بلاگ

دوچرخه سواری ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

دوچرخه سواری ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

محققان می گویند ۵۰ کیلومتر دوچرخه سواری در هفته ریسک ابتلا به سرطان را تا نصف کاهش می دهد.
کلید سالم ماندن و طول عمر زیاد بر دو عامل استوار است: ورزش و رژیم غذایی. حال محققان عنوان می کنند دوچرخه سواری علاوه بر حفظ تناسب اندام می تواند خطر ابتلا به سرطان یا بیماری قلبی را به نصف کاهش دهد.

در مطالعه سال ۲۰۰۸، محققان دریافته بودند رابطه مستقیمی بین مدت زمان دوچرخه سواری و احتمال ابتلا به سرطان وجود دارد. دوچرخه سواری به مدت نیم ساعت ریسک سرطان را تا ۳۴ درصد کاهش می دهد؛ دوچرخه سواری روزانه با احتمال ۳۳ درصدی زنده ماندن و بازیابی از سرطان همراه است و ریسک مرگ ناشی از سرطان به ازای هر یک ساعت ورزش متوسط ۱۲ درصد کاهش می یابد.

در مطالعه جدید، تیم تحقیق رابطه بین تحرک فعال و بروز بیماری قلبی، سرطان و مرگ و میر به هر دلیل را بر روی بالغ بر ۲۶۰ هزار نفر با میانگین سنی ۵۳ سال بررسی کرد.
شرکت کنندگان در مورد نوع رفتن به محل کار نظیر پیاده روی، دوچرخه سواری، یا عدم تحرک نظیر ماشین یا حمل و نقل عمومی گزارش دادند.

داده های مربوط به بستری شدن در بیمارستان و مرگ هم در طول ۵ سال پیگیری وضعیت این افراد جمع آوری شده بود.
یافته ها نشان داد دوچرخه سواری تا محل کار با کمترین ریسک بروز بیماری قلبی، سرطان و مرگ و میر به هر علتی مرتبط بود. دوچرخه سواری تا محل کار با کاهش ۴۵ درصدی ریسک ابتلا به سرطان و ۴۶ درصدی ابتلا به بیماری قلبی مرتبط است.

در مجموع افرادی که دوچرخه سواری می کنند ۴۱ درصد کمتر در معرض مرگ زودهنگام قرار دارند.