بلاگ

بدن متناسب چه شکلی دارد ؟

بدن متناسب چه شکلی دارد ؟

حتما تا کنون برای شما این سوال پیش آمده که فرم بدنی مناسب چگونه است؟ شاید شما هم به باشگاه ورزشی میروید و در صدد تغییر شکل بدنتان هستید، اما نمیدانید در نهایت باید به چه فرم بدنی برسید که مناسب باشد. از نظر علم بدنسازی فرم بدن زنان به سه دسته تقسيم مي شود:

فرم بدنی ساعت شنی يا X
اگر به شکل ساعت شنی يا X دقت كنید داراي دو بخش بزر گتر یکی در بالا و دیگری در پایین است که توسط یک بخش باریک به هم وصل شد ه اند. در تشبیه بدن به ساعت شنی، منظور از قسمت باریک، کمر است كه دو بخش بزر گتر بالا و پا يين را به هم وصل میکند. این ایده آل ترین فرم بدنی براي زنان است. برای دست یابي به اين فرم، باید با انجام ورزش های هوازی چربی های شکم و پهلو را آب كنيد تا کمر باریک شود. همچنين با ورزش های مناسب با وزنه یا دستگاه، قسمت هاي فوقانی و تحتانی را به شکل دلخواه برسانيد.

 

فرم بدنی گلابی شکل
اگر به شکل یک گلابی دقت کنید، نیمه بالایی آن باریکتر و لاغرتر از نیمه پایینی است. خانم هایی که بدن گلابی شکل دارند معمولا شانه هایی جمع و از طرف دیگر لگن بزرگ دارند كه محل تجمع چربي در نواحی دور ران و باسن است. اگر شما جزو این گروه افراد هستید، در آغاز باید از تمرینات هوازی و رژیم غذایی مناسب استفاده كنيد تا چربی های نیمه تحتانی بدن از بین بروند. در کنار این کارها با استفاده از تمرینات با دستگاههای مناسب و وزنه باید ضعف اندام فوقانی يا نیمه بالایی بدن را هم از بین ببرید. مخصوصا روی عضلات شانه باید توجهی خاص داشته باشيد. با رعایت این نکات کم کم به فرم دلخواهتان می رسید.

 

فرم بدنی سیب شکل
این نوع فرم بدنی در آقایان بی شتر از خانمها دیده میشود اما به هر حال در خانم ها نیز وجود دارد. در این فرم بدنی دستها و پاها خیلی چربی زیادی ندارند در حاليکه نواحی شکم و پهلوها انباشته از چربي ميشود و بدن را شبيه به شکل یک سیب ميکند. درافرادی که دارای این نوع فرم بدنی هستند، مهمترین مساله و اولویت اصلی، چربی سوزی است. بنابراين من به مراجعه کنندگان به مطب، برنامه غذایی و ورزشی چربی سوز تجويز میکنم و تا وقتی درصد چربی های شکم و پهلویشان خیلی کم نشده تمرینات با وزنه را شروع نمیکنم. علت اینکه من زیاد روی چربی سوزی در این گروه تاکید دارم و میخواهم زودتر چربیهایشان کم شود، این است که این فرم چاقی ارتباط بیشتری با بیماریهای متابولیک و بیماریهای مرتبط با چاقی دارد. پس احتمال بیماریهایی مانند فشار خون، قلب و عروق، دیابت و … در این گروه بیشتر است. اگر شما جزو این گروه هستید، وقت را از دست ندهید. برای شما جنبه سلامتی تغییر شکل بدنتان از جنبه زیبایی آن اهمیت بیشتری دارد.