بلاگ

تغذیه سالم ، انتخابی هوشمندانه

تغذیه سالم ، انتخابی هوشمندانه

ایده اصلی تغذیه سالم، انتخاب از بین مواد غذایی می باشد که حداکثر نزدیک به شکل ارگانیک وطبیعی خود باشند مانند میوه ،سبزیجات،آب میوه طبیعی. به جای انتخاب غذاهای بسته بندی شده مانند چیپس ،کنسرو، که به صورت فرآوری شده تولید شده اند، به دلیل داشتن کالری زیاد، شکر وچربی های اشباع، می بایست از مصرف این دسته از مواد غذایی صرف نظر کنید.

 

خوردن بیشتر غلات سبوس دار
کربوهیدرات تصفیه شده مانند نان سفید ، ماکارونی و برنج ، در طول فرایند تولید مواد مغذی خود را از دست می دهند. پس می توان با انتخاب کردن غلات کامل مثل بلغور جو دوسر، ذرت بو داده، جو ،غذاهای سالمی را در سبد غذایی روزانه خود جا داد. مطالعات نشان می دهد که یک رژیم غذایی با غلات سبوس دار می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ، بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

 

جمع آوری میوه ها وسبزیجات
میوه و سبزیجات دو منبع اصلی غذایی برای دستیابی به تغذیه سالم هستند. برخی از کسانی که غذای سالم می خورند ،می گویند همه محصولات خود را باید تازه تهیه کنند،اما دیگران می گویند که گزینه های یخ زده و کنسرو شده بهترین هستند، چرا که آنها بسیار مواد مغذی دارند. فقط باید برچسب را بخوانید تا مطمئن شوید که شما قند اضافی و یا نمک اضافی دریافت نمی کنید. همچنین میوه کامل را به جای آب میوه ، که فیبر کمتر و قند بیشتری دارد انتخاب نمایید. هدف ما حداقل 5-9 وعده میوه و سبزیجات در طی روز است.

 

نظارت بر نمک و شکر اضافه شده
درغذاهای سالم به طور طبیعی نمک و قند به مقدار کم یافت می شود. از آنجا که غذاهای فراوری شده یک منبع اصلی از غذاهایی است که در آنها به مراتب نمک وشکر بیشتری اضافه شده است، پس شما می توانید از مصرف آنها کم کم اجتناب کنید. با خواندن برچسب مواد غذایی می توانید بر مقادیراضافه شده از شیرین کننده های مصنوعی و نمک اضافی پی ببرید، حتی در مواد غذایی که به نظر سالم می رسد این مواد وجود دارند، مانند ماست یا سس گوجه فرنگی. پس سعی کنید به جای آنها از طعم دهنده با ادویه جات گیاهی استفاده کنید .

 

حذف کردن مواد غذایی مصنوعی
رنگ های مصنوعی ، شیرین کننده ، مواد نگهدارنده و دیگر مواد ساخته دست انسان در یک رژیم غذایی پاک ،جایی ندارد. در فروشگاه مواد غذایی ، برچسب مواد غذایی را نگاه کنید و از مصرف این نوع مواد غذایی اجتناب کنید.

 

نوشیدن مقدار زیادی آب
به جای نوشیدن آب میوه هایی با قند زیاد، می توانید جرعه های نوشیدنی کم کالری، مانند آب و چای گیاهی استفاده کنید. آب می تواند گرسنگی شما را مهار کرده و به شما کمک کند تا احساس سیری کامل کنید، همچنین می توانید برای رفع کردن خستگی و احساس انرژی بیشتر در آب خود یک تکه از مرکبات یا بهار نارنج و نعناع اضافه کنید.

 

بازنگری در میزان مصرف کافئین
برخی از افرادی که تغذیه سالمی دارند معتقدند که برای تامین آب کافی باید مقدار زیادی آب در طی روز بنوشید اما برخی دیگر بر این باورند که علاوه بر آب می توان از چای،قهوه و نوشیدنی های دیگر استفاده کرد. اما این نوشیدنی ها حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین می باشند، و مصرف کافیینی که کارشناسان توصیه می کنند به طور مثال ، نباید بیش از 400 میلی گرم کافئین ( حدود سه تا پنج فنجان 8 انسی قهوه ) در هر روز باشد.

 

تصمیم بگیرید به سوی محصولات ارگانیک بروید.
کشاورزان ارگانیک از آفت کش طبیعی استفاده می کنند و از آفت کش هایی که توسط انسان ساخته می شود،اجتناب می کنند. به طوری که برخی از مردم می گویند محصولات ارگانیک بهترین راه برای داشتن تغذیه سالم است. تصمیم باشماست، اگر هدف دستیابی به تغذیه سالم می باشد باید به سمت این مواد غذایی سوق پیدا کنید و به فروشگاه مواد غذایی مراجعه کنید که محصولات ارگانیک را عرضه می کنند.

 

درمورد گوشت و لبنیات هوشمند باشید.
لبنیات، تخم مرغ و گوشتی که از فروشگاه تهیه می کنید غالبا از حیواناتی که از هورمون های رشد و آنتی بیوتیک تغذیه شده اند، تهیه می شود. افرادی که از تغذیه سالم پیروی می کنند از مصرف آنها اجتناب می کنند و از منابع سالم و طبیعی استفاده می کنند. اغلب از غذاهای دریایی به عنوان مواد غذایی ارگانیک نام برده می شود ولی همین مواد غذایی به ظاهر ارگانیک نیز دارای مقدار کمی از جیوه می باشند.

حال این سوال پیش می آید که سالم ترین و ارگانیک ترین منبع پروتئین کدام است؟

دریافت بیشتر آجیل، سویا و حبوبات می تواند بهترین منبع پروتئین ارگانیک برای شما باشد.

 

تهیه و تنظیم: نیلوفر مدائنی