بلاگ

سبک های مختلف دوچرخه

سبک های مختلف دوچرخه

همانطور که میدانید برند اسپشیالایزد یکی از معروفترین و پرطرفدار ترین برندها در بین دوچرخه سواران در همه سبک های مختلف سواری میباشد که در عمده رشته ها دوچرخه سواری صاحب سبک میباشد و طرفداران خاص و متعصب خودش را دارد.

این برند از سال 1974 تا به حال ، که 42 سال میشود در حال ساختن دوچرخه میباشد و در سال 1981 اسپشیالایزد با معرفی دوچرخه stumpjumper در سبک کوهستان مسیر دوچرخه سواری کوهستان را متحول کرد و رشته کوهستان رنگ دیگری به خودش گرفت .

اسپشیالایزد در سبکهای مختلف 55 مدل مختلف در انواع رشته ها دارد و این 55 مدل به 314 مدل دوچرخه در بخش مردانه و زنانه تقسیم میشوند که به همه سلیقه ها خوشایند میباشد و تمامی اقشار مختلف جامعه میتوانند دوچرخه مورد نظر خود را بین این 314 مدل انتخاب کنند.

اسپشیالایزد در سبکهای مختلف دوچرخه های مختلفی نیز دارد که در این بخش معرفی به دو سبک کوهستان و جاده میپردازیم:

کوهستان:

در این رشته پرطرفدار اسپشیالایزد 13 دوچرخه مختلف دارد به نامهایepic,stumpjumper ht,endure,demo,stumpjumper fsr,crave,rockhopper,hardrock,pitch,camber,fuse,fat boy,turbo levo دارد که این 13 مدل به 83 مدل مختلف با لوازم و سایزهای مختلف تقسیم میشوند که عبارتند از :
رشته cross country
در این رشته دو مدل معروف یعنی epic و stumpjumper ht از اسپشیالایزد تولید میشود که در مسابقات بین المللی از این دومدل استفاده میشود.
مدل epic به دلیل سیستم پیشرفته کمک وسط هوشمند که به سیستم brain معروف است طرفداران زیادی دارد و در مدل های کربن و آلومینیوم و رده های مختلف تولید میشود.
مدل stumpjumper نیز جزو قدیمی ترین مدل کوهستان اسپشیالایزد به حساب میاید که به دلیل جئومتری خاص خود هماهنند epic طرفداران زیادی دارد و در مسابقات استفاده میشود که در مدلهای کربن و الومینیوم و رده های مختلف تولید میشود.
مدلهای crave,rockhopper,pitch,hardrock نیز جزو این سبک به حساب می آیند که جزو مدلهای نیمه حرفه ای و مبتدی به حساب می آیند.

Endure,all mountain,treil

در این سه سبک specialized سه مدل معروف به نام های endure, stumpjumper fsr,camber را دارد که به ترتیب در رشته های ایندورو و ال مونتین و تریل ساخته میشود.
مدل enduro در مدلهای مختلف با بازی کمک 16 سانتی متری تولید میشود که امروزه این سبک و این مدل طرفداران زیادی را به سمت خود کشیده و مدل endure evo در مسابقات دانهیل وردکاپ توانست توسط رایدر معروف خود aaron gwin مقام اول را کسب کنند و باعث تعجب همگان شد.
مدل stumpjumper fsr یک دوچرخه ال مونتین با بازی کمک 15 سانتی متری دارد و به دلیل وزن پایینتر نسبت به ایندور و رکاب خور بودنش به دلیل جیومتری جدید خود طرفداران زیادی را به سمت خود کشانده که در سال 2016 جیومتری و ظاهرش بهبود یافت.
مدل camber نیز یک دوچرخه تریل با بازی 13 الی 12 سانت بوده که این مدل نیز در سال 2016 طراحی ظاهری و جیومتری اش بهبود یافته است .

Downhill
سبک پرطرفداری که همه دوچرخه سواران به دلیل هیجان بالایی که دارد به آن علاقه مند میباشد و specialized در این سبک دوچرخه demo را دارد که همیشه به دلیل طراحی خاصش مورد توجه دوچرخه سواران و عموم بوده و در سال 2015 با عرضه دوچرخه کربن جدید خود که رام عقبش یک طرفه بود توانست نشان دهد که در این سبک همیشه جزء پرچم داران بوده است .
مدل demo با دو تنه آلومینیوم و کربن عرضه میشود.

کورسی و جاده:
اسپشیالایزد در رشته کورسی و جاده 8 مدل مختلف به نام های tarmac,shive.venge,allez,roubiax,diverg,crux,langster دارد که این 8 مدل به 70 مدل با لوازم های مختلف تولید میشود.
مدل tarmac یکی از دوچرخه های رشته جاده میباشد که بیشتر در مسیر های سربالایی به دلیل زاویه پیشانی و ظرافت تنه و همچنین وزن پایینش به نسبت بقیه مدلها بیشتر در مسیرهای کوهستانی و سربالایی استفاده میشود و تیم های معروف astana قزاقستان و ettix-Quick steps و Thinkiff saxo در رقابتهای بزرگ دوچرخه سواری از جمله تور دو فرانس و تو جیرو ایتالی از این چرخ استفاده میکنند

مدل venge که در سال 2016 با ظاهری جدید و کاملا ایرودینامیک وارد بازار شد که نظر همگان را به خود جلب کرد.در این مدل ترمزهای عقب و جلو در داخل رام عقب و داخل دوشاخ به گونه ای کار گذاشته شده است تا کمترین اتلاف انرژی را داشته باشد.همچنین فرمان و کرپی آن به گونه ای بر روی چرخ نسب شده است که در ظاهر و در نگاه اول فکر میکنید که این دو قطعه به صورت یک تکه به تنه وصل شده است و کاملا ایرودینامیک میباشد.
از این دوچرخه به دلیل طراحی جدید و خاصش در مسیرهای طولانی که بیشتر صاف و کفی باشند استفاده میشود .همچنین در چند مسابقه مختلف از این دوچرخه به عنوان چرخ تایم تریل استفاده شده است.

و در آخر میرسیم به مدل shiv که مخصوص تایم تریل و مسابقات سه گانه است.به دلیل تنه ایرو دینامیک و قطوری که دارد از این چرخ در مسابقات تایم تریل و کفی استفاده میکنند و به دلیل این که نسبت به tarmac و venge وزنش کمی بالاتر میباشد از آن در مسابقات طولانی استفاده نمیکنند و مخصوص مسابقات سرعتی میباشد.

BMX و DIRT JUMP
در این سبک SPECIALIZED, 8 مدل مختلف دوچرخه تولید میکند که مدلهای معروف P.20 PRO,P STREET,P.3,P SLOPE در بین این 8 مدل جای دارند.
یکی از بهترین مدلهای BMX که توسط SPECIALIZED تولید میشود مدل P.20 PRO میباشد و جزء رده بالاترن مدل های BMX اش میباشد.این مدل با تنه کرومولی به بازار عرضه میشود و به خاطر طراحی جالب پیشانیش که ارم برند SPECIALIZED بر رویش طراحی شده طرفداران زیادی دارد.

مدل دیگری که NV این سبک تولید میشود مدل P.SLOPE میباشد.این مدل جزء معدود دوچرخه های سبک DIRT JUMP میباشد که به دلیل دارا بودن کمک وسط و پیشانی مخروطی در مسابقات بین امللی و دشوار و در مسیرهای سنگین از این چرخ استفاده میشود.این دوچرخه معمولا با دوشاخ و بازی رام عقب 10 سانتی متری تولید و عرضه میشود.

یکی دیگر از مدلهایی که در این سبک توسط SPECIALIZED تولید میشود سری P.STREET میباشد.این سری از رده های P.3 و P. SLOPE از نظر حرفه ای بودن در رده پایینتری قرار دارد و به دلیل فرم تنه و لوازمی که بر روی آن قرار دارد بهترین گزینه برای دوچرخه سوارانی میباشد که میخواهند رشته DIRT JUMP را شروع کنند.این سری با دوشاخ جلو 10 سانتی متری و تنه آلومینیوم و ترمزهای دیسکی ارائه میشود.

تهیه و تنظیم: میلاد درگاهی