بلاگ

نکاتی ساده، اما مهم برای دوچرخه سواری صحیح !

نکاتی ساده، اما مهم برای دوچرخه سواری صحیح !

اغلب ما در سنین کودکی دوچرخه سواری را یاد میگیریم، بنابراین ممکن است فکر کنیم دوچرخه سواری فعالیتی است که نیاز به مهارت یا تعلیم خاصی ندارد. این گرایش ممکن است تا حدی خوب باشد به خصوص اگر معمولا برای مسافتهای کوتاه از دوچرخه استفاده میکنید. اما با افزایش شمارافرادی که برای مسافتهای طولانی به عنوان وسیله حمل و نقل از دوچرخه استفاده یا برای تقویت بدنی خود دوچرخه سواری می‌كنند، مساله مهارتهای دوچرخه سواری اهمیت بیشتری پیدا میکند.

برخی از مشکلاتی که در دوچرخه سواری با تکنیک بد، وضعیت نامناسب قرارگیری روی دوچرخه یا اندازه نامتناسب آن با قد دوچرخه سوار ممکن است بروز کند و باعث درد و ناراحتی بعضا شدید او گردد در ادامه بیان شده است.

 

درد زانو
دوچرخه سواران مانند دوندگان گاهی دچار درد زانو یا به عبارت دقیقتر درد در محل مفصل استخوان ران و استخوان کشکک میشوند. این درد به علت التهاب تاندون (یا تاندینیت) در مفصل استخوان ران و استخوان کشکک است. درد زانو در دوچرخه سواری ممکن است ناشی از پایین یا جلو بودن بیش از حد زین یا رکاب زدن با شدت زیاد در یک دنده معین دوچرخه باشد که باعث میشود هنگام ركاب زدن روی زانو فشار بیاید. درد در بخش بیرونی زانو ممکن است ناشی از تحریک نوار ایلیوتیبیال، نوار بافتی ضخیمی که از استخوان لگن در کناره ران به سمت استخوان درشت نی (تیبیا) در ساق پا کشیده میشود، باشد. علت این درد بالا بودن بیش از حد زین و ركاب زدن با پنجه پا به سمت داخل است.

 

درد کمر
علل کمردرد ممکن است سوار شدن دوچرخه با طول بدنه بلند، جلو و یا پایین قرار داشتن بیش از حد فرمان دوچرخه باشد. توصیه کلی این است که ارتفاع زین را تنظیم کنید. یک بررسی هم نشان داده است که زاویه دادن به زین در حد 10 تا 15 درجه به سمت جلو در بهبود کمردرد دوچرخه سواران مفید است.

 

بی حسی در دست ها و مچ ها
این مشکل را گاهی (فلج فرمان دوچرخه) مینامند. این عارضه ناشی از گذاشتن وزن بیش از حد روی دستها حین دوچرخه سواری است، به طوری که عصب اولنار، عصبی که از آرنج به سمت بخش خارجی پنجه دست کشیده میشود، تحت فشار قرار میگیرد. بالا بردن فرمان دوچرخه یا کم کردن فاصله آن تا زین ممکن است موثر باشد، چرا كه موقعیت دستها هنگام دوچرخه سواری را اصلاح میکند.

 

درد باسن
بیشتر وزن شما هنگام دوچرخه سواری باید روی توبروزیته های ایسکیال یا استخوانهای نشیمنگاه که کف لگن را تشکیل میدهند، وارد شود. هنگامی كه شروع به دوچرخه سواری طولانی مدت میکنید، احساس اندکی درد عادی است، اما اگر درد شدیدی در باسن داشتید، ممکن است زین دوچرخه بیش از حد بالا باشد یا لازم باشد که زین دوچرخه را به سمت جلو یا عقب ببرید.

 

ضربه مغزی
ضربه به سر مهمترین خطری است که دوچرخه سواران در معرض آن هستند و بررسیها نشان داده اند که به سر داشتن کلاه ایمنی باعث کاهش آسیبهای سر و مغز هنگام دوچرخه سواری میشود.