بلاگ

تنقلات آری یا نه ؟

تنقلات آری یا نه ؟

اگر مجموع انرژی که از طریق خوراکی ها و نوشیدنی ها می گیرید، بیش از نیاز روزانه شما باشد، اضافه وزن و چاقی خیلی ساده به سراغتان میآید؛ حتی اگر روزانه فقط ۵۰ کیلوکالری بیشتر از نیاز روزانه انرژی دریافت کنید. این مقداردر طول ماه ۱۴۰۰ کیلوکالری میشود و خیلی راحت حدود نیم کیلوگرم بافت چربی به بدنتان اضافه میکند. در این بین تنقلات و میان وعده های غذایی نقش بسیار زیادی در میزان چاقی افراد دارند.

واقعیت این است تنقلاتی وجود ندارد که چاق کننده نباشد، اما برخی خوراکی ها و تنقلات در واحد وزن خود، تراکم کالری پایین یا به اصطلاح دانسیته کالری کم تری دارند. این دسته از خوراکی ها خیلی زود احساس سیری ایجاد میکنند و میان وعده های خوبی هستند.

تصور عمومی بر این است که می توان میوه خشک را به جای میوه تازه مصرف کرد چون خوردنش راحت تر است و نیازی به پوست کندن ندارد در حالی که میوه خشک به دلیل از دست دادن آب، نسبت به میوه تازه دانسیته کالری بالایی دارد و بنابراین جایگزین مناسبی برای میوه تازه نیست.

۱۰۰ گرم میوه خشک در مقایسه با همین مقدار میوه تازه میزان کالری بیش تری دارد. بنابراین اگر به دنبال تنقلات کم کالری هستید، میوه و سبزی تازه، کم ترین تراکم کالری را در میان مواد غذایی دارند.

هویج، کلم، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، کاهو و انواع میوه بهترین تنقلات هستند. دربین میوه های تازه انواع بسیار شیرین مانند خرما، انجیر، کشمش و موز تراکم کالری بالایی دارند چون از طریق مکانیسم دیگری باعث احساس سیری میشوند به همین دلیل خوردن مقدار زیاد آنها توصیه نمی شود.
مصرف برخی لبنیات کم چرب همراه میوه ها مانند ماست و خیار یا ماست و بادمجان یا ماست و توت فرنگی که چربی زیادی نداشته باشد هم از تنقلات خوب است.

در حال حاضر وجود لبنیات پرچرب یکی از مواردی است که سبب چاقی می شود. بنابراین تنها مصرف شیر و ماست کم چرب همراه با میوه های تازه و بدون شکر از تنقلات سالم به حساب می آید. کافی است یک فنجان ماست کم چرب را با چند برش میوه به خوبی مخلوط کنید تا یکنواخت شود. فیبر و پروتئین موجود در این میان وعده به شما احساس سیری می دهد. اگر میخواهید تنوع ایجاد کنید میتوانید از تخم آفتابگردان به جای میوه در ماست استفاده کنید یا حتی کمی موز را در ماست بریزید، آن را در فریزر بگذارید تا یخ بزند و سپس آن را نوش جان کنید.