای نگهداری بدن و داشتن اندامی با عضلات مناسب خوردن پروتئین بسیار حائز اهمیت است. در هر روز به ازای هر نیم کیلوگرم از وزنتان یک گرم پروتئین مصرف نمایید و این میزان پروتئین را در طی وعده غذایی به بدن برسانید. این گونه رژیم غذایی باعث می شود برای مدت طولانی تر احساس سیری نمایید و همچنین بعد از تمرین به عضلات خود پروتئین مناسب را برسانید. به خاطر داشته باشید که مکمل های غذایی در رساندن شما به هدف ورزشیتان بسیار مهم هستند. مکمل های پروتئینی، روغن ماهی و مولتی ویتامین بهترین گزینه اند. به شدت تمرین کنید و در انتخاب مکمل به بررسی شرایط بدنی خود و نتایج حاصل از هر مکمل بپردازید.

سبزیجات را فراموش نکنید.
مصرف سبزیجات ارتباط با دوره ورزشی خاصی ندارد. در هر دوره ای که باشید مصرف سبزیجات باعث ساندن فیبر، ویتامین، آنتی اکسیدان و مینرال به بدن می شود. همچنین استفاده از سبزیجات به شما کمک می کند که برای مدت بیشتری احساس سیری نمایید. اگر با مصرف سبزیجات بیگانه هستید از همین امروز از آنها برای نیمی از مقدار غذاهای روزمزه خود بهره بجویید.

تصور نکنید که تنها با مصرف سبزیجات دیگر کار مهم شما به پایان رسیده است. برای موفقیت در اهداف ورزشی خود باید به رژیم غذایی خود وفادار باشید. اگر به دنبال اندامی متناسب هستید باید به رژیم و ورزش خود کاملا توجه داشته باشید.

تنظیم: نیلوفر مدائنی