بلاگ

مسابقات تور دو فرانس

مسابقات تور دو فرانس

مسابقات تور دو فرانس به همراه مسابقات جیروایتالیا ( تور ایتالیا ) و لوتا اسپانا ( تور اسپانیا ) از مهم ترین و همینطور طولانی ترین مسابقات برگزار شده اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری است.

تور دو فرانس به فرانسوی (Tour de France) یا تور فرانسه معتبرترین مسابقه دوچرخه‌سواری جاده دنیاست که در سال ۱۹۰۳ تأسیس شده‌است و اکنون هر ساله به مدت سه هفته در جاده‌های فرانسه و کشورهای پیرامون آن، در فصل تابستان در ماه جولای برگزار می‌گردد. این مسابقه معمولاً از مرکز شهر پاریس شروع شده و در همان‌جا به پایان می‌رسد.

این تور اصولاً شامل ۲۱ روز مسابقه‌ای و ۲ روز استراحت است که مسافت حدود ۳۵۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد.

شرکت کنندگان خواهان برنده شدن در رده‌بندی کلی هستند؛ ولی رده بندی های دیگری هم وجود دارد که هر کدام با یک رنگ پیراهن معرفی می شود.

رده‌بندی اصلی
پیراهن زرد (maillot jaune) را برندهٔ رده‌بندی اصلی می‌پوشد. این رده‌بندی با جمع‌بندی رکوردهای روزانه هر دوچرخه سوار تنظیم می‌شود. دوچرخه سواری که کمترین زمان کلی را در پایان هر دوره کسب کرده باشد، پیراهن زرد تشریفاتی دوچرخه سواری را به همراه حق شروع دور بعدی تور تصاحب می‌کند.

رده‌بندی امتیازی
پیراهن سبز (maillot vert) به برندهٔ رده‌بندی امتیازی اهدا می‌شود. به این ترتیب که در انتهای هر مرحله مسابقه بر اساس زمان اتمام مسابقه، امتیاز داده می‌شود. در زمین‌های هموار نسبت به زمین‌های کوهستانی امتیاز بیشتری داده می‌شود.

رده‌بندی کوهستان
پیراهن سفید با نقاط قرمز (maillot à pois rouges) به برندهٔ رده‌بندی کوهستان داده می‌شود. امتیاز کوهستان به برنده‌های هر خط کوهستانی داده می‌شود. تعداد کسانی که امتیاز می‌گیرند و امتیاز هر کدام، بر پایهٔ درجهٔ سختی کوهستان تعیین می‌شود.

رده‌بندی تیمی
اعضای تیمی که برندهٔ رده‌بندی تیمی است، می‌توانند شماره‌های سیاه روی زمینهٔ زرد روی پیراهن خود بچسبانند و از کلاه ایمنی زرد استفاده کنند. زمان سه نفر اول هر تیم در هر مرحله، برای محاسبهٔ رده‌بندی تیمی به کار می‌رود.

رده‌بندی رکابزنان جوان
برندهٔ رده‌بندی جوانان پیراهن سفید را به تن می‌کند. نحوهٔ محاسبهٔ این رده‌بندی مشابه رده‌بندی اصلی است و رکابزنان کمتر از ۲۵ سال در آن قرار می‌گیرند.

جایزه جنگندگی
جایزه جنگندگی در هر مرحله به رکابزنی که بیش از بقیه تحرک داشته باشد و در فرارها شرکت کند، داده می‌شود. شمارهٔ سفید در زمینهٔ قرمز به جای شمارهٔ سیاه در زمینهٔ سفید معرف جنگنده‌ترین رکابزن است. همچنین جایزه‌ای به تهاجمی‌ترین رکابزن تور داده می‌شود.

امسال مسابقات دوچرخه سواری تور دوفرانس 2017 در 21 مرحله از دوسلدورف آلمان تا پاریس و در کشورهای آلمان ، بلژیک ، لوکزامبورگ و فرانسه از 10 تیر تا 1 مرداد 96 در حال برگزاری است.

در رده بندی کلی توردوفرانس 2017 تا پایان مرحله پانزدهم ، کریستوفر فروم انگلیسی از تیم اسکای با زمان 64 ساعت و 40 دقیقه و 21 ثانیه پیشتاز است.