بلاگ

مروری بر المپیک ریو 2016

مروری بر المپیک ریو 2016

کاروان ایران در المپیک ریو موفق به کسب هشت مدال شد و نتوانست تعداد مدال های خود را در المپیک لندن تکرار کند. ایران در نهایت در رده بیست و پنجم جدول مدال ها قرار گرفت .

کاروان ورزشی ایران با نام امام رضا (ع) در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو در ۱۴ رشته کشتی آزاد و فرنگی، وزنه برداری، تکواندو، بوکس، تیراندازی، تیر و کمان، قایقرانی، تنیس روی میز، دوچرخه سواری، دوومیدانی، شمشیربازی، والیبال، جودو و شنا شرکت کرد.

وزنه برداری، تکواندو، کشتی آزاد و فرنگی و تکواندو رشته های ورزشی بودند که موفق شدند هشت مدال ( ۳ طلا، یک نقره و ۴ برنز) را برای ایران به دست بیاورند تا کاروان ایران بیست و پنجم شود. ایران در المپیک لندن در رده هفدهم قرار گرفته بود.

کیانوش رستمی و سهراب مرادی در وزنه برداری و حسن یزدانی در کشتی آزاد سه طلایی کاروان ایران در ریو بودند.

کمیل قاسمی نیز تنها مدال آور نقره ایران در المپیک ریو بود.

سعید عبدولی و قاسم رضایی در کشتی فرنگی، حسن رحیمی در کشتی آزاد و کیمیا علیزاده در تکواندو توانستند ایران را صاحب ۴ مدال برنز کنند.

ایران در المپیک لندن صاحب ۴ مدال طلا، ۶ نقره و ۲ برنز شد (با احتساب تغییر رنگ مدال کیانوش رستمی)اما دراین دوره نتوانست حتی تعداد مدال طلای خود را به عدد چهار برساند. در این دوره اتفاقات قابل توجهی هم برای کاروان ایران رخ داد از جمله ناکامی بسیاری از چهره های شاخص ورزش ایران از جمله احسان حدادی در دوومیدانی، حمید سوریان و امید نوروزی در کشتی فرنگی و بهداد سلیمی در وزنه برداری بود.

تیم های ملی کشتی آزاد و وزنه برداری از نظر کیفیت مدال و همچنین نتیجه گرفتن عملکرد بهتری نسبت به دوره پیش داشتند اما تکواندو، کشتی فرنگی و دو و میدانی ناکام های کاروان ایران بودند.

در مقابل، کیمیا علیزاده توانست اولین مدال المپیک را در تاریخ ورزش بانوان ایران به دست آورد و همچنین تکواندوی بانوان را صاحب مدال کند.

در شمشیربازی سابر نیز مجتبی عابدینی تا پای کسب مدال پیش رفت که در نهایت موفق نشد اما مقام چهارمی او پیشرفتی برای این رشته ورزشی محسوب می شود.

این برای نخستین بار بود که شمشیربازی از ایران موفق شده بود به چنین سطحی از المپیک برسد. سایر رشته ها نیز نتایج چشمگیری نداشتند.

به امید پیروزی ورزشکاران غیرتمند ایران عزیزمان در میدان های بین المللی پیش رو.