بلاگ

میانسالی و متابولیسم

میانسالی و متابولیسم

اتفاق ناخوشایند چاق شدن در بسیاری از افرادی که قبلا ورزشکار بوده اند یا هم اکنون شروع به فعالیت های ورزشی کرده اند و یا سن شان بالا رفته، پیش می آید و اغلب این افراد هم از بد شکل شدن ظاهرو شل شدن بافت های عضلانی خود گله می کنند و معتقدند که نسبت به گذشته چندان روی فرم نیستند. این موضوع حقیقت دارد و واقعا بعد از 40 سالگی و کنار گذاشتن ورزش به ازای هر 10 سال 2 تا 5 درصد میزان متابولیسم ( سوخت و ساز) بدن افراد کاسته می شود. اما در مقابل، راه های بی شماری هم وجود دارد که با استفاده از آنها می توان به جنگ این چاقی رفت که افزایش میزان سوخت و ساز بدن (متابولیسم) یکی از آنهاست. در زیر به مواردی برای افزایش میزان متابولیسم اشاره می کنیم:

 

انجام فعالیت های ورزشی هوازی به میزان 4 تا 5 بار در هفته
بسیار واضح است که فعالیت های هوازی نظیردویدن، پیاده روی تند، شنا و دوچرخه سواری باعث سوزاندن کالری ها شده و متابولیسم را در زمان انجام ورزش افزایش می دهند، اما جالب اینجاست که تحقیقات متعددی نشان داده است که انجام فعالیت های ورزشی ایروبیک یا هوازی نه تنها حین انجام آنها بلکه تا مدت زمانی بعد از ورزش هم سبب بالا نگه داشته شدن متابولیسم می شود. بنابراین، تحرک،کلیدی مفید، سریع و پایدار برای بالا بردن میزان متابولیسم در افراد به شمار می آید.

 

بدنسازی
تمرین با وزنه یا هر فعالیت ورزشی که در راستای مقاوم سازی عضلات بوده و حداقل هفته ای 2 تا 3 مرتبه در هفته انجام شود، 7/24 درصد متابولیسم زمان استراحت شما را اضافه می کند. دلیل آن هم این است که فعالیت های قدرتی، ماهیچه های شما را می سازند و ماهیچه ها هم کالری بیشتری نسبت به چربی های بدن مصرف می کنند. در واقع اگر شما ماهیچه های بیشتری داشته باشید، حتی در حالت نشسته هم کالری بیشتری مصرف می کنید، چرا که خود بافت ماهیچه تا حدی فعالیت دارد.

 

تغذیه کافی
بد نیست بدانید که بدن و متابولیسم شما تنها با غذاهاست که ارتقا پیدا می کند. بنابراین زمانی که روزه دار هستید، رژیم سفت و سخت دارید یا کالری های دریافتی روزانه خود را به زیر هزار کالری رسانده اید، متابولیسم شما ممکن است در پاسخ به ذخیره کردن انرژی کاهش یابد.

 

زمان بندی مناسب برای تغذیه
بدن افراد به شکل معمول مقداری انرژی را صرف هضم و جذب غذاهایی که می خوریم می کند و اگرغذاهایی که خورده ایم از میزان خاصی کمتر باشد، متابولیسم بدن در پاسخ به این کمبود، ذخیره می شود. در واقع این موضوع به اثر گرمازایی غذاها برمی گردد. بنابراین بهتر است غذا به میزان لازم و کافی در حد 4 تا 5 وعده حاوی غذاهای اصلی و میان وعده ها به بدن برسد.

 

استفاده از پروتئین بدون چربی در هر وعده غذایی
همان طور که گفتیم،خوردن هر غذایی ایجاد اثر گرمایی در بدن می کند و در نتیجه میزان متابولیسم پس از صرف غذا بالا می رود. در این میان، مصرف پروتئین همراه با منابع کربوهیدراتی یا چربی باعث بالا رفتن متابولیسم به طرز محسوسی می شود. به علاوه اینکه خوردن میزان مناسبی از پروتئین ها این اطمینان را در شما به وجود می آورد که بدن تان آمادگی ساخت و ترمیم بافت عضلانی را داراست.