بلاگ

با trx بدن خود را به دستگاه بدنسازی تبدیل کنید

با trx بدن خود را به دستگاه بدنسازی تبدیل کنید

TRX Total Body Resistance Exercise با هدف افزایش استقامت، قدرت بدنی، تعادل، انعطاف پذیری، سرعت و چابکی در آمادگی جسمانی طراحی شده است.

امروزه بسیاری از مردان و زنان ورزشکار، مربیان درجه یک و بخش های مختلف ارتش در سراسر دنیا از این وسیله استفاده می کنند.
تمرینات افراد نیروی دریایی به عنوان یکی از سخت ترین تمرینات در دنیا شناخته می شود. آن ها همیشه باید از نظر آمادگی جسمانی در اوج باشند.

محدودیت مکان و نبودن تجهیزات کافی روی کشتی یا زیردریایی، رندی هتریک را به فکر انداخت تا وسیله ای طراحی کند که از یک طرف نیاز به افزایش آمادگی جسمانی ارتش و نیروی دریایی را برآورده کند و از طرفی کم حجم و قابل نصب در هر جایی باشد. بنابراین در سال 1990 این وسیله ورزشی را طراحی و در سال 2005 آن را کامل کرد.

او میگوید: این وسیله ساده است و قدرت عجیبی دارد. تنوع حرکاتی که میتوانید با آن انجام دهید، TRX را به یکی از بهترین های جهان تبدیل می کند.
وسیله طراحی شده عبارت است از بندی از جنس بند چتربازی و دو دسته که کش در آن به کار نرفته و بسیار محکم و مقاوم است. فرد با آویزان شدن از آن و با وزن بدن خود میتواند هرگونه حرکت و تمرین کامل آمادگی جسمانی را بدون خطر و با وزن بدن خود انجام دهد. همین ویژگی باعث رشد سریع TRX در گروه های ورزشی و نظامی شده است.

TRX کجا و چگونه؟
طراحی سبک و کم حجم این وسیله استفاده از آن را در هر جایی از جمله پارک، زمین و سالن ورزشی، آتش نشانی، هتل و حتی خانه را ممکن می سازد.شما می توانید آن را در هرجا، از جمله تیر ساختمان، درخت، درب ورودی، ستون ها و یا چارچوب های فلزی نصب کنید.

چه تاثیری دارد؟
تکنیک های تمرینات با TRX به ویژه برای حرکت دادن مرکز وزن بدن طراحی شده است که باعث فعالیت عضلات اصلی و عضلات جانبی در هر تمرین میشود.

به علت قرار گرفتن وضعیت بدن، مقابله با جاذبه زمین و حفظ تعادل، در هر حرکتی علاوه بر عضلات اصلی سایر عضلات نیز درگیر میشوند، از این رو مقاومت بدن بسیار بالا می رود. برای مثال وقتی حرکت دراز و نشست را انجام می دهید، به علت قرار گرفتن وضعیت بدن، عضلات دست و پا نیز درگیر میشود. با تغییر وضعیت به جلو یا عقب میتوانید فشار مورد استفاده را جهت عضله سازی کاهش یا افزایش دهید.

به علت آویزان شدن از بند و حفظ تعادل ، بین 200 تا 1000 کالری در ساعت با توجه به نوع برنامه می سوزانید. در حرکات ابتدایی با TRX که برای سرعت زیاد طراحی شده می توانید، بدن خود را گرم کنید و چابکی زیادی داشته باشید. از طرف دیگر در حرکات پایانی، به علت انجام حرکات کششی بدنی انعطاف پذیرتر خواهید داشت.

مزایای تمرین با TRX
– طراحی سبک و کم حجم
– نصب آسان و راحت در هر مکان و زمان
– انجام هرگونه تمرینات برای آمادگی جسمانی بدون نیاز به تجهیزات اضافی
– همزمانی تمرینات و حرکات به طور یکه در هر حرکت کل بدن درگیر است.
– بهبود تعادل، انعطاف پذیری، چابکی، مقاومت و استقامت بدن با یک وسیله به طور همزمان
– کارکردن با عضلات اصلی و عضلات جانبی و کوچک
– استفاده از وزن بدن در تمرینات و کاهش خطر گرفتگی عضلات و مفاصل
– امکان استفاده برای هر گروه سنی، جنسی و هر میزان آمادگی جسمانی افراد عادی، ورزشکاران حرفه ای و حتی معلولان جسمی و اصلاح یک سری از عضلاتی که فقر حرکتی دارند.
– اجرای برنامه های تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای و رشته های ورزشی مختلف

برای چه افرادی مناسب است؟
TRX را می توان به صورت خصوصی و یا در کلا سهای عمومی، حتی با موسیقی و ریتم خاص همراه با مربی انجام داد. در ورزش فوق، برنامه و ست های مشخصی در ثانیه و دقیقه از طرف مربی به کارآموز با توجه به شرایط جسمانی و سنی از مبتدی تا پیشرفته به او داده می شود. به طوری که در طول تمرینات بدون نیاز به سایر وسایل، همه مراحل تمرین از جمله گرم کردن، حرکات مقاومتی، حرکات کششی و سرد کردن بدن انجام می شود.

امروزه استفاده وسیع از این وسیله ورزشی در همه نقاط دنیا و رشته های ورزشی بسیار چشمگیر است. TRX برای هر رشته ورزشی به طور تخصصی، طراحی شده و برنامه خاص خود را دارد، از جمله رشته های تنیس، فوتبال، بسکتبال، قایق رانی ، ورزش های رزمی، شنا و … که با توجه به نیاز آن رشته ورزشی، برنامه آمادگی جسمانی آن طراحی شده است. به طور مثال همیشه یک سمت بدن تنیس بازان از طرف دیگر ضعیف تر است، با انجام برنامه های تخصصی مربوط به تنیس بازان، این مشکل را به راحتی حل می کنند.

محدودیت؟
هیچ محدودیت در این ورزش وجود ندارد. اما بهتر است افرادی که اضافه وزن زیادی دارند، ابتدا وزن خود را با ورزش های چربی سوز کم کنند تا به نتیجه مطلوب برسند.

عوارض جانبی؟
با انجام حرکات صحیح و تحت نظر مربی، نه تنها عوارضی ندارد بلکه امروزه بسیاری از فیزیوتراپها از این وسیله برای انجام یک سری حرکات برای درمان گرفتگی عضلات استفاده می کنند. این ورزش دارای 9000 حرکت مختلف است که بنا به شرایط بدنی فرد تنظیم می شود.