بلاگ

خواص زیتون

خواص زیتون

متخصصان تغذيه تاکيد دارند که زيتون گياهي بسيار مفيد براي سلامتي انسان است و ميتواند از بروز بيمار يهاي قلبي پيشگيري کند. اين متخصصان ميگويند برگ زيتون نيز در کاهش فشارخون نقش دارد. اگرچه ميوه اين گياه، حاوي چربي بالايي است اما با اين وجود منبع خوبي از اسيد اولئيک»اي« يا اسيدهاي چرب اشباع نشده امگا – 9 و ويتامين است. زيتون همچنين ميتواند اشتها را نيز افزايش دهد. برگ زيتون کاهش دهنده فشارخون است و جوشانده آن براي تسکين درد دندان مفيد است. برگهاي زيتون غني از ماده اي تلخ به نام ،» اولئوروپئين «حاوي مقداري اسيد چرب ، عناصري چون نيتروژن، فسفر، كلسيم، منيزيم وحاوي مواد قندي است.
در طب قديم بيشتر از روغن زيتون به عنوان ملين و همچنين براي معالجه دردهاي عصبي استفاده ميشده است.
روغن زيتون علاوه بر کاهش کلسترول بد خون و پيشگيري از بروز مشکلات عروقي، مانع از رسوب كردن کلسترول بر ديواره عروق و سرخرگ ها و تنگ شدن آ نها مي شود. اين گياه و روغن آن ميزان قند خون را تنظيم ميکنند و خاصيت ضد سرطان و ضد التهابي دارد تا جايي که ممکن است از التهاب روده نيز پيشگيري کنند. خاصيت زيتون براي پيشگيري و درمان آسم و آرتروز نيز شناخته شده است.

زيتون خواص درماني ديگري نيز دارد از جمله اينكه زيتون سنگ هاي صفراوي را دفع و يبوست هاي مزمن را درمان ميکند و تسکين دهنده قولنج هاي ناشي از ورم کليه است. همچنين اين ميوه بسيار مفيد در تسکين درد و سوزش سوختگي ها، درمان آفتاب زدگي و سرمازدگي، گزش حشرات، مار و عقرب نقش قابل توجهي دارد.

پزشكان همچنين معتقد هستند كه مصرف روغن زيتون خطر سرطان سينه را در زنان کاهش ميدهد. آنها ميگويند اسيد اولئيک موجود در روغن زيتون اثر ژن سرطان زاي اين بيماري را کاهش ميدهد. روغن زيتون به موها نرمي و لطافت خاصي ميبخشد و باعث تقويت مو مي شود.
عصاره زيتون براي چين و چروک پوست بسيار مفيد است و باعث لطافت و نرمي و شادابي پوست صورت مي شود. به اين ترتيب پزشکان تاکيد دارند که روغن زيتون سالم ترين روغن است که علاوه بر محافظت در برابر امراض قلبي از بروز انواع بيمار يها مانند ديابت جلوگيري ميکند.