بلاگ

نکات ایمنی استفاده از تردمیل

نکات ایمنی استفاده از تردمیل

تردمیل یکی از محبوب ترین تجهیزات یک باشگاه ورزشی است. استفاده از این دستگاه اصلا دشوار نیست، با این حال بسیاری از ورزشکاران از آن استفاده نادرست می کنند. آموزش نحوه استفاده از تردمیل می تواند به داشتن تمرینی ایمن و موثر کمک کند.

آشنایی با صفحه کنترل تردمیل
از یک مربی در باشگاه ورزشی بخواهید تا نحوه استفاده از صفحه کنترل تردمیل را به شما آموزش دهد، و یا اینکه دستور العمل های روی کنسول را قبل از روشن کردن دستگاه مطالعه کنید. اکثر تردمیل ها دارای ویژگی های مشابهی هستند، از جمله انتخاب برنامه های از پیش تعیین شده یا وارد کردن برنامه به صورت دستی، دکمه شروع و توقف، تنظیمات سرعت و شیب و وارد کردن وزن کاربر.

آشنایی با ویژگی های ایمنی
نحوه متوقف کردن دستگاه در مواقع اضطراری را یاد بگیرید و آن را امتحان کنید. معمولا توسط یک دکمه بزرگ قرمز انجام می شود که در وسط کنسول دستگاه قرار دارد.

نحوه شروع تمرین
قبل از اینکه روی محل دویدن قرار بگیرید پاهای خود را دو طرف صفحه تردمیل قرار دهید. یک برنامه تمرینی انتخاب کرده و با سرعت پایین شروع به پیاده روی کنید و کم کم سرعت را افزایش دهید.

ایمن شروع کنید
برای شروع پیاده روی روی تردمیل افراد مبتدی بهتر است از دستگیره ها یا کمربند ایمنی استفاده کنند. زمانی که با سرعت تردمیل هماهنگ شدید دیگری نیازی به استفاده از دستگیره ها یا کمربند نیست.

راه رفتن را آغاز کنید
با سرعت آهسته حدود 2 کیلومتر در ساعت شروع کنید . مطمئن باشید خیلی دور از موتور دستگاه یا خیلی نزدیک به آن نیستید .

بدن خود را گرم کنید
در ابتدا چند دقیقه ای با سرعت پایین پیاده روی کنید تا بدن گرم شود، سپس سرعت را افزایش دهید.

یک برنامه انتخاب کنید
اگر یک برنامه از پیش تعیین شده را انتخاب کنید، دستگاه تمام مراحل گرم کردن، ورزش و سرد کردن را طی خواهد کرد. این روش مناسبی برای کاربران مبتدی خواهد بود.

نرم دوی و دوی سرعت را امتحان کنید
هنگامی که راه رفتن بر روی تردمیل برای شما راحت شد می توانید نرم دوی و سپس دویدن سرعتی را آغاز کنید. رسیدن به این مرحله کمی زمان لازم دارد. ممکن است در دفعات اول دویدن کمی احساس سرگیجه به شما دست بدهد، پس مراقب این احساس غیر منتظره باشید.

دستگیره ها را نگه ندارید
بزرگترین اشتباه کاربران تردمیل نگه داشتن دستگیره در حین دویدن می باشد. این کار باعث ایجاد مشکلات زیر خواهد شد:
کاهش شدت ورزش ( سوزاندن کالری کمتر )
به خطر افتادن مکانیک و وضعیت بدن
افزایش خطر ابتلا به فشار عضلانی
کاهش هماهنگی و تعادل

استفاده از شیب
شما می توانید برای افزایش شدت تمرین خود شیب دستگاه را افزایش دهید بدون اینکه سرعت را تغییر دهید. اما همچنان دستگیره ها را نگه ندارید. در این حالت به طور طبیعی زانوها و باسن کمی به جلو خم می شود.

توقف تردمیل
چند راه برای متوقف کردن تردمیل درحال حرکت وجود دارد:

کاهش سرعت با استفاده از صفحه کنترل و سپس توقف کامل
استفاده از دکمه بزرگ قرمز رنگ برای توقف اضطراری
قرار دادن پاها دو طرف صفحه تردمیل و خاموش کردن دستگاه

( برای کاربران مبتدی استفاده از دو روش اول توصیه می شود )

مترجم: نیلوفر مدائنی