بلاگ

دوچرخه‌ سواری کایرین

دوچرخه‌ سواری کایرین

دوچرخه‌سواری کایرین یکی از رشته‌های سرعتی دوچرخه‌سواری پیست است که ضرباهنگ مسابقه توسط یک موتورسیکلت مشخص می‌شود.

مسابقه کایرین در مسافت دو کیلومتر برگزار می‌شود (۸ دور در پیست ۲۵۰ متری، ۶ دور در پیست ۳۳۳ متری و ۵ دور در پیست ۴۰۰ متری) و دوچرخه‌سواران حدود دوسوم مسیر را پشت سر یک موتورسیکلت حرکت می‌کنند و حق سبقت از آن را ندارند.

سرعت این موتورسیکلت در ابتدای رقابت حدود ۲۵ کیلومتر بر ساعت است و به تدریج بر سرعت خود افزوده و تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت افزایش می‌یابد. حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ متر مانده به پایان مسابقه موتورسیکلت از پیست خارج شده و دوچرخه‌سواران سرعت خود را افزایش داده و رقابت شدیدی را برای پیروزی در مسابقه برگزار می‌کنند. با سرعتی در حدود ۷۰ کیلومتر بر ساعت از خط پایان می‌گذرند.

کایرین واژه‌ای ژاپنی به معنی «مسابقه دوچرخه‌سواری» است. این رشته در حدود سال ۱۹۴۸ با آغاز مسابقات دوچرخه‌سواری حرفه‌ ای در ژاپن ابداع شد.

رشته کایرین از سال ۱۹۸۰ در بخش مردان و از سال ۲۰۰۱ در بخش زنان در مسابقات قهرمانی دوچرخه‌سواری جهان برگزار می‌شود. دنیل کلارک استرالیایی و لی نا چینی اولین قهرمانان مرد و زن این رشته بوده‌اند. کایرین از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی نیز وارد مسابقات المپیک شده‌است و کایرین زنان نیز از المپیک ۲۰۱۲ لندن وارد این رقابتها شده‌است.