بلاگ

بدن درد

بدن درد

چه ورزشکار حرفه ای باشید و چه نباشید، تا کنون دچار درد عضلات پس از ورزش شده اید. دردی که ممکن است تا دو روز هم ادامه یابد. شرکت در یک برنامه کوهنوردی، یک ورزش صبحگاهی گروهی در پارک و یا اولین تمرین در باشگاه ورزشی می تواند حتی تا چند روز نشست و برخاست شما را دردناک کند.

پس از یک فعالیت ورزشی سنگین و یا سبک برای کسانی که به ورزش عادت ندارند، عضلات دچار پارگی های میکروسکوپی می شوند و درد به وجود می آید. این امرسبب می شود بدن، عضلات آسیب دیده و دردناک را بازسازی کند. پس از این مرحله، عضلات قوی تر و حجیم تر می شوند. این همان مکانیسمی است که ورزشکاران حرفه ای از آن در جهت حجیم تر و قوی ترشدن عضلات و سریعتر شدن عملکرد آن ها، بهره میبرند. هر چند ورزشکاران حرفه ای می دانند که آن ها هم از فشار بیش از اندازه بر عضلات بدون آمادگی، باید خودداری کنند.

به طور طبیعی هرقدر تمرین و فعالیت بدنی بیش تری انجام دهید، پارگی های میکروسکوپی بیش تری درعضلات ایجاد م یشود و درد بیش تری درعضلاتی که بدن شما در حال بازسازی و مرمت آن ها است، احساس میکنید. این درد ممکن است ۲۴ ساعت پس از تمرین شروع شود که به آن درد عضلانی تأخیر یافته میگویند. به این معنی که دو روز پس از تمرین، نسبت به روز قبل درد
بیش تری احساس می شود.

درد عضلانی تاخیر یافته که با افزایش تدریجی درد که در ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از ورزش و تمرین همراه است، امری طبیعی به شمار می رود.
باید بدانید که درد عضلانی را ورزشکاران مبتدی، ورزشکاران حرفه ای یا بدنسازها هم تجربه میکنند. اما با توجه به نکته هایی که در پی خواهد آمد، میتوانید از آن جلوگیری و یا مقدار آن را کم کنید.

گرم کردن
گرم کردن بدن و انجام حرکات کششی پیش از تمرین از کشیدگی غیر طبیعی عضلات می کاهد. همچنین نوشیدن آب پیش از تمرین نیز نکته مهمی است که باید رعایت شود.

سرد کردن
سرد کردن بدن پس از پایان تمرین، را هیچگاه فراموش نکنید. انجام ۵ الی ۱۰ دقیقه حرکات سبک مانند دو- در- جا یا قدم زدن همراه با حرکات کششی به سیستم گردش خون کمک م یکند تا مواد زائد حاصل شده از تمرین، مانند اسید لاکتیک را از بدن و عضلات دفع کند و از درد جلوگیری شود.

ماساژ

ماساژ پس از تمرین، به کاهش تنش عضلات کمک م یکند، جریان خون به عضلات را افزایش م یدهد و سرعت ترمیم عضله را بالا م یبرد. شاید در این مرحله ماساژ کمی دردناک باشد، اما درمان مؤثری است.

شنا
ورزشکاران حرفه ای برای بهبود آسیبهایی که در طول مسابقات به آنها وارد می شود و همچنین برای رهایی از دردهای عضلانی، شنا میکنند. اگر به درد عضلات دچار شدید، شنا کردن به عنوان یک ماساژ طبیعی بسیار کارآمد است، به شرط آن که به آرامی، درحد کم تر از 20 دقیقه شنا کنید.

مولتی ویتامین
رادیکا لهای آزاد بر جای مانده از ورزش C و E مصرف ویتامی نهایی مانند ویتامین را خنثی می کند؛ در نتیجه درد ناشی از عضلات کاهش خواهد یافت.

خواب
خوب خوابیدن، نه تنها برای عملکرد ذهن، برای عضلات نیز از اهمیت بسیار زیادی دارد. کمبود خواب فرآیند بهبودی را به تأخیر می اندازد و استرس و فشار را بالا می برد. در نتیجه عضلات دچار تنش می شوند؛ پس سعی کنید هر شب ۷ ساعت خواب خوب داشته باشید و اگر توانستید، پس از ورزش هم 20 دقیقه چرت بزنید.

ورزش کنید
اگر دچار درد عضلات شدید، نگران نشوید. بدن شما در حال سازگاری با ورزش است. بدون آن که به خود فشارزیاد بیاورید، به تمرین های سبک ادامه دهید؛ بدن شما وارد مرحله تازه ای از آمادگی و توانمندی خواهد شد.