دسته‌بندی نشده

خوراکی های ضد آلودگی هوا

خوراکی های ضد آلودگی هوا

آلودگی هوا مشکلی است که در فصلهای سرد به دلیل پدیده وارونگی در شهرهای بزرگ کشور تشدید می شود و جان مردم به ویژه گروههای آسیب پذیر مانند سالمندان، زنان باردار، کودکان و بیماران را به خطر می اندازد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که 80 درصد مرگ و میر زودرس ناشی از آلودگی هوا، به دلیل بیمار یهای عروق کرونر قلب و سکته مغزی است. بنابراین در چنین شرایطی همه مردم باید از رفت و آمدهای غیرضروری در شهر خودداری کنند و انجام کارهایی مانند معاینه فنی خودرو، استفاده از وسایل نقلیه عمومی و کاهش خودروهای تک سرنشین را وظیفه خود بدانند.

کارشناسان می گویند؛ برخی مواد غذایی می توانند تا حدودی از تاثیر آلودگی هوا کم کنند و باید آ نها را در برنامه غذایی خانواده جای داد که به این شرح هستند:

روغن زیتون
روغن زیتون تاثیر مضر آلودگی هوا را دفع می کند. ذرات معلق موجود در هوا باعث گرفتگی زودرس عروق می شود که بر اثر رسوب پلاک از مواد چربی در دیواره درونی ر گهای خونی به وجود می آید.

روغن زیتون منبع غنی امگا 9 است و مصرف آن باعث افزایش فعال کننده پلاسمینوژن بافتی می شود. فعال کننده پلاسمینوژن بافتی آنزیمی است که توسط سلول های دیواره داخلی شریا نها ترشح می شود و مهم ترین وظیفه آن شکستن لخته خون ایجاد شده در رگ هاست. وجود لخته در ر گهای خونی باعث اختلال در گردش خون می شود.

روغن زیتون همچنین دارای دو آنتی اکسیدان قوی هیدروکسی و اولئوروپین است که در رقیق شدن خون و جلوگیری از لخته موثر هستند. مصرف روزانه این ماده غذایی ارزشمند توصیه شده است.

مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان
آنتی اکسیدان به ترکیباتی گفته میشود که از آسیب سلول جلوگیری کند. این ترکیبات میتوانند طبیعی یا مصنوعی باشند.

 

آنتی اکسیدانهای اصلی عبارتندا ز :
-لوتئین : این گروه آنتی اکسیدان در انواع کلم (کلم بروکلی، گل کلم و برگ کلم)،انواع میوه ها، سبزیجات نشاسته ای (ذرت، نخود فرنگی) تخم مرغ و سبزیجات بر گ دار وجود دارد.

-سلنیوم: در تخم مرغ، مرغ، گوشت قرمز، حبوبات و ماهی وجود دارد.

-کاروتنوئیدها: رنگدانه هایی است که باعث رنگ زرد و نارنجی میوه هایی مانند هویج می شود.

-لیکوپن: در میوه و سبزیجات قرمز مانند گوجه فرنگی و هندوانه وجود دارد.

ویتامین A :در هویج، سیب زمینی، سبزیجات بر گ دار تیره رنگ و زردآلو به وفور وجود دارد.

ویتامین C : در مرکبات، سیب زمینی، آناناس، کلم بروکلی، اسفناج و انواع توت وجود دارد.

ویتامین E :آجیل، کره بادام زمینی، جوانه گندم، اسفناج، سویا، ماهی، آوکادو و روغن گیاهی حاوی این ویتامین هستند.

گوجه فرنگی، انواع توت ها، فلفل، هویج، اسفناج، زردچوبه، زنجبیل، بذر کتان، انواع آجیل و غلات سبوس دار نیز دارای خواص ضد التهابی هستند.

 

آووکادو، اسفناج و مواد غذایی حاوی ویتامین
پژوهش ها نشان میدهد که آووکادو، اسفناج و مواد غذایی حاوی ویتامینEاز آسیب ناشی از آلودگی هوا به ریه ها جلوگیری می کنند و روزانه باید مصرف شوند .

کلم بروکلی
کلم بروکلی و جوانه آن ذرات معلق و ازن هوا را دفع می کند، علاوه بر این دارای ترکیب به نام سولفورافان است که خاصیت ضد سرطانی دارد.

گروهي از دانشمندان 15 سال قبل ماده سولفورافان را كشف كردند و نشان دادند كه اين ماده از توسعه سرطان در حيواناتی كه با مواد شيميايی خطرناكی كه میتوانند منجر به بروز سرطان شوند، آزمايش می شدند پيشگيری می کند.

آنها همچنین دریافتند كه كلم بروكلی به دليل برخورداري ازیک ماده گوگردی می تواند پوست را از آسیبهای اشعه فرابنفش خورشيد و ابتلا به سرطان پوست محافظت كند.

کارشناسان توصیه می کنند برای کاهش ضرر آلودگی هوا این مواد غذایی را به فراوانی مصرف و رفت و آمد در فضای باز را کم کنید.