بلاگ

غذا و سلامت مو

غذا و سلامت مو

موي سر اندامي است که در زيبايي ظاهري ، نقش بسزايي ايفا ميکند بنابراین سلامت آن هم براي مردان و هم براي زنان از اهميت ويژه اي برخوردار است.

استفاده از برخي محلول هاي گياهي يا شيميايي گرچه ميتواند بر روي ظاهر مو تاثيرگذار باشد اما نيازهاي تغذيه اي فوليکول مو که ضامن رشد و سلامت آن است، از طريق موادغذايي تامين مي شود. به عبارت ديگر ابتدا بايد بر سبد غذايي خود تمرکز کنیم چون محلول هاي موضعي در درجه دوم اهميت قرار دارند. يک رژيم غذايي متعادل و متنوع که مبتني بر هرم تغذيه اي باشد، نيازهاي بدن براي رشد و سلامت موها را نيز تامين مي کند.

 

کدام مواد، کدام خوراکی ها؟
• پروتئين : اصلي ترين ماده غذايي لازم براي سلامت موها پروتئين است که بنا بر نيازهاي بدن انسان باید از پروتئين هاي حيواني تامين شود تا اسيدهای آمينه ضروري تامین شود. انواع گوشت بخصوص گوشت ماهي به دليل سهولت جذب و چربي پايين، تخم مرغ و لبنيات منابع بسيار خوبي براي تامين پروتئين هستند.دانه هاي گياهي نظير حبوبات و سويا نيز از منابع خوب پروتئين گياهي محسوب ميشوندکه علاوه بر تامين بخشي از پروتئين مورد نياز، مي توانند قسمتي از ريز مغذي های لازم براي رشد مو را فراهم کنند.

• آهن يکي از مواد معدني بسيار مهم موردنياز براي سلامت موها به شمار ميآيد. اين عنصر که تنها در شکل دو ظرفيتي آن براي دستگاه گوارش قابل جذب است، در گوشت قرمز و دانه ها يافت ميشود.در نظر داشته باشيد که فقر آهن ميتواند منجر به کم خوني و درپی آن ريزش مو شودکه افراد مبتلا باید برای بررسي علت آن به پزشک مراجعه کنند.

• روي يا زينک ماده اي معدني است که امروزه در ترکيب بسياري از داروهاي مکمل يافت ميشود و خودسرانه به شکل گسترده اي توسط افراد جامعه مصرف ميشود.اين فلز معدني از عناصر ضروري براي سلامت موهاست و به فراواني در دانه هاي گياهي نظير انواع آجيل و حبوبات و همچنين انواع گوشت وجود دارد.

• مس از جمله مواد معدني است که به مقدار کمی از آن مورد نیاز بدن است.سبزيجات ، دانه ها، مغز و جگر از منابع مهم گیاهی و حیوانی تامين مس هستند.

• کلسيم يکي ديگر از مواد معدني ضروري براي سلامت جسمي است که نقش آن درکارايي غشاء سلولي و نيز رشد و نمو اندام هاي مختلف ثابت شده است. لبنيات کم چرب،ميو ه ها و سبزيجات بويژه خانواده کلم، غني ترين منابع کلسيم در سبد غذايي هستند.

• ويتامين هاي گروه ب انواع ويتامين هاي گروه ب در واکنش هاي شيميايي حياتي بدن، نقشی موثردارند. برای داشتن موهایی سالم از این ویتامین نباید غافل شد. ميوه هاو سبزيجات از منابع اصلي تامين اين ويتامين هستند. سبوس گندم وسبوس برنج نيز ازجمله منابع بسيار غني ويتامين هاي اين گروه به شمار مي آيند.

باید توجه کنیم که پيروي از يک الگوي تغذيه اي درست ما را از مصرف مکمل های دارويي اضافه بی نیاز مي کند و به جز موارد خاص و توصیه پزشک،نيازي به مصرف اين مکمل ها نيست.