بلاگ

نکاتی در مورد سالاد

نکاتی در مورد سالاد

سالاد در واقع ترکيبي است از مواد غذايي سرد که اغلب ميوه ها و سبزيجات هستند و ممکن است گاهي از اوقات گوشت، مرغ، ماهي، پاستا و يا حبوبات نيز به آن اضافه شود و معمولاً همراه با يک سس سرو ميشود. به همين لحاظ تصور اين که همه سالادها غذاهاي رژيمي هستند مفهوم نادرستي بوده و ترکيب هر سالاد جايگاه آن را از نظر ميزان کالري معين ميکند.

مصرف سالادهايي نظير سالاد شيرازي، سالاد فصل و سالاد کلم به عنوان يک عادت غذايي مناسب در کنار وعده هاي غذايي توصيه ميشود. اين خوراکي علاوه بر اين که سهم به سزايي از نياز بدن به فيبر، املاح و ويتامين ها را تأمين ميکند به واسطه حجم بالاي خود فضاي معده را پر کرده و در سير شدن افراد تأثير قابل ملاحظه اي دارد لذا مصرف مداوم آنها ميتواند در کاهش وزن موثر باشد.

کلم به عنوان يکي از اجزاء تشکيل دهنده سالاد و با سابقه تاريخي حضور در سبد غذايي انسان به دليل دارا بودن ويتامين هاي,A,B,E,C و اسيد فوليک و عناصري نظير کلسيم و منيزيوم يک ماده خوراکي مفيد به شمار مي آيد که مصرف آن در پيشگيري از بروز سرطان و نيز در تضمين سلامت جنين مادران باردار موثر است.

هويج که از ديگر اجزاء رايج سالادها مي باشد علاوه بر ظاهر زيبا و خوشايند تامين کننده بتاکاروتن و ويتامينA مورد نياز بدن است. خيار به عنوان يک سبزي آبدار در حفظ فيبر و آب بدن موثر بوده و به دليل کالري بسيار پايين آن در رژيم هاي غذايي کاهش وزن جايگاه ويژه اي دارد. کاهو به عنوان رايجترين سبزي سالادي شناخته مي شود اين گياه به هضم غذا کمک کرده و به خصوص بر گ هاي تيره تر آن حاوي انواع ويتامين ها و مواد معدني است.

صرف سالاد در کنار غذا کمک شاياني به فرايند هضم غذا کرده و علاوه بر خاصيت هاي تغذيه اي خود سالاد موجب مي شود که مواد غذايي موجود در وعده اصلي نيز بهتر جذب بدن شود. همچنين افزودن جوانه ها به سالاد آن را از نظر مواد معدني و ويتامين ها غني تر ميسازد.
نکته مهم در رابطه با سالاد مصرف آن همراه با سس است.

افزودني هايي مانند آب ليمو، آب غوره و يا سرکه و روغن زيتون علاوه بر اين که طعم دلنشين تري به سالاد مي دهند، بخشي از نيازهاي تغذيه اي بدن را نيز تأمين ميکنند. سس هاي چرب نظير مايونز نامناسب ترين گزينه براي افزودن به سالاد است و توصيه مي شود مصرف آن در حداقل ممکن باشد، گرچه مي توان با کمک ماست و ادويه جات طعم دهنده سس هاي سالم و لذيذي براي اضافه کردن به سالاد تهيه کرد. کساني که در حال گرفتن رژيم لاغري هستند مي بايست حتماً در مورد سس سالاد خود با پزشک معالجشان مشورت کنند.

سبزي خوردن و سالادها از اجزاء توصيه شده در سبد غذايي هستند که مصرف روزانه آنها به شدت مورد تأکيد است. با توجه به اين که هر کدام از اين خوراکي ها خواص ويژه خود را دارا می باشند، لذا ارجحيتي در مصرف نسبت به يکديگر ندارند و توصيه مي شود هر دوي اين ها به تناوب در کنار وعده هاي اصلي غذا مصرف شوند.

دكتر محمد هاشميدبير انجمن علمي پيشگيري و درمان چاقي ايران