بلاگ

درمانی برای موهای سفید

درمانی برای موهای سفید

اگر موهایتان زودتر از زمانی که انتظارش را داشتید سفید شده اند، باید بدانید که این موضوع ربطی به سن شما ندارد و فقط احساس پیری را در شما به وجود می آورد.

آگاهی از ساختار مو باعث می شود درک درستی از چگونگی سفید شدن موها داشته باشیم. در ساختار مو پروتئینی به نام کراتین وجود دارد که این کراتین توسط فولیکول های درون لایه درم زیر پوست رشد می کند.

رنگ مو توسط دو نوع ملانین در فولیکول ها تعیین می شود. هرچقدر میزان ملانین در فولیکول بیشتر باشد، رنگ مو نیز تیره تر می شود.از طرفی موهای روی سر معمولا زودتر از موهای صورت و بقیه نقاط بدن مانند سینه و زیربغل سفید می شوند.

از 35 سالگی به بعد معمولا فرآیند سفید شدن مو شروع می شود که البته این موضوع در همگان صادق نیست و در برخی از افراد بسیار زودتر از این سن و برخی دیگر نیز دیرتر اتفاق می افتد. از جمله عواملی که روی سفید شدن مو تاثیرگذار است، ژنتیک است.

 

دلایلی برای سفید شدن موها

هنگامی که مقدار یوملانین یا همان رنگدانه های مشکی، که ایجاد کننده رنگ های مشکی و قهوه ای هستند و فیوملانین یا همان رنگ دانه های قرمز رنگ که مسئولیت ایجاد رنگ های زرد و قرمز را دارند، باعث خاکستری و سفید شدن موها می شوند.

در حقیقت ملانوسیت که در فولیکول های مو وجود دارد، هیچ نوع ملانینی دیگر تولید نمی کنند و درنتیجه موها هم سفید می شوند.
به گفته تحقیقات انجام شده، دلیل کاهش تولید ملانین نیز به دلیل کاهش آنزیم کاتلاز می باشد. کار این آنزیم نیز جلوگیری از تشکیل هیدروژن پراکسید در بدن است.

اما هنگامی که آنزیم کاتلاز در بدن کم می شود، هیدروژن پراکسید افزایش یافته و باعث سرکوب ملانین شده و در نهایت موها سفید می شوند.
سفید شدن زود هنگام، به زمانی گفته می شود که موهای جوانان در سنین پایین شروع به خاکستری و سفید شدن می کند.

 

دلایل سفید شدن زودهنگام مو

  • ژنتیک
در بعضی مواقع، ژنتیک در زود سفید شدن موها نقش دارد. این مورد از سفیدشدن حتی در بین کودکان 12 ساله هم دیده شده است.
البته در بعضی موارد، موها خاکستری شده و پس از مدت زمانی دوباره سیاه می شود. اما در اکثر مواقع روند سفید شدن موها به همان صورت ادامه پیدا می کند.

 

  • استرس

نتیجه تحقیقات نشان می دهد اضطراب دائمی که باعث ترشح زیاد آدرنالین می شود، به DNA افراد صدمه زده و باعث ایجاد ناهنجاری هایی از جمله خاکستری شدن و زود سفید شدن موها می شود.ورزش کردن یکی از راههای دوری از تنش است.

 

   • بیماری

بعضی از بیماری ها از جمله بیماریهای مربوط به غده تیروئید مانند بیماری پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، گریوز، هاشیموتو و مشکلات کم خونی، می تواند باعث سفید شدن موها و یا حتی موهای روی پوست بدن شود.

 

   • رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی نامناسب می تواند باعث سفید شدن مو شود. به عنوان مثال عدم دریافت ید و آهن و ویتامین B12 می تواند در خاکستری شدن موها زودتر از موعد موثر باشد.
همچنین مصرف کم مواد پروتئینی و زیاد نوشیدن چای و قهوه و علاوه بر این ها، سیگارکشیدن نیز باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی می شود.

 

   • رنگ مو و استفاده از آب داغ

استفاده از آب داغ و رنگ مو نیز می تواند سفید شدن موها را جلو بیندازد.

 

درمان های خانگی برای موهای سفید

 • مصرف پروتئین

همانطور که گفته شد، مو از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده، بنابراین مصرف غذاهای سرشار از پروتئین می تواند در رشد و بهبود موهای تازه موثر باشد.

جهت تامین این پروتئین از مواد خوراکی سرشار از پروتئین استفاده کنید، مانند گوشت، حبوبات، تخم مرغ و غلاتی مانند گندم کامل و عدس.

  • مصرف ویتامین و مواد معدنی

ویتامین های موثر در رشد مو، ویتامین های A و B12، مس، آهن و روی هستند و جلوی خاکستری و سفید شدن موها را می گیرند.

این ویتامین ها و مواد مغذی را می توانید با مصرف خوراکی هایی مثل گوشت قرمز، ماهی و فرآورده های دریایی ( از جمله صدف)، مرغ، آجیل، کشمش، حبوبات و آلو سیاه بدست آورید.

 ید 
ید، ماده ای است که روی غده تیروئید موثر بوده و همینطور نیز جلوی هر نوع بیماری مربوط به تیروئید که باعث سفید شدن موها می شود را نیز می گیرد.

  • چای سیاه و نمک

محلولی شامل یک فنجان چای سیاه و یک قاشق چایخوری نمک تهیه کنید و بعد از سرد شدن، آن را به ریشه موهای خود بمالید. یک ساعت بعد از آن موهای خود را بشویید ولی شامپو نزنید.

  • گل تاج خروس

یکی از بهترین درمان های خانگی موهای خاکستری، برگ های تاج خروس است که می تواند رنگ موها را دوباره برگرداند. روش استفاده از آن نیز به این صورت است که پس از اینکه موهایتان را با شامپو شستشو و آبکشی کردید، آب این گیاه را به موهای خود بمالید.

   • روغن نارگیل

استفاده مرتب از روغن هایی مانند نارگیل، موهای صدمه دیده را ترمیم کرده و روند سفید شدن آنها را نیز کندتر می نماید.

    • حنا
استفاده از حنا نیز، برای موهای خاکستری و سفید مفید است. ترکیبی از حنا، ماست و شنبلیله درست کرده و خمیر حاصل از آن را به موهای تان بمالید. از طرفی حنا رنگ کننده طبیعی بوده و می توانید از ان به جای رنگ های مو مصنوعی و مضر، استفاده کنید.

    • کنجد

دانه های کنجد مخصوصا دانه های سیاه کنجد و همینطور روغن کنجد برای درمان موهای سفید مفید هستند. به این صورت که به طور مرتب روی پوست سر خود، روغن کنجد بمالید. خوردن این دانه خوراکی نیز اندازه کافی موثر است که پیشنهاد می شود آن را وارد رژیم غذایی تان کنید.

    • روغن گیاه چریش

این روغن در درمان مشکلات مو، از جمله شوره سر موثر است. در قدیم نیز از این گیاه برای از بین بردن شپش سر هم استفاده می شده است.

  • زنجبیل و عسل

در طب سنتی چین، مصرف زنجبیل و عسل یکی از روش های درمان موهای سفید است.

  • دوری از مصرف مواد زیان آور

سیگار کشیدن، مصرف زیاد چای و قهوه، استفاده از مواد شوینده موی بسیار قوی، استفاده از آب و سشوار داغ، رنگ کردن مو، همه از مواردی هستند که باعث سفید شدن زودهنگام مو می شوند.

  • درمان اضطراب

اضطراب اثرات بسیار بدی روی بدن انسانها دارد، به همین ترتیب روی سفید شدن موها نیز تاثیر می گذارد. با استفاده از راهکارهایی آرامش بخش، می توانید آرامش و سلامتی خود را بهبود دهید.

از جمله این راهکارها، ورزش مرتب، وقت گذراندن با خانواده و دوستان و مدیتیشن می تواند در درمان تنش و اضطراب موثر باشد.